DODATKI

  Przeczytasz w: 2 - 3 min
Jak pozbyć się komunikatu o nieużywaniu obrazów następnej generacji - Google PageSpeed Insights Jak pozbyć się komunikatu o nieużywaniu obrazów następnej generacji - Google PageSpeed Insights Joomla Guru
poniedziałek, 21 październik 2019 12:00

Jak pozbyć się komunikatu o nieużywaniu obrazów następnej generacji - PageSpeed Insights


Na łamach strony poruszałem już nie raz temat obrazów następnej generacji. Do których należą WEBP, JPEG 2000 i JPEG XR. Każdy nowy format musi się zaadoptować na dobre, aby go wdrożyć. Formatowi WEBP jest najbliżej. Jest on najbardziej uniwersalny oraz uszyty na miarę internetu. Badając stronę poprzez narzędzie Google PageSpeed Insights można dostać komunikat o tym, iż strona nie używa formatów nowej generacji. Dziś pokaże Ci narzędzie, dzięki któremu można pozbyć się tego komunikatu.

Zalety WEBP to przede wszystkim jego wszechstronność w kompresji, ponieważ może on kompresować obrazy stratnie oraz z bezstratną kompresją. Jakie rozszerzenia obsługują WEBP mogłeś przeczytać w tym artykule https://joomlaguru.pl/joomla/komponenty/468/rozszerzenia-ktore-obsluguja-webp-next-gen-w-joomla Jeśli znasz inne narzędzia, które wprowadziły obsługę WEBP daj mi znać pod tym artykułem.

Google PageSpeed Insights

Test Google PageSpeed Insights podpowiada nam jak ulepszyć stronę tu usunąć nieużywany css, tam pozbyć się blokujących zasób i jednym z częstych komunikatów jest, aby używać na stronie formatów obrazów nowej generacji WEBP, JPEG 2000 i JPEG XR. 

Komunikat wyświetlaj obrazy w formatach nowej generacji ostrzeżenie

Do tej porty mogliśmy to zrobić po części używając dodatku GZIP, którego nie rekomenduje. Albo mając dostęp do ustawień serwera używać modułu pagespeed

Całkiem niedawno pojawił się dodatek do Joomla, który rozwiązuje ten problem. Piszę tutaj o dodatku od polskich programistów Dj Webp. Potrafi on konwertować nasze obrazy z jpg, png do webp ze wskazanych lokalizacji. Trzeba pamiętać, że Twoje środowisko PHP musi mieć włączana obsługę biblioteki GD. To za jej pomocą są konwertowane obrazy. Po poprawnym skonfigurowaniu tego dodatku można przejść pozytywnie test nowych formatów w PageSpeed Insigts. Zobacz zrzut obrazu poniżej.

Komunikat wyświetlaj obrazy w formatach nowej generacji - Sukces

Konfiguracja DJ WEBP

Konfiguracja dodatku Dj webp jest prosta. Po instalacji należy włączyć dodatek i przejść do jego ustawień.

W pierwszej kolejność sprawdź sekcje Check WebP support. Aby mieć pewność, że serwer obsługuje konwersje oraz przeglądarka, której używasz zdoła wyświetlić format WebP.

djwebp konfiguracja

Kolejny element przy konfiguracji to filtry. Należy w nich zdefiniować ścieżki, w których są obrazy do skonwertowania na nowy format.

djwebp konfiguracja filtrów w dodatku joomla

  1. Dodaj nowy wiersz
  2. Podaj ścieżkę do obrazów
  3. Zaznacz jakiego typu obrazy mają być konwertowane. jpeg, jpg, png
  4. Ustaw jakość 100 równa się najlepsza jakość. Zalecam nieużywania wartości poniżej 50.
  5. Jak często dodatek ma odświeżać wygenerowane obrazy. 0 zostaną wygenerowane raz i nie będą odświeżane. Każda inna wartość oznacza, że po upływie 1-24h obraz zostanie odświeżony.

Można wykluczyć pojedyncze elementy rozdzielając je znakiem ;

Pamiętaj, że DJ WebP generuje nowe obrazy, a te nowe obrazy zajmują przestrzeń na dysku Twojego serwera.

DJ WebP jest dostępny w wersji BETA v0.5 na czas pisania tego artykułu.

Dodatek możesz pobrać od developera https://dj-extensions.com/downloads/cat_view/354-dj-webp

Jeśli chciałbyś na co dzień używać formatu WebP to musisz skonfigurować Joomla i pozwolić jej na wgrywanie takich obrazów. Tutaj znajdziesz artykuł na ten temat https://joomlaguru.pl/joomla/466/jak-dodac-dodatkowe-formaty-graficzne-next-gen-do-mediow

Jeśli sam sobie nie radzisz lub nie masz czasu na dodatkową naukę napisz do nas skonfigurujemy za Ciebie.

 

Dodatkowe informacje

  • POZIOM TRUDNOŚCI 100:
Czytany 609 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 21 październik 2019 17:03
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Marcin Równicki

Ekspert w dziedzinie Joomla! z długoletnim stażem. Pasjonata od czasów MAMBO, który naucza online o możliwościach Joomla! Piszę poradniki oraz prowadzi jedyny w Polsce cykl darmowego video "Joomla To Proste" w którym uczy o rozszerzonych możliwościach Joomla! Lubi optymalizować witryny, aby te działały jak najszybciej. 

Ponadto lubię dobre kino oraz seriale, dziele się recenzjami na https://cobejrzec.pl  

Spoglądam w chmury Public Cloud, gdzie staram się zgłębiać wiedzę na temat (Amazon Web Services, Azure, Google Cloud Computing)

"Jeśli coś jest niemożliwe do zrobienia, musi się znaleźć ktoś kto tego nie wie, przyjdzie i to zrobi." - A.E.

https://rownicki.pl
Więcej w tej kategorii: « RESPONSYWNE TABELE W JOOMLA
 

joomla guru logo small
Marcin Równicki
+48 505 892 678
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Andrzeja Wajdy 5/11, Będzin 42-500
 NIP 6252158732

Fanpage Joomla Guru  youtube Joomla Guru