Słownik

Słownik zawiera 13 wyrażeń.
Wyszukaj w słowniku (wyrażenie regularne dozwolone)
Wyrażenie Definicja
Page builder

To zestaw narzędzi wizualnych do budowania pojedynczych stron z responsywnych bloków metodą przeciągnij i puść (drag and drop). W Page Builderze mamy możliwość zdefiniowana dla pojedynczego szeregu siatki bootstrapowej i tam umieszczenia poszczególnych dodatków z dynamicznymi elementami zależnymi od PB. 
Joomla posiada kilka PB między innymi: QUIX, SP Page Builder, JSN PageBuilder, T4 Joomla Page Builder, Gridbox, RSPageBuilder!, Page Builder CK, AZURA. 

Paginacja

Paginacja to rozdzielenie ilości wpisów na mniejsze porcje na przykład gdy mamy dużą ilość wpisów 300 to system podzieli je w odstępach i strony będą co 5 lub 10 wpisów. Paginacja to również element sterujący na stronie. Zamiennikiem paginacji jest sposób ładowania w tle AJAX z przyciskiem "wczytaj więcej", wówczas treść i kolejne artykułu ładują się dynamicznie nie ładując strony od zera.

Synonim - stronicowanie
Paginacja

To przypisywanie kolejnych liczb (lub wyrażeń liczbowych) do kolejnych stron.
Przykład wyglądu paginacji w Joomla.
paginacja joomla

  • Start: kliknij, aby przejść do pierwszej strony. (pierwszy przycisk od lewej)
  • Poprzedni: kliknij, aby przejść do poprzedniej strony. (drugi przycisk od lewej)
  • Numery stron: kliknij, aby przejść do żądanej strony.
  • Dalej: kliknij, aby przejść do następnej strony. (drugi przycisk od prawej)
  • Koniec: kliknij, aby przejść do ostatniej strony. (pierwszy przycisk od prawej)
Synonim - Pagination
Pamięć konserwatywna w Joomla

Jest to niewielki system pamięci podręcznej, gdzie są renderowane strony do pamięci podręcznej. Dobre ustawienie dla każdej witryny. Pamięć podręczna w trybie konserwatywnym jest dostępna w CMS Joomla! Od razu po zainstalowaniu.

Pamięć podręczna

Jest to mechanizm gromadzenia danych już wygenerowanych przez serwer. Mechanizm pamięci podręcznej ma na celu udostępniać użytkownikowi końcowemu już wygenerowaną stronę z cache w postaci HTML. Tym sposobem dana strona jest szybciej wczytywana przez przeglądarkę, ponieważ serwer nie musi jej generować ponownie. W Joomla wyróżniamy dwa poziomy pamięci podręcznej. 

  • Poziom konserwatywny - niewielki system pamięci podręcznej.
  • Poziom progresywny - szybszy sposób renderowania pamięci podręcznej.
Synonim - cache
Pamieć progresywna w Joomla

Jest to tryb pamięci podręcznej, gdzie są renderowane strony wraz z modułami i innymi elementami strony do pamięci podręcznej. Pamięć podręczna w trybie progresywnym jest dostępna w CMS Joomla! Od razu po zainstalowaniu.

PHP

PHP to język programowania i skryptów do tworzenia dynamicznych, interaktywnych witryn internetowych. Joomla jest napisany przy użyciu PHP. 

PHP jest językiem programowania po stronie serwera. Gdy użytkownik zażąda strony internetowej zawierającej kod PHP, kod jest przetwarzany przez moduł PHP zainstalowany na tym serwerze WWW. Następnie preprocesor PHP generuje dane wyjściowe HTML do wyświetlenia na ekranie przeglądarki użytkownika.

phpMyAdmin

Narzędzie służące do łatwego zarządzania bazą danych MySQL. Oprogramowanie umożliwia między innymi tworzenie/usuwanie baz danych, dodawanie/kasowanie relacji oraz edycję ich struktury i zawartości. Wszystkie operacje mogą być wykonywane z poziomu przeglądarki internetowej, w graficznym środowisku, bez konieczności pracy z domyślnym interfejsem tekstowym. Większość profesjonalnych hostingodawców daje użytkownikom dostęp do panelu phpMyAdmin.

Panel phpMyAdmin przez zaawansowanych użytkowników Joomla jest wykorzystywany do różnych napraw, kopii, przywracania danych czy też zmian w konkretnych tabelach bazy danych. 

Planowane zadania

Planowane zadania w Joomla to rozszerzenie, które zastępuje crona na serwerze. W Joomla 4.1 mogą być uruchamiane procesy bez potrzeby używania zewnętrznego wyzwalatora, jakim był Cron. Funkcja ta jest przeznaczona dla programistów. Przykładowe planowane zadania to na przykład optymalizacja zdjęć czy wysyłanie wiadomości mail o określonej porze dnia i godziny.

Synonim - Task Scheduler,Harmonogram zadań
Prefix bazy danych

Prefix bazy danych to ciąg znaków poprzedzony znakiem underline _ (prefix_). Prefix służy do rozróżniania jednej instancji Joomla. Ponieważ na jednej bazie danych można zainstalować wiele Joomla, które będą się różnić prefixami. np. 34xcs_ | xtw9o_ W tym wypadku dwie różne Joomla mogą działać niezależnie od siebie i mieć różne przeznaczenie. Z prefixem spotkasz się na pewno podczas instalacji Joomla lub też podczas odtwarzania kopii zapasowej. A zaawansowani użytkownicy podczas pracy na bazie danych poprzez na przykład panel phpMyAdmin.

Przepływ pracy

Przepływ pracy w Joomla jest podzielony na etapy i przejścia. Domyślni jest wyłączony i można go włączyć w globalnej konfiguracji. Przepływ pracy służy do zaawansowanego zarządzana obiegu artykułów. Proces projektuje się zgodnie z wytycznymi i podziałem na zapotrzebowanie. Zastosowanie to magazyny, rozbudowane blogi i wszędzie tam, gdzie jest potrzeba nadzoru nad publikacją treści.

Synonim - Workflow
Przyrostek klas CSS

Dzięki wykorzystaniu przyrostków klasy CSS, można ostylować dany element bez konieczności pisania całego kodu CSS.

<div class="klasakompomentu mojanowaklasa">

Generalnie do tworzenia nowej klasy zaleca się użycie spacji przed klasą. W ten sposób styl CSS dla tego komponentu lub modułu, który używa standardowych nazw klas, będzie nadal działał. Możesz użyć nowej nazwy klasy, aby dodać dowolny styl do komponentu bez konieczności ponownego tworzenia całego istniejącego kodu CSS. Pamiętaj, że jeśli utworzysz nową nazwę klasy, upewnij się, że ma unikalną nazwę i nie powoduje konfliktu z żadnymi istniejącymi nazwami klas.

Synonim - Page Class Suffix,Module Class Suffix
PWA

Progressive web app (PWA) – aplikacja mobilna uruchamiana tak jak zwykła strona internetowa, ale umożliwiająca stworzenie wrażenia działania jak natywna aplikacja mobilna (lub aplikacja desktopowa). Stronę internetową wykorzystująca technologie PWA można dodać na pulpit w swoim smartphonie. Aplikacja PWA musi działać poprzez protokół https i być w pewnym stopniu dostępna offline.

Synonim - Progressive web app

joomla guru logo small
Marcin Równicki
+48 505 892 678
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Andrzeja Wajdy 5/11, Będzin 42-500
 NIP: PL6252158732
 REGON: 369781106

Fanpage Joomla Guru  youtube Joomla Guru