Słownik

Słownik zawiera 6 wyrażeń.
Wyszukaj w słowniku (wyrażenie regularne dozwolone)
Wyrażenie Definicja
ACL

Lista kontroli dostępu (ACL) pozwala określać jaki dostęp posiada dana grupa do obiektów (komponentów). ACL pozwala również określić dostęp do konkretnych pozycji menu czy też artykułów. Ustawienia ACL mogą zezwolić na tworzenie i edycję lub na zmienienie kategorii artykułu, dodawanie tagów albo dowolną kombinację powyższych. Podstawowe grupy w Joomla to: Public, Guest, Manager, Administrator, Registered,  Author,  Editor, Publisher, Super Users.

Synonim - Lista kontroli dostępu
ACPu

Jest to mechanizm pamięci podręcznej użytkownika. Gdy wykonujesz operację, taką jak odczyt pliku lub pobranie zasobu, możesz zapisać wynik w pamięci podręcznej użytkownika, aby przyspieszyć późniejsze żądanie tego samego obiektu. ACPu zastąpiło stare rozszerzenie ACP.
Joomla obsługuje system pamięci podręcznej ACPu.

Adres IP

Adres IP (protokół internetowy) to adres sprzętu sieciowego. Pomaga w podłączaniu komputera do innych urządzeń w sieci i na całym świecie. Adres IP składa się z cyfr lub znaków. Przykładowy adres IP to: 106.157.14.112

Wszystkie urządzenia podłączone do internetu mają unikalny adres IP, co oznacza, że ​​potrzebne są miliardy adresów IP. To wymaganie spełnia nowa wersja protokołu IP IPv6. Istnieją dwie wersje protokołu IP: IPv4 i IPv6. IPv4 to starsza wersja, która ma ponad 4 miliardy adresów IP. Jednak, nowa wersja IPv6 może zapewnić do bilionów adresów IP, aby zaspokoić potrzeby wszystkich użytkowników Internetu i urządzeń. Wersja IPv4 używana do konfigurowania adresów IP w postaci wartości liczbowych (liczb), które mogą kolidować z innymi adresami IP. Dlatego w protokole IPv6 przyjęto metodę szesnastkową, aby zapewnić niepowtarzalne adresy IP miliardom użytkowników na całym świecie.

Twój komputer z którego korzystasz na swój adres IP, strona internetowa, którą właśnie tworzysz również ma swój adres IP.

Alias

Jest to ciąg znaków wykorzystywany do adresacji URL, gdy używamy prostych adresów. Aliasy są wykorzystywane wszędzie tam gdzie dany element będzie miał swój unikalny adres. Aliasy nadają się automatycznie, ale jest też możliwość nadania nazwy ręcznie. Automatycznie nadany alias jest brany z nazwy elementu np. nazwa artykułu, nazwa pozycji menu itp.

AMP

Accelerated Mobile Pages (z angielskiego „Przyspieszone Strony Mobilne”) w skrócie: AMP – open source’owa inicjatywa doskonalenia wrażeń użytkownika przy korzystaniu ze stron internetowych na urządzeniach mobilnych. Projekt rozwijany jest pod przewodnictwem firmy Google. Cechą charakterystyczną stron AMP jest nacisk na szybkość ładowania się stron w przeglądarce nawet przy korzystaniu z pasma danych pakietowych o mniejszej przepustowości (EDGE, 3G). Jest to możliwe dzięki specjalnym mechanizmom JavaScript zarządzającym ładowaniem zasobów na stronie internetowej oraz usłudze AMP Cache od Google. - wikipedia

Synonim - Accelerated Mobile Pages,Przyspieszone Strony Mobilne
Atum

Atum - jest to domyślny szablon zaplecza administracyjnego w Joomla 4. Szablon ten jest zgodny z wytycznymi WCAG 2.1 AA

joomla guru logo small
Marcin Równicki
+48 505 892 678
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Andrzeja Wajdy 5/11, Będzin 42-500
 NIP: PL6252158732
 REGON: 369781106

Fanpage Joomla Guru  youtube Joomla Guru