Słownik

Słownik zawiera 14 wyrażeń.
Wyszukaj w słowniku (wyrażenie regularne dozwolone)
Wyrażenie Definicja
SEF

To skrót od (Search Engine Friendly URLs) przyjazne dla wyszukiwarek adresy URL. Termin często skracany jako adresy SEF url. Joomla potrafi generować przyjazne adresy dla wyszukiwarek. Jak włączyć możesz dowiedzieć się z tego video.

Synonim - Search Engine Friendly URLs,Proste adresy
Shortcode

To specjalne kody zawarte zazwyczaj w nawiasach {specjalny kod} które interpretuje dodatek i zamienia je w dłuższy kod zazwyczaj html w celu wyświetlenia specjalnej treści (galeria, moduł, player video, kalendarz, formularz itp). Dzięki specjalnym shortcode nie trzeba ręcznie umieszczać długiego skomplikowanego kodu HTML.  Przykład:  spowoduje to załadowanie moduł z danej pozycji szablonu.

Sitemap

Mapa strony to plik XML,  który zawiera listę z podstronami strony internetowej, uwzględniając ich datę modyfikacji. W site mapie powinny znaleźć się wszystkie linki do stron, które uznaje się za wartościowe i które chcemy, aby były widoczne w wyszukiwarkach internetowych takich jak Google, Bing, Yandex. 

Synonim - mapa strony
Sitemap AMP

Mapa strony AMP to plik XML,  który zawiera listę z podstronami strony internetowej, przygotowanej na potrzeby technologi AMP. Taka mapa zawiera datę modyfikacji oraz link do artykułu. Sitemap AMP stosujemy, gdy posiadamy strony zgodne z wytycznymi AMP Google. 

Synonim - Mapa strony AMP
Sitemap images

Mapa strony obrazów to plik XML, który zawiera w sobie obrazy ze strony internetowej. Sitemap images zawiera adres url obrazu i tytuł. Dodanie mapy strony obrazów powoduje, że wyszukiwanie w Google obrazów może zawierać wyniki do naszej strony do konkretnego obrazu.

Synonim - Mapa strony obrazów
Sitemap mobile

Mobilna mapa strony jest to plik XML, który zawiera adresy do podstron w wersji mobilnej. Generuje się mapę tylko wówczas gdy posiadamy odrębne wersje mobile.

Synonim - Mobilna mapa strony
Sitemap videos

Mapa strony video to plik XML, który zawiera w sobie video ze strony internetowej. Sitemap videos zawiera adres url video i tytuł. Dodanie mapy strony video powoduje, że wyszukiwanie w Google video może zawierać wyniki do naszej strony do konkretnego filmu.

Synonim - mapa strony video
Smart search

Inteligentne wyszukiwanie domyślnie w Joomla 3 jest wyłączone. Smart search rozszerza możliwość wyszukiwania na stronie w auto podpowiedziach wyszukiwanego wyrażenia. W Joomla 3 nie działa automatycznie, aby treści były indeksowane na bieżąco należy użyć skryptu i crona.  Smart search ma zastąpić zwykłe wyszukiwanie w Joomla 4 i być w pełni automatyczne. 

Synonim - Inteligentne wyszukiwanie
STRICT-TRANSPORT-SECURITY

Wymusza użycie bezpiecznego połączenia HTTPS podczas każdej następnej wizyty na odwiedzanej stronie do momentu upływu czasu max-age w sekundach od ostatniego skutecznego wczytania danej strony zawierającej ten nagłówek, jednak nie wcześniej, niż do końca najdłuższego okresu spośród napotkanych. Używany w celu zapobiegania atakom man in the middle oraz SSL strip. W przypadku tego nagłówka przeglądarka użytkownika nie ma prawa zaproponować zignorowania lub ominięcia błędu, który powstanie w razie braku lub niezgodności certyfikatu serwera. W prostych słowach chroni to użytkownika przed odesłaniem do niezabezpieczonej strony http między sesją https. 

STS

Short Term Support (krótkie wsparcie techniczne).

Subdomena

Subdomena to dodatkowa część głównej nazwy domeny. Subdomeny są tworzone w celu organizowania i nawigowania do różnych sekcji Twojej witryny. Możesz utworzyć wiele subdomen lub domen podrzędnych w swojej domenie głównej.

Na przykład:

szkola.joomlaguru.pl

W tym przykładzie "szkola" to subdomena, "joomlaguru" to domena podstawowa, a  "pl" to domena najwyższego poziomu (TLD). Jako subdomeny możesz użyć dowolnego tekstu, jednakże kieruj się zawsze zasada łatwego zapamiętania adresu. Nikt nie lubi długich nazw domenowych, ponieważ ciężko je zapamiętać!

SVG

SVG (ang. Scalable Vector Graphics) – uniwersalny format dwuwymiarowej grafiki wektorowej (statycznej i animowanej), nieobwarowany licencjami i patentami. Format SVG powstał z myślą o zastosowaniu na stronach WWW. Używany jest również jako niezależny od platformy systemowej format grafiki wektorowej. SVG należy do rodziny XML, więc może być integrowany z innymi językami, jak na przykład XHTML. Dokumenty SVG posiadają rozszerzenia: .svg oraz .svgz (dokument SVG skompresowany w formacie gzip) oraz mają przypisany typ MIME: image/svg+xml (dawniej image/svg-xml).

Joomla 4 natywnie obsługuje pliki SVG wraz z podglądem.

W Joomla 3 należy zdefiniować ten typ pliku, aby można było go wgrywać.

Synonim - Scalable Vector Graphics
Szablon

To zbiór plików i skryptów, które generują wygląd naszej strony. Za pomocą szablonu możemy manipulować pewnymi ustawieniami takimi jak kolory, rozłożenie modułów, a nawet przypisanie do konkretnych elementów menu. Różne szablony mają różne unikatowe swoje wewnętrzne funkcje.

Synonim - theme,templatka
Szablon potomny

Szablon potomny to sposób na wprowadzanie zmian, dzięki któremu nie trzeba się obawiać przypadkowej aktualizacji szablonu. Aby wykorzystać potęcjał szablonów potomnych szablon musi mieć wbudowaną obsługę tego rodzaju działania.

joomla guru logo small
Marcin Równicki
+48 505 892 678
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Andrzeja Wajdy 5/11, Będzin 42-500
 NIP: PL6252158732
 REGON: 369781106

Fanpage Joomla Guru  youtube Joomla Guru