Czy wiesz, że Joomla w podstawowej konfiguracji nie pozwala wgrywać plików przez media manager tak zwanych "Next-Gen". Formaty Next-Gen to formaty nowej generacji, które w przyszłości powinny zastąpić jpg czy png. Oczywiście wszystko jest zależne od kilku czynników. A czy do tego dojdzie zależy między innymi od popularności oraz obsługi natywnej przez przeglądarki. Jeśli chcesz się dowiedzieć jak zezwolić na wgrywanie WebP, SVG, JPEG XR czy JPEG 2000 to ten wpis pokaże Ci ten proces.
Spis Treści
FORMATY NOWEJ GENERACJI
Nie będę tutaj porównywał, który format jest najlepszy i ma najlepszą kompresję. To wszystko zależy, na jakich obrazach używamy danego formatu i jaki jest nasz finalny cel. Z całą pewnością promowany i wspierany przez Google webP ma swoją przyszłość w internecie.
JPEG XR - format plików graficznych opracowany przez Microsoft jako następca formatu JPEG i JPEG 2000. Pliki JPEG XR charakteryzują się małą ilością zajmowanego miejsca i lepszą jakością niż pliki JPEG oraz JPEG 2000. JPEG XR ma dwa razy bardziej efektywną kompresję - plik o tej samej jakości jest dwa razy mniejszy.
źródło: Wikipedia
https://caniuse.com/#feat=jpegxr
Rozszerzenie: .jxr
JPEG 2000 – standard kompresji obrazu opracowany jako uzupełnienie istniejących technik kompresji JPEG. Algorytm JPEG 2000 opiera się na wykorzystaniu dyskretnej transformaty falkowej DWT, która dzieli obraz na wysokie i niskie częstotliwości.
źródło: Wikipedia
https://caniuse.com/#feat=jpeg2000
Rozszerzenie: .jp2
WebP – format kompresji statycznych i animowanych obrazów rastrowych. Jest rozwijany przez Google w oparciu o technologie pozyskane przy zakupie On2 Technologies. Został zaprezentowany 30 września 2010. Siostrzanym projektem jest format wideo WebM. WebP ma dwa tryby kompresji: stratną i bezstratną.
źródło: Wikipedia
https://caniuse.com/#feat=webp
Rozszerzenie: .webp
SVG – uniwersalny format dwuwymiarowej grafiki wektorowej, nieobwarowany licencjami i patentami. Format SVG powstał z myślą o zastosowaniu na stronach WWW. Używany jest również jako niezależny od platformy systemowej format grafiki wektorowej.
źródło: Wikipedia
https://caniuse.com/#search=svg
Rozszerzenie: .svg . svgz
MEDIA MENAGER JOOMLA
Otóż, gdy spróbujesz dodać jakikolwiek plik z wyżej wymienionych to Joomla nie pozwoli Ci wgrać takiego pliku. Podstawowa konfiguracja pozwala wczytywać tyko najpopularniejsze formaty jak:
- bmp,
- gif,
- jpg,
- png
Natomiast poniżej mamy listę wszystkich akceptowalnych rozszerzeń.
bmp,csv,doc,gif,ico,jpg,jpeg,odg,odp,ods,odt,pdf,png,ppt,txt,xcf,xls,BMP,CSV,DOC,GIF,ICO,JPG,JPEG,ODG,ODP,ODS,ODT,PDF,PNG,PPT,TXT,XCF,XLS
Więc każda próba wczytania kończy się tak jak na obrazie poniżej.
Natomiast trzeba pamiętać o tym, że jeśli dodamy dodatkowe rozszerzenie jak ,svg czy webp lub inne graficzne należy zdefiniować typ MIME. Ponieważ jeśli tego nie zrobimy otrzymamy komunikat.
[su_note style="2" type="danger" icon="yes"]Błąd Wykryto błędny typ mime: image/svg
Przejdź do opcji MEDIA i dodaj interesujące Cię rozszerzenia graficzne w tym wypadku będzie to .webp
Naturalnie mógłbyś ominąć restrykcje wyłączając je, ale wówczas narażasz swoją stronę na liczne zagrożenia.
Dodaj webp oraz image/webp po czym zapisz zmiany.
KONFIGURACJA EDYTORA JCE PRO
Wiele osób używa na co dzień bardziej przyjaznego edytora jakim jest JCE PRO, tutaj również trzeba zdefiniować nowe rozszerzenie na nasze potrzeby.
JCE również zabezpiecza naszą stronę przez wgrywaniem nieporządnych rozszerzeń.
W przypadku, gdy potrzebujesz wgrać plik z formatem nowej generacji. Musisz udać się go konfiguracji swojego profilu.
Następnie dodaj interesujące Cię formaty.
Zapisz zmiany i następnie sprawdź czy możesz wczytaj nowe zdefiniowane formaty plików graficznych.
PRZYSZŁOŚĆ FORMATÓW NOWEJ GENERACJI
Gdy SVG już dawno zagościł na wszystkich przeglądarkach i jest wspierany to z innymi formatami już tak dobrze nie jest. Ale jeden format zdecydowanie wybija się i jest nim webP obsługują go wszystkie nowoczesne przeglądarki oprócz jednej która się wyłamuje, a jest nią SAFARI. Obsługi nie uświadczymy na starszych przeglądarkach od Microsoftu IE natomiast Edge obsługuje format webp. Przy opisach formatów masz link, który prowadzi do strony monitorującej jakie rozszerzenia są wspierane przez jakie przeglądarki.
PODSUMOWANIE
Teraz jak już wiesz jak zmodyfikować ustawienia i dodać interesujące Cię nowe formaty to muszę napisać o jednej rzeczy. Niestety, ale zarówno w podstawowym media managerze, jak i w tym z JCE nie będziesz miał podglądu w tych formatach. Media manager oznaczy .svg że to SVG, a reszta pojawi się z miniaturką literki "i". W managerze JCE podgląd svg działa to już przy webp nie do końca, a przy jxr czy jp2 nie pokazuje miniaturek.
Testując Joomla 4 i nowy media manager również nie ujrzymy podglądu miniatur, ale pamiętajmy iż jest to nadal wersje alfa rozwojowa.
Przejście na format webP dałoby realny zysk nie tylko oszczędności miejsca na serwerze, ale również przy ładowaniu strony. Im lżejsza strona tym szybciej się ładuje.
Pamiętaj, że pobierając .svg z niepewnych źródeł możesz narazić swoją stronę na incydenty bezpieczeństwa. Pozwalając użytkownikom wgrywać .svg lub svgz nie będziesz miał kontroli nad tym skąd pochodzi dany obraz.
Udostępnij ten wpis i pomóż dotrzeć do szerszego grona odbiorców.
Zajrzyj do tego wpisu, aby dowiedzieć się jakie rozszerzenia obsługują formaty nowej generacji.
https://joomlaguru.pl/joomla/komponenty/468/rozszerzenia-ktore-obsluguja-webp-next-gen-w-joomla