Słownik

Słownik zawiera 10 wyrażeń.
Wyszukaj w słowniku (wyrażenie regularne dozwolone)
Wyrażenie Definicja
Malware

Złośliwe oprogramowanie, szkodliwe oprogramowanie, które infekuje stronę poprzez błędy w oprogramowaniu. Najczęściej objawia się doklejaniem złośliwych linków lub przekierowywaniem użytkownika na inne złośliwe strony celem wyłudzenia informacji. Tego typu złośliwe skrypty potrafią również wykorzystywać nasz serwer do celu wysłania niechcianej poczty. Hostingodawcy często blokują takie strony, aby ograniczyć cały proceder. Jak najszybciej trzeba taką stronę przeanalizować i pozbyć się złośliwego oprogramowania.

Synonim - wirus
Mapa witryny

Mapa witryny to zbiór grupy linków wylistowany zazwyczaj na jednej stronie. Jest używany jako jeden z elementów nawigacji w celu poprawy jakości interfejsu. Mapa witryny pozwala również uprościć, usprawnić i przyspieszyć proces indeksowania witryny przez wyszukiwarki. Mapa witryny może być również mapą obrazów, video. Mapę strony można stworzyć na potrzeby różnych języków zastosowanych na stronie www. Mapę w formie XML zazwyczaj dodajemy do serwisu Google Serach Console lub innego odpowiednika jak BING czy Yandex

Synonim - Mapa strony,sitemap
Media Manager

Czyli menedżer mediów to eksplorator plików multimedialnych, znajdujących się na serwerze, w specjalnie do tego celu stworzonym katalogu images w instalacji Joomla. Media Mangerem możemy manipulować plikami graficznymi, zmieniać rozmiar czy nazwę. Media Manager obsługuje nie tylko pliki graficzne, ale również wideo, jak i audio w ograniczonej formie.

Synonim - menedżer mediów
Mega menu

Moduł do wyświetlania menu wraz z modułami. Jest na tyle elastyczny, że można dzielić go na kolumny i przypisywać poszczególnym kolumnom szerokość. Mega menu może być obsługiwane z poziomu menu lub szablonu w zależności od twórcy.

Memcached

System buforowania pamięci podręcznej ogólnego przeznaczenia. Jest często używany do przyspieszenia dynamiki baz danych poprzez buforowanie danych i obiektów w pamięci RAM w celu zredukowania czasu odczytu. 
Joomla jest kompatybilna z Memcached.

Meta tag - Author

Autor zaliczamy do grupy Meta tagów. Ten tag służy do rejestrowania informacji dotyczących tego kto jest autorem zawartych na stronie informacji. Joomla automatycznie wstawia tag autora i zawsze podaje nazwę użytkownika, który stworzył treść.

Meta tag - Robots

Robots pozwala na zastosowanie precyzyjnego i zależnego od strony podejścia do kontrolowania sposobu, w jaki dana strona ma być indeksowana i wyświetlana użytkownikom w wynikach wyszukiwania Google. Wyróżniamy kilka dyrektyw, do których boty się dostosowywują i indeksują stroną lub też pomija daną podstronę. 
Dyrektywy:

 • All
 • noindex
 • nofollow
 • noarchive
 • nosnippet
 • max-snippet:
 • max-image-
 • max-video-preview:[number]
 • notranslate
 • noimageindex
 • data-text="unavailable_after: [data/godzina]
Meta tagi

To specjalne znaczniki w kodzie HTML, które informują wyszukiwarki co zawiera konkretna strona, podstrona. Podstawowe meta tagi to: description, keywords, language, author, content-type,

Moduł

Służy do wyświetlania treści w wyznaczonych pozycjach szablonu. Moduły mogą wyświetlać newsy, social media, menu, wyszukiwanie i wiele innych różnych funkcyjnych. Moduły również można umieszczać w treści wywołując je specjalnym kodem (shortcodem).

MyISAM

Silnik bazy danych MySQL, którego działanie opiera się na blokowaniu całej tabeli przy operacjach na niej.

joomla guru logo small
Marcin Równicki
+48 505 892 678
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Andrzeja Wajdy 5/11, Będzin 42-500
 NIP: PL6252158732
 REGON: 369781106

Fanpage Joomla Guru  youtube Joomla Guru