JOOMLA

  Przeczytasz w: 3 - 5 min
JAK DODAĆ DODATKOWE FORMATY GRAFICZNE (NEXT-GEN) DO MEDIÓW JAK DODAĆ DODATKOWE FORMATY GRAFICZNE (NEXT-GEN) DO MEDIÓW Joomla GURU
czwartek, 07 marzec 2019 12:46

JAK DODAĆ DODATKOWE FORMATY GRAFICZNE (NEXT-GEN) DO MEDIÓW


Czy wiesz, że Joomla w podstawowej konfiguracji nie pozwala wgrywać plików przez media manager tak zwanych "Next-Gen". Formaty Next-Gen to formaty nowej generacji, które w przyszłości powinny zastąpić jpg czy png. Oczywiście wszystko jest zależne od kilku czynników. A czy do tego dojdzie zależy między innymi od popularności oraz obsługi natywnej przez przeglądarki. Jeśli chcesz się dowiedzieć jak zezwolić na wgrywanie WebP, SVG, JPEG XR czy JPEG 2000 to ten wpis pokaże Ci ten proces.

FORMATY NOWEJ GENERACJI

Nie będę tutaj porównywał, który format jest najlepszy i ma najlepszą kompresję. To wszystko zależy, na jakich obrazach używamy danego formatu i jaki jest nasz finalny cel. Z całą pewnością promowany i wspierany przez Google webP ma swoją przyszłość w internecie.

JPEG XR - format plików graficznych opracowany przez Microsoft jako następca formatu JPEG i JPEG 2000. Pliki JPEG XR charakteryzują się małą ilością zajmowanego miejsca i lepszą jakością niż pliki JPEG oraz JPEG 2000. JPEG XR ma dwa razy bardziej efektywną kompresję - plik o tej samej jakości jest dwa razy mniejszy.
źródło: Wikipedia

https://caniuse.com/#feat=jpegxr

Rozszerzenie: .jxr

JPEG 2000 – standard kompresji obrazu opracowany jako uzupełnienie istniejących technik kompresji JPEG. Algorytm JPEG 2000 opiera się na wykorzystaniu dyskretnej transformaty falkowej DWT, która dzieli obraz na wysokie i niskie częstotliwości.
źródło: Wikipedia

https://caniuse.com/#feat=jpeg2000

Rozszerzenie: .jp2

WebP – format kompresji statycznych i animowanych obrazów rastrowych. Jest rozwijany przez Google w oparciu o technologie pozyskane przy zakupie On2 Technologies. Został zaprezentowany 30 września 2010. Siostrzanym projektem jest format wideo WebM. WebP ma dwa tryby kompresji: stratną i bezstratną.
źródło: Wikipedia

https://caniuse.com/#feat=webp

Rozszerzenie: .webp

SVG – uniwersalny format dwuwymiarowej grafiki wektorowej, nieobwarowany licencjami i patentami. Format SVG powstał z myślą o zastosowaniu na stronach WWW. Używany jest również jako niezależny od platformy systemowej format grafiki wektorowej.
źródło: Wikipedia

https://caniuse.com/#search=svg

Rozszerzenie: .svg . svgz

MEDIA MENAGER JOOMLA

Otóż, gdy spróbujesz dodać jakikolwiek plik z wyżej wymienionych to Joomla nie pozwoli Ci wgrać takiego pliku. Podstawowa konfiguracja pozwala wczytywać tyko najpopularniejsze formaty jak:

  • bmp,
  • gif,
  • jpg,
  • png

Natomiast poniżej mamy listę wszystkich akceptowalnych rozszerzeń.

bmp,csv,doc,gif,ico,jpg,jpeg,odg,odp,ods,odt,pdf,png,ppt,txt,xcf,xls,BMP,CSV,DOC,GIF,ICO,JPG,JPEG,ODG,ODP,ODS,ODT,PDF,PNG,PPT,TXT,XCF,XLS

Więc każda próba wczytania kończy się tak jak na obrazie poniżej.

blad wczytywania

Natomiast trzeba pamiętać o tym, że jeśli dodamy dodatkowe rozszerzenie jak ,svg czy webp lub inne graficzne należy zdefiniować typ MIME. Ponieważ jeśli tego nie zrobimy otrzymamy komunikat.

Błąd Wykryto błędny typ mime: image/svg

Przejdź do opcji MEDIA i dodaj interesujące Cię rozszerzenia graficzne w tym wypadku będzie to .webp

dodawanie rozszerzen

Naturalnie mógłbyś ominąć restrykcje wyłączając je, ale wówczas narażasz swoją stronę na liczne zagrożenia.

Dodaj webp oraz image/webp po czym zapisz zmiany.

udane wczytanie

KONFIGURACJA EDYTORA JCE PRO

Wiele osób używa na co dzień bardziej przyjaznego edytora jakim jest JCE PRO, tutaj również trzeba zdefiniować nowe rozszerzenie na nasze potrzeby.

JCE również zabezpiecza naszą stronę przez wgrywaniem nieporządnych rozszerzeń. 

jce alert

W przypadku, gdy potrzebujesz wgrać plik z formatem nowej generacji. Musisz  udać się go konfiguracji swojego profilu.

jce edycja profilu

Następnie dodaj interesujące Cię formaty.

jce edycja profilu dodawanie formatow

Zapisz zmiany i następnie sprawdź czy możesz wczytaj nowe zdefiniowane formaty plików graficznych. 

jce wczytanie nastepnych formatow

PRZYSZŁOŚĆ FORMATÓW NOWEJ GENERACJI

Gdy SVG już dawno zagościł na wszystkich przeglądarkach i jest wspierany to z innymi formatami już tak dobrze nie jest. Ale jeden format zdecydowanie wybija się i jest nim webP obsługują go wszystkie nowoczesne przeglądarki oprócz jednej która się wyłamuje, a jest nią SAFARI. Obsługi nie uświadczymy na starszych przeglądarkach od Microsoftu IE natomiast Edge obsługuje format webp. Przy opisach formatów masz link, który prowadzi do strony monitorującej jakie rozszerzenia są wspierane przez jakie przeglądarki. 

PODSUMOWANIE

Teraz jak już wiesz jak zmodyfikować ustawienia i dodać interesujące Cię nowe formaty to muszę napisać o jednej rzeczy. Niestety, ale zarówno w podstawowym media managerze, jak i w tym z JCE nie będziesz miał podglądu w tych formatach. Media manager oznaczy .svg że to SVG, a reszta pojawi się z miniaturką literki "i". W managerze JCE podgląd svg działa to już przy webp nie do końca, a przy jxr czy jp2 nie pokazuje miniaturek. 

Testując Joomla 4 i nowy media manager również nie ujrzymy podglądu miniatur, ale pamiętajmy iż jest to nadal wersje alfa rozwojowa. 

Przejście na format webP dałoby realny zysk nie tylko oszczędności miejsca na serwerze, ale również przy ładowaniu strony. Im lżejsza strona tym szybciej się ładuje.

Pamiętaj, że pobierając .svg z niepewnych źródeł możesz narazić swoją stronę na incydenty bezpieczeństwa. Pozwalając użytkownikom wgrywać .svg lub svgz niebędziesz miał kontroli nad tym skąd pochodzi dany obraz.

Udostępnij ten wpis i pomóż dotrzeć do szerszego grona odbiorców.

 

Zajrzyj do tego wpisu, aby dowiedzieć się jakie rozszerzenia obsługją formaty nowej generacji.
https://joomlaguru.pl/joomla/komponenty/468/rozszerzenia-ktore-obsluguja-webp-next-gen-w-joomla

 

Dodatkowe informacje

  • POZIOM TRUDNOŚCI 100:
Czytany 1833 razy Ostatnio zmieniany piątek, 15 marzec 2019 12:49
Oceń ten artykuł
(1 głos)
Marcin Równicki

Ekspert w dziedzinie Joomla! z długoletnim stażem. Pasjonata od czasów MAMBO, który naucza online o możliwościach Joomla! Piszę poradniki oraz prowadzi jedyny w Polsce cykl darmowego video "Joomla To Proste" w którym uczy o rozszerzonych możliwościach Joomla! Lubi optymalizować witryny, aby te działały jak najszybciej. 

Ponadto lubię dobre kino oraz seriale, dziele się recenzjami na https://cobejrzec.pl  

Spoglądam w chmury Public Cloud, gdzie staram się zgłębiać wiedzę na temat (Amazon Web Services, Azure, Google Cloud Computing)

"Jeśli coś jest niemożliwe do zrobienia, musi się znaleźć ktoś kto tego nie wie, przyjdzie i to zrobi." - A.E.

https://rownicki.pl
 

joomla guru logo small
Marcin Równicki
+48 505 892 678
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Andrzeja Wajdy 5/11, Będzin 42-500
 NIP 6252158732

Fanpage Joomla Guru  youtube Joomla Guru