SŁOWNIK

Słownik zawiera 102 wyrażeń.
Wyszukaj w słowniku (wyrażenie regularne dozwolone)
Wyrażenie Definicja
WebP

Format kompresji statycznych i animowanych obrazów rastrowych. Jest rozwijany przez Google. Siostrzanym projektem jest format wideo WebM. WebP ma dwa tryby kompresji: stratną i bezstratną. Oba te formaty obsługiwane są przez Joomla natywnie od wersji Joomla 4.3

Dostępność cyfrowa

Dostępność cyfrowa sprawia, że z serwisów internetowych i aplikacji mobilnych mogą wygodnie korzystać osoby z różnymi niepełnosprawnościami np. wzroku, słuchu, ruchu, ale też z niepełnosprawnością intelektualną czy zaburzeniami poznawczymi. Dostępność cyfrowa pozwala na obsługę stron internetowych osobom starszym, dzięki dodatkowym zabiegom i dbaniem o stronę internetową, aby była dostępna cyfrowo.

Media Manager

Czyli menedżer mediów to eksplorator plików multimedialnych, znajdujących się na serwerze, w specjalnie do tego celu stworzonym katalogu images w instalacji Joomla. Media Mangerem możemy manipulować plikami graficznymi, zmieniać rozmiar czy nazwę. Media Manager obsługuje nie tylko pliki graficzne, ale również wideo, jak i audio w ograniczonej formie.

Synonim - menedżer mediów
changelog

Changelog (ang. change – zmiana; log – zapis) – dziennik lub inna forma zapisu wszelkich zmian dokonywanych w projekcie strony internetowej lub aplikacji komputerowych. Changelog opisuje wykryte i naprawione bugi (błędy) lub udostępnienie nowych funkcji. Często autorzy modyfikacji oprogramowania rozpowszechnianego jako tzw. Open Source dołączają listę zmian przez nich wprowadzonych, by ułatwić prace kolejnym programistom. Projekty wiki mają wbudowany system changelog dla haseł – tak zwaną historię edycji umożliwiającą przeglądanie wcześniejszych wersji strony i zmian wprowadzanych przez autorów.

Atum

Atum - jest to domyślny szablon zaplecza administracyjnego w Joomla 4. Szablon ten jest zgodny z wytycznymi WCAG 2.1 AA

Cassiopeia

Cassiopeia - jest to domyślny szablon frontu w Joomla 4. Szablon ten jest szablonem witryny i jest zgodny z WCAG 2.1 AA

Szablon potomny

Szablon potomny to sposób na wprowadzanie zmian, dzięki któremu nie trzeba się obawiać przypadkowej aktualizacji szablonu. Aby wykorzystać potęcjał szablonów potomnych szablon musi mieć wbudowaną obsługę tego rodzaju działania.

Planowane zadania

Planowane zadania w Joomla to rozszerzenie, które zastępuje crona na serwerze. W Joomla 4.1 mogą być uruchamiane procesy bez potrzeby używania zewnętrznego wyzwalatora, jakim był Cron. Funkcja ta jest przeznaczona dla programistów. Przykładowe planowane zadania to na przykład optymalizacja zdjęć czy wysyłanie wiadomości mail o określonej porze dnia i godziny.

Synonim - Task Scheduler,Harmonogram zadań
Przepływ pracy

Przepływ pracy w Joomla jest podzielony na etapy i przejścia. Domyślni jest wyłączony i można go włączyć w globalnej konfiguracji. Przepływ pracy służy do zaawansowanego zarządzana obiegu artykułów. Proces projektuje się zgodnie z wytycznymi i podziałem na zapotrzebowanie. Zastosowanie to magazyny, rozbudowane blogi i wszędzie tam, gdzie jest potrzeba nadzoru nad publikacją treści.

Synonim - Workflow
roadmap

To harmonogram działań bądź szczegółowy plan lub schemat czynności realizowanych stopniowo, mających doprowadzić do osiągnięcia zamierzonego celu. Zamiennikami lepiej ugruntowanymi w języku polskim są wyrazy „plan” i „harmonogram”. W języku angielskim termin roadmap (dosłownie „mapa drogowa”) stosowany jest w biznesie planowania strategicznego i komunikacji oraz strategii rozwoju technologicznego. 

Google Indexing API

Za pomocą interfejsu Indexing API możesz poprosić Google o zaktualizowanie stron w indeksie Google lub usunięcie ich. Żądania muszą określać lokalizację strony internetowej. Możesz również otrzymywać informacje o stanie powiadomień wysłanych do Google.

FLoC

FLoC skupia duże grupy ludzi o podobnych zainteresowaniach. Takie podejście skutecznie ukrywa osoby "w tłumie" i wykorzystuje przetwarzanie na urządzeniu, aby zachować prywatność historii internetowej danej osoby w przeglądarce.

Krótko mówiąc, umożliwia reklamę opartą na zainteresowaniach w sieci. Zamiast obecnego śledzenia opartego na plikach cookie, zostaniesz powiązany z "kohortą", grupą użytkowników wystarczająco dużą, aby być przynajmniej częściowo anonimowym dla firm, które Cię interesują.

chmod

chmod (ang. change mode – zmiana atrybutu) – polecenie zmiany zezwoleń dostępu do plików oraz katalogów w systemach uniksowych. Joomla również wykorzystuje ustawienia chmod w celu ochrony swoich plików oraz katalogów.

Robot.txt

Robots.txt to plik tekstowy, który umożliwia witrynie dostarczanie instrukcji robotom indeksującym sieć.

Wyszukiwarki takie jak Google używają robotów internetowych do archiwizowania i kategoryzowania witryn internetowych. Większość botów jest skonfigurowana do wyszukiwania pliku robots.txt na serwerze, zanim odczyta jakikolwiek inny plik ze strony internetowej.
Ma to na celu sprawdzenie, czy właściciel witryny ma jakieś specjalne instrukcje dotyczące pobierania i indeksowania witryny.

Plik robots.txt zawiera zestaw instrukcji, które nakazują botowi ignorowanie określonych plików lub katalogów.
Może to mieć na celu ochronę prywatności lub właściciel witryny uważa, że ​​zawartość tych plików i katalogów nie ma znaczenia dla kategoryzacji witryny w wyszukiwarkach.

Jeśli witryna ma więcej niż jedną subdomenę, każda subdomena musi mieć własny plik robots.txt.
Należy pamiętać, że nie wszystkie roboty będą honorować plik robots.txt. Niektóre złośliwe boty przeczytają nawet plik robots.txt, aby znaleźć pliki i katalogi, które powinny je najpierw zaatakować. Ponadto, nawet jeśli plik robots.txt instruuje roboty, aby ignorowały określone strony w witrynie, strony te mogą nadal pojawiać się w wynikach wyszukiwania, jeśli są połączone z innymi stronami, które są indeksowane.

Plik Robot.txt zawsze znajdziesz w lokalizacji instalacji Joomla i katalogu public_html.

/home/nazwa_użytkownika/public_html/robot.txt

Dla instalacji subdomenowych.

/home/nazwa_użytkownika/public_html/subdomena/robot.txt

.htaccess

.htaccess – domyślna nazwa pliku konfiguracyjnego serwera Apache, który umożliwia zmianę konfiguracji dla konkretnego katalogu. Plik konfiguracyjny może zostać utworzony w każdym katalogu, umożliwiając dodanie nowych lub zmianę istniejących dyrektyw ustawionych w głównym pliku konfiguracyjnym (httpd.conf). Zmienione ustawienia obowiązują dla danego katalogu jak i dla wszystkich podkatalogów, jeśli tylko dany podkatalog nie jest skonfigurowany jako osobny podserwer – należy zapamiętać, że w takim przypadku dziedziczenie ustawień zawartych w .htaccess nie zadziała. Za pomocą specjalnych dyrektyw możliwe jest m.in. wskazywanie stron www wyświetlanych w odpowiedzi na różne komunikaty błędów serwera (np. 404), lub np. ograniczanie dostępu do zasobów znajdujących się na danym serwerze. Plik konfiguracyjny odczytywany jest podczas każdego żądania dotyczącego plików danego katalogu, a więc jego modyfikacja znajduje natychmiastowe odzwierciedlenie w zachowaniu się serwera.

Plik .htaccess jest używany w Joomla do stosowania prostych adresów trzeba pamiętać o zmianie z htaccess.txt na .htaccess

Plik htacess.txt / .htaccess zawsze znajdziesz w lokalizacji instalacji Joomla i katalogu public_html.

/home/nazwa_użytkownika/public_html/htaccess.txt

Dla instalacji subdomenowych.

/home/nazwa_użytkownika/public_html/subdomena/htaccess.txt

Uwaga:

Pamiętaj wersja .txt nie jest w żaden sposób interpretowana przez serwer!

Synonim - htaccess

joomla guru logo small
Marcin Równicki
+48 505 892 678
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Andrzeja Wajdy 5/11, Będzin 42-500
 NIP: PL6252158732
 REGON: 369781106

5 out of 5 stars
Total Reviews : 39

Fanpage Joomla Guru  youtube Joomla Guru