SŁOWNIK

Słownik zawiera 99 wyrażeń.
Wyszukaj w słowniku (wyrażenie regularne dozwolone)
Wyrażenie Definicja
changelog

Changelog (ang. change – zmiana; log – zapis) – dziennik lub inna forma zapisu wszelkich zmian dokonywanych w projekcie strony internetowej lub aplikacji komputerowych. Changelog opisuje wykryte i naprawione bugi (błędy) lub udostępnienie nowych funkcji. Często autorzy modyfikacji oprogramowania rozpowszechnianego jako tzw. Open Source dołączają listę zmian przez nich wprowadzonych, by ułatwić prace kolejnym programistom. Projekty wiki mają wbudowany system changelog dla haseł – tak zwaną historię edycji umożliwiającą przeglądanie wcześniejszych wersji strony i zmian wprowadzanych przez autorów.

Atum

Atum - jest to domyślny szablon zaplecza administracyjnego w Joomla 4. Szablon ten jest zgodny z wytycznymi WCAG 2.1 AA

Cassiopeia

Cassiopeia - jest to domyślny szablon frontu w Joomla 4. Szablon ten jest szablonem witryny i jest zgodny z WCAG 2.1 AA

Szablon potomny

Szablon potomny to sposób na wprowadzanie zmian, dzięki któremu nie trzeba się obawiać przypadkowej aktualizacji szablonu. Aby wykorzystać potęcjał szablonów potomnych szablon musi mieć wbudowaną obsługę tego rodzaju działania.

Planowane zadania

Planowane zadania w Joomla to rozszerzenie, które zastępuje crona na serwerze. W Joomla 4.1 mogą być uruchamiane procesy bez potrzeby używania zewnętrznego wyzwalatora, jakim był Cron. Funkcja ta jest przeznaczona dla programistów. Przykładowe planowane zadania to na przykład optymalizacja zdjęć czy wysyłanie wiadomości mail o określonej porze dnia i godziny.

Synonim - Task Scheduler,Harmonogram zadań
Przepływ pracy

Przepływ pracy w Joomla jest podzielony na etapy i przejścia. Domyślni jest wyłączony i można go włączyć w globalnej konfiguracji. Przepływ pracy służy do zaawansowanego zarządzana obiegu artykułów. Proces projektuje się zgodnie z wytycznymi i podziałem na zapotrzebowanie. Zastosowanie to magazyny, rozbudowane blogi i wszędzie tam, gdzie jest potrzeba nadzoru nad publikacją treści.

Synonim - Workflow
roadmap

To harmonogram działań bądź szczegółowy plan lub schemat czynności realizowanych stopniowo, mających doprowadzić do osiągnięcia zamierzonego celu. Zamiennikami lepiej ugruntowanymi w języku polskim są wyrazy „plan” i „harmonogram”. W języku angielskim termin roadmap (dosłownie „mapa drogowa”) stosowany jest w biznesie planowania strategicznego i komunikacji oraz strategii rozwoju technologicznego. 

Google Indexing API

Za pomocą interfejsu Indexing API możesz poprosić Google o zaktualizowanie stron w indeksie Google lub usunięcie ich. Żądania muszą określać lokalizację strony internetowej. Możesz również otrzymywać informacje o stanie powiadomień wysłanych do Google.

FLoC

FLoC skupia duże grupy ludzi o podobnych zainteresowaniach. Takie podejście skutecznie ukrywa osoby "w tłumie" i wykorzystuje przetwarzanie na urządzeniu, aby zachować prywatność historii internetowej danej osoby w przeglądarce.

Krótko mówiąc, umożliwia reklamę opartą na zainteresowaniach w sieci. Zamiast obecnego śledzenia opartego na plikach cookie, zostaniesz powiązany z "kohortą", grupą użytkowników wystarczająco dużą, aby być przynajmniej częściowo anonimowym dla firm, które Cię interesują.

chmod

chmod (ang. change mode – zmiana atrybutu) – polecenie zmiany zezwoleń dostępu do plików oraz katalogów w systemach uniksowych. Joomla również wykorzystuje ustawienia chmod w celu ochrony swoich plików oraz katalogów.

Robot.txt

Robots.txt to plik tekstowy, który umożliwia witrynie dostarczanie instrukcji robotom indeksującym sieć.

Wyszukiwarki takie jak Google używają robotów internetowych do archiwizowania i kategoryzowania witryn internetowych. Większość botów jest skonfigurowana do wyszukiwania pliku robots.txt na serwerze, zanim odczyta jakikolwiek inny plik ze strony internetowej.
Ma to na celu sprawdzenie, czy właściciel witryny ma jakieś specjalne instrukcje dotyczące pobierania i indeksowania witryny.

Plik robots.txt zawiera zestaw instrukcji, które nakazują botowi ignorowanie określonych plików lub katalogów.
Może to mieć na celu ochronę prywatności lub właściciel witryny uważa, że ​​zawartość tych plików i katalogów nie ma znaczenia dla kategoryzacji witryny w wyszukiwarkach.

Jeśli witryna ma więcej niż jedną subdomenę, każda subdomena musi mieć własny plik robots.txt.
Należy pamiętać, że nie wszystkie roboty będą honorować plik robots.txt. Niektóre złośliwe boty przeczytają nawet plik robots.txt, aby znaleźć pliki i katalogi, które powinny je najpierw zaatakować. Ponadto, nawet jeśli plik robots.txt instruuje roboty, aby ignorowały określone strony w witrynie, strony te mogą nadal pojawiać się w wynikach wyszukiwania, jeśli są połączone z innymi stronami, które są indeksowane.

Plik Robot.txt zawsze znajdziesz w lokalizacji instalacji Joomla i katalogu public_html.

/home/nazwa_użytkownika/public_html/robot.txt

Dla instalacji subdomenowych.

/home/nazwa_użytkownika/public_html/subdomena/robot.txt

.htaccess

.htaccess – domyślna nazwa pliku konfiguracyjnego serwera Apache, który umożliwia zmianę konfiguracji dla konkretnego katalogu. Plik konfiguracyjny może zostać utworzony w każdym katalogu, umożliwiając dodanie nowych lub zmianę istniejących dyrektyw ustawionych w głównym pliku konfiguracyjnym (httpd.conf). Zmienione ustawienia obowiązują dla danego katalogu jak i dla wszystkich podkatalogów, jeśli tylko dany podkatalog nie jest skonfigurowany jako osobny podserwer – należy zapamiętać, że w takim przypadku dziedziczenie ustawień zawartych w .htaccess nie zadziała. Za pomocą specjalnych dyrektyw możliwe jest m.in. wskazywanie stron www wyświetlanych w odpowiedzi na różne komunikaty błędów serwera (np. 404), lub np. ograniczanie dostępu do zasobów znajdujących się na danym serwerze. Plik konfiguracyjny odczytywany jest podczas każdego żądania dotyczącego plików danego katalogu, a więc jego modyfikacja znajduje natychmiastowe odzwierciedlenie w zachowaniu się serwera.

Plik .htaccess jest używany w Joomla do stosowania prostych adresów trzeba pamiętać o zmianie z htaccess.txt na .htaccess

Plik htacess.txt / .htaccess zawsze znajdziesz w lokalizacji instalacji Joomla i katalogu public_html.

/home/nazwa_użytkownika/public_html/htaccess.txt

Dla instalacji subdomenowych.

/home/nazwa_użytkownika/public_html/subdomena/htaccess.txt

Uwaga:

Pamiętaj wersja .txt nie jest w żaden sposób interpretowana przez serwer!

Synonim - htaccess
configuration.php

configuration.php to plik odpowiadający za podstawowe ustawienia w Joomla. Plikowa manifestacja ustawień, które mamy w konfiguracji na zapleczu administracyjnym. W pliku konfiguracyjnym znajdziemy takie ustawienia jak: opisy meta dla strony, ustawienia bazy danych, podstawowy edytor, opcje debugowania, ustawienia dla prostych adresów, pamięć podręczna i wiele innych.

Plik configuration.php zawsze znajdziesz w lokalizacji instalacji Joomla i katalogu public_html.

/home/nazwa_użytkownika/public_html/configuration.php

Dla instalacji subdomenowych.

/home/nazwa_użytkownika/public_html/subdomena/configuration.php

Ważne:

Prawa dla pliku powinny być ustawione CHMOD na 644 lub 444

Synonim - plik konfiguracyjny joomla
DirectAdmin

DirectAdmin jest panelem ułatwiającym zarządzanie serwerem VPS lub Dedykowany, ale w zasadzie nie ma przeciwwskazań do używania go nawet dla hostingów współdzielonych. Za pomocą panelu Direct Admin utworzymy konto FTP, bazę sql, pocztę, wgramy lub wygenerujemy certyfikat SSL. Działanie jest bardzo podobne do innych panelu jak cPanel

Panel DirectAdmin ma również rozwiązania do instalowania oprogramowania są tam najpopularniejsze CMSy, jak i Joomla.

Adres IP

Adres IP (protokół internetowy) to adres sprzętu sieciowego. Pomaga w podłączaniu komputera do innych urządzeń w sieci i na całym świecie. Adres IP składa się z cyfr lub znaków. Przykładowy adres IP to: 106.157.14.112

Wszystkie urządzenia podłączone do internetu mają unikalny adres IP, co oznacza, że ​​potrzebne są miliardy adresów IP. To wymaganie spełnia nowa wersja protokołu IP IPv6. Istnieją dwie wersje protokołu IP: IPv4 i IPv6. IPv4 to starsza wersja, która ma ponad 4 miliardy adresów IP. Jednak, nowa wersja IPv6 może zapewnić do bilionów adresów IP, aby zaspokoić potrzeby wszystkich użytkowników Internetu i urządzeń. Wersja IPv4 używana do konfigurowania adresów IP w postaci wartości liczbowych (liczb), które mogą kolidować z innymi adresami IP. Dlatego w protokole IPv6 przyjęto metodę szesnastkową, aby zapewnić niepowtarzalne adresy IP miliardom użytkowników na całym świecie.

Twój komputer z którego korzystasz na swój adres IP, strona internetowa, którą właśnie tworzysz również ma swój adres IP.

joomla guru logo small
Marcin Równicki
+48 505 892 678
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Andrzeja Wajdy 5/11, Będzin 42-500
 NIP: PL6252158732
 REGON: 369781106

5 out of 5 stars
Total Reviews : 33

Fanpage Joomla Guru  youtube Joomla Guru