Edycja plików .less wcale nie musi być trudna. Jeśli potrafisz edytować pliki .css to i poradzisz sobie z .less. W Tym artykule pokaże Ci na przykładzie jak to zrobić. Twój poziom wiedzy jednak musi być większy niż nowicjusz, ponieważ niektóre zagadnienia mogą początkującemu sprawić trudność w rozumieniu.

CO TO JEST LESS

LESS jest  to dynamiczny język arkuszy stylów. To z niego generowane są pliki CSS. Dodatkowo LESS wprowadza zmienne, funkcję, zagnieżdżanie,  mapowanie czy proste funkcje matematyczne. W skrócie LESS to bliski kuzyn języków programowania. 

LESS cały czas ewoluuje i jeśli chcesz zgłębić temat bardziej to pod tym adresem możesz zacząć naukę. http://lesscss.org

Narzędzia do pisania kodu w LESS znajdziesz tutaj:

http://lesscss.org/tools/

https://magazine.joomla.org/issues/issue-may-2013/item/1289-tools-to-do-less

CASE

W naszym case zmierzymy się z czarnym polem podpowiedzi, które wygląda jak poniżej na obrazie.

czarny tooltips edycja less szablon joomla

Zacznijmy od tego, gdzie są pliki LESS w szablonach JOOMLA? Pliki LESS znajdują się w tej ścieżce: /public_html/domena.pl/templates/twoj_szablon/less/ <- Tutaj będziesz dokonywał operacji edycji plików LESS.

Skoro już wiesz gdzie są pliki LESS to przejdziemy do zdiagnozowania problemu i naprawy naszego czarnego okienka z podpowiedziami. Nie jest to najlepszy przykład, ponieważ jest bardziej złożony od zwykłego debugowania stylu naszego szablonu.
W większości przypadków da się zbadać element poprzez narzędzia developerskie wbudowane w przeglądarkę Chrome, Opera czy też Firefox. Uruchamiając skrót klawiaturowy CTRL+SHIFT+I jesteśmy w stanie zbadać jaki element nas interesuje i gdzie go możemy poprawić. Trzeba zwrócić uwagę, iż nie każdy szablon pozwala na mapowanie plików LESS. Więc w większość przypadków przeglądarka będzie man pokazywać CSS. Musisz sprawdzić, czy Twój szablon ma tryb na przykład development lub wspomniane wcześniej mapowanie plików LESS.

W tym wypadku narzędzia debugowania mogą nam tylko podpowiedzieć, że chodzi o klasę POPOVER. A więc skoro nie wiemy gdzie to szukamy w naszych plikach LESS wyrażenia "Tooltips lub popovers". 

Możemy pobrać wszystkie pliki LESS i je sprawnie przeszukać używając na przykład edytora tekstu Notepad ++ https://notepad-plus-plus.org/download/v7.7.1.html 

Wyrażenie popovers zostało znalezione w pliku bootstrap_variables.less Jest to plik, który zawiera zmienne między innymi kolorów.

edycja less zmienne

W naszym wypadku @tooltipBackgroud: @JMtooltipBackground oraz @popoverBackgroud: @tooltipBackground 

Wynika z tego, że potrzebujemy odnaleźć @JMtooltipBackground i zmienić wartość na naszą. Jeśli tej zmiennej w tym pliku niema to możemy pójść na skróty. Ponieważ LESS to tak naprawdę zaawansowany CSS nie będzie mu przeszkadzać jak w miejsce zmiennych wpiszemy stary dobry kolor w formacie HEX #FFFFFF

edycja less zmienne css

Jeśli bardzo się uprzemy i odszukamy nas interesującą zmienną, a owa zmienna znajduje się w template_variables.less to wówczas należałoby zmienić ją na @white

edycja less zmienne less

Po całym zabiegu nasz tooltips wrócił do pożądanego przez nas koloru białego.

tooltips bialy naprawiony

TIPSY

  • Nie używaj do edycji zwykłego windowsowego Notepad, Writer etc.
  • Używaj narzędzi do edycji, które są sprawdzone.
  • Notepad ++ użyj CTRL+F i opcji przeszukaj wszystkie otwarte dokumenty, gdy szukasz zmiennych.
  • Jeśli narzędzia developerskie Chrome zawodzą użyj Firefox (CTRL+SHIFT+C)
  • Większość szablonów pozwala nadpisywać pliki plikiem custom.less
  • Nie znasz się na LESS nadpisz wynikowy CSS plikiem custom.css
  • Odświeżaj stronę CTRL+F5 pominiesz wówczas CACHE przeglądarki.
  • Podczas edycji LESS wyłącz łączenie plików i wszelki CACHE.