Dlaczego format obrazów WEBP jest ważny? Ponieważ już czas powoli odstawić stare formaty na rzecz nowszych. Większość modernistycznych przeglądarek obsługuje ten format, który jest stosunkowo młodym i nowoczesnym formatem. WEBP obsługuje kompresję stratną, jak i bezstratną. Czy wiesz, że WEBP również mógłby zastąpić gifa w animacji. Tak wszechstronny jest ten format. Myślę, że wzbudziłem Twoją ciekawość. Coraz więcej rozszerzeń obsługuje ten format, a więc przejdźmy do konkretów.

QUIX PRO

Coraz częściej do budowy stron internetowych wykorzystuje się Page Buildery i tym jest Quix od Themexpert. Ten PageBuilder jako pierwszy wdrożył obsługę WEBP i dużo innych przydatnych opcji węglem SEO.

quix pro webp

Obsługa NEX-GEN obrazów jest dostępna niestety tylko w wersji płatnej czyli PRO.

https://www.themexpert.com/quix/pricing

ROKBOX

rokbox webp

RokBox to w pełni responsywny modalny dodatek typu „pop-up” dla CMS Joomla. To popularne rozszerzenie może prezentować wiele różnych formatów multimedialnych, takich jak obrazy, filmy, muzyka, osadzone widżety, treści Ajax i moduły Joomla. ROXBOX według autorów również obsługuje WEBP.

Mimo że możemy podlinkować obraz z rozszerzeniem .WEBP to jednak nie generuje się miniaturka. Być może to mieć związek z wykorzystywaną biblioteką PHP, jednak w dokumentacji nic szczególnego nie znalazłem.

https://rockettheme.com/joomla/extensions/rokbox

RC JUSTIFIED GALLERY

rc gellery webp

Responsywna galeria, która potrafi wygenerować obrazy w formacie WEBP. Nie musisz się martwić że coś będziesz musiał sam konwertować do formatu nowej generacji. Musisz pamiętać, że generowanie większej ilości obrazów będzie zwiększać zajętość wolnego miejsca na Twoim serwerze. Galeria serwuje przeglądarką, które obsługą WEBP obrazy w tym formacie każdej innej format oryginalnego obrazka.

Galeria tworzy dwa katalogi dla webp jeden dla urządzeń o zwykłej rozdzielczości, a drugi dla urządzeń Retina czy ekranów 4K.

webp
webp-hdpi

W wersji darmowej brak jest przycisku do edytora, który ułatwia wybór katalogu gdzie znajdują się zdjęcia.

https://therichcourt.com/joomla/gallery/download

 

DATSO GALLERY

datso gallery webp

Jest to potężna galeria obrazów, która pomaga szybko i bez wysiłku stworzyć piękną i wielofunkcyjną galerię zdjęć na swojej stronie internetowej. Wspiera również obrazy WEBP potrafi konwertować obrazy z innych formatów do WEBP. Generuję obrazy nowej generacji dla przeglądarek które je obsługują w innym wypadku serwuje obrazy obsługujące przez przeglądarke jak .jpg. W przypadku dużej zajętości obrazów WEBP posiada opcje czyszczenia katalogu gdzie są one przechowywane.

Datso Gallery jest galerią płatną. 

https://www.datso.fr

GZIP

Jest to dodatek który oferuję konwersje obrazów na stronie do formatu nowej generacji .WEBP Serwuje obrazy tylko przeglądarką, które obsługują formaty nowej generacji. Aby używać konwersji serwer musi obsługiwać rozszerzenie GD.

gzip webp

Przetestuj koniecznie działanie na środowisku testowym, ponieważ działa dość wybiórczo i lubi powodować problemy. Szczególnie na wyższych wersjach PHP.

https://extensions.joomla.org/extensions/extension/core-enhancements/performance/gzip/

ECONA -  WKRÓTCE

Econa integruje responsywne obrazy w Joomla przy użyciu atrybutu srcset. Umożliwia zdefiniowanie różnych rozmiarów obrazu w celu kierowania na różne urządzenia i odpowiednie rozdzielczości tego urządzenia. Twoja witryna automatycznie będzie wyświetlać najbardziej odpowiedni rozmiar obrazu w zależności od urządzenia odwiedzającego, oszczędzając przepustowość użytkownika, a tym samym szybciej ładując witrynę. Co prawda jeszcze nie obsługuje WEBP, ale mam zapewnienie iż to nastąpi lada moment.

 econa

ECONA jest płatnym dodatkiem, który obsługuje zarówno core jak i K2.

https://www.firecoders.com/joomla-extensions/econa

PODSUMOWANIE

Format WEBP został zaprezentowany w 2010 jak na standardy internetowe i stare formaty jest to młodzieniaszek. Internet cały czas się rozwija jak i technologie w około niego. Jeśli możemy zaoszczędzić transfer czy miejsce nie tracąc przy tym jakości to czemu nie wykorzystywać tego dobrodziejstwa. Kompresując obrazy WEBP zamiast do jpeg możemy zyskać nawet 30% ,a zastępując png około 26% procent. Co prawda możemy animować WEBP, ale zysk tutaj nie jest jednoznaczny.

Na przykład Google Play używa WEBP czy w ogóle to zauważyłeś? Pewnie obił Ci się o uszy termin OPERA TURBO to taki wbudowany dodatek do przeglądarki Opera, który odpytuje strony przerabia obrazy między innymi do WEBP i serwuje je Tobie. Cała magia dziele się w tle, a Ty dzięki temu oszczędzasz transfer w sieci mobilnej i strony dzięki temu ładują się szybciej.

Jeśli masz informacje o rozszerzeniach które obsługują WEBP lub w najbliższym czasie wdrożą obsługę daj znać w komentarzu. Zajrzyj do tego wpisu, aby dowiedzieć się więcej o formatach nowej generacji.
https://joomlaguru.pl/joomla/466/jak-dodac-dodatkowe-formaty-graficzne-next-gen-do-mediow