Słownik

Słownik zawiera 105 wyrażeń.
Wyszukaj w słowniku (wyrażenie regularne dozwolone)
Wyrażenie Definicja
SVG

SVG (ang. Scalable Vector Graphics) – uniwersalny format dwuwymiarowej grafiki wektorowej (statycznej i animowanej), nieobwarowany licencjami i patentami. Format SVG powstał z myślą o zastosowaniu na stronach WWW. Używany jest również jako niezależny od platformy systemowej format grafiki wektorowej. SVG należy do rodziny XML, więc może być integrowany z innymi językami, jak na przykład XHTML. Dokumenty SVG posiadają rozszerzenia: .svg oraz .svgz (dokument SVG skompresowany w formacie gzip) oraz mają przypisany typ MIME: image/svg+xml (dawniej image/svg-xml).

Joomla 4 natywnie obsługuje pliki SVG wraz z podglądem.

W Joomla 3 należy zdefiniować ten typ pliku, aby można było go wgrywać.

Synonim - Scalable Vector Graphics
Pamieć progresywna w Joomla

Jest to tryb pamięci podręcznej, gdzie są renderowane strony wraz z modułami i innymi elementami strony do pamięci podręcznej. Pamięć podręczna w trybie progresywnym jest dostępna w CMS Joomla! Od razu po zainstalowaniu.

Pamięć konserwatywna w Joomla

Jest to niewielki system pamięci podręcznej, gdzie są renderowane strony do pamięci podręcznej. Dobre ustawienie dla każdej witryny. Pamięć podręczna w trybie konserwatywnym jest dostępna w CMS Joomla! Od razu po zainstalowaniu.

WebP

Format kompresji statycznych i animowanych obrazów rastrowych. Jest rozwijany przez Google. Siostrzanym projektem jest format wideo WebM. WebP ma dwa tryby kompresji: stratną i bezstratną. Oba te formaty obsługiwane są przez Joomla natywnie od wersji Joomla 4.3

W Joomla 3 trzeba zdefiniować ten typ pliku, aby można było ten format wgrywać.

Dostępność cyfrowa

Dostępność cyfrowa sprawia, że z serwisów internetowych i aplikacji mobilnych mogą wygodnie korzystać osoby z różnymi niepełnosprawnościami np. wzroku, słuchu, ruchu, ale też z niepełnosprawnością intelektualną czy zaburzeniami poznawczymi. Dostępność cyfrowa pozwala na obsługę stron internetowych osobom starszym, dzięki dodatkowym zabiegom i dbaniem o stronę internetową, aby była dostępna cyfrowo.

Media Manager

Czyli menedżer mediów to eksplorator plików multimedialnych, znajdujących się na serwerze, w specjalnie do tego celu stworzonym katalogu images w instalacji Joomla. Media Mangerem możemy manipulować plikami graficznymi, zmieniać rozmiar czy nazwę. Media Manager obsługuje nie tylko pliki graficzne, ale również wideo, jak i audio w ograniczonej formie.

Synonim - menedżer mediów
changelog

Changelog (ang. change – zmiana; log – zapis) – dziennik lub inna forma zapisu wszelkich zmian dokonywanych w projekcie strony internetowej lub aplikacji komputerowych. Changelog opisuje wykryte i naprawione bugi (błędy) lub udostępnienie nowych funkcji. Często autorzy modyfikacji oprogramowania rozpowszechnianego jako tzw. Open Source dołączają listę zmian przez nich wprowadzonych, by ułatwić prace kolejnym programistom. Projekty wiki mają wbudowany system changelog dla haseł – tak zwaną historię edycji umożliwiającą przeglądanie wcześniejszych wersji strony i zmian wprowadzanych przez autorów.

Atum

Atum - jest to domyślny szablon zaplecza administracyjnego w Joomla 4. Szablon ten jest zgodny z wytycznymi WCAG 2.1 AA

Cassiopeia

Cassiopeia - jest to domyślny szablon frontu w Joomla 4. Szablon ten jest szablonem witryny i jest zgodny z WCAG 2.1 AA

Szablon potomny

Szablon potomny to sposób na wprowadzanie zmian, dzięki któremu nie trzeba się obawiać przypadkowej aktualizacji szablonu. Aby wykorzystać potęcjał szablonów potomnych szablon musi mieć wbudowaną obsługę tego rodzaju działania.

Planowane zadania

Planowane zadania w Joomla to rozszerzenie, które zastępuje crona na serwerze. W Joomla 4.1 mogą być uruchamiane procesy bez potrzeby używania zewnętrznego wyzwalatora, jakim był Cron. Funkcja ta jest przeznaczona dla programistów. Przykładowe planowane zadania to na przykład optymalizacja zdjęć czy wysyłanie wiadomości mail o określonej porze dnia i godziny.

Synonim - Task Scheduler,Harmonogram zadań
Przepływ pracy

Przepływ pracy w Joomla jest podzielony na etapy i przejścia. Domyślni jest wyłączony i można go włączyć w globalnej konfiguracji. Przepływ pracy służy do zaawansowanego zarządzana obiegu artykułów. Proces projektuje się zgodnie z wytycznymi i podziałem na zapotrzebowanie. Zastosowanie to magazyny, rozbudowane blogi i wszędzie tam, gdzie jest potrzeba nadzoru nad publikacją treści.

Synonim - Workflow
roadmap

To harmonogram działań bądź szczegółowy plan lub schemat czynności realizowanych stopniowo, mających doprowadzić do osiągnięcia zamierzonego celu. Zamiennikami lepiej ugruntowanymi w języku polskim są wyrazy „plan” i „harmonogram”. W języku angielskim termin roadmap (dosłownie „mapa drogowa”) stosowany jest w biznesie planowania strategicznego i komunikacji oraz strategii rozwoju technologicznego. 

Google Indexing API

Za pomocą interfejsu Indexing API możesz poprosić Google o zaktualizowanie stron w indeksie Google lub usunięcie ich. Żądania muszą określać lokalizację strony internetowej. Możesz również otrzymywać informacje o stanie powiadomień wysłanych do Google.

FLoC

FLoC skupia duże grupy ludzi o podobnych zainteresowaniach. Takie podejście skutecznie ukrywa osoby "w tłumie" i wykorzystuje przetwarzanie na urządzeniu, aby zachować prywatność historii internetowej danej osoby w przeglądarce.

Krótko mówiąc, umożliwia reklamę opartą na zainteresowaniach w sieci. Zamiast obecnego śledzenia opartego na plikach cookie, zostaniesz powiązany z "kohortą", grupą użytkowników wystarczająco dużą, aby być przynajmniej częściowo anonimowym dla firm, które Cię interesują.

joomla guru logo small
Marcin Równicki
+48 505 892 678
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Andrzeja Wajdy 5/11, Będzin 42-500
 NIP: PL6252158732
 REGON: 369781106

Fanpage Joomla Guru  youtube Joomla Guru