Przeczytasz w: 3 - 5 min
Joomla 4 nowości - edytor - Odcinek 2 (wideo) Joomla 4 nowości - edytor - Odcinek 2 (wideo) Joomla Guru
12-10-2021 13:32

Joomla 4 nowości - edytor - Odcinek 2 (wideo)


Joomla 4 nowości to cykl wideo, w których będę przybliżał Ci, co nowego jest w Joomla 4. W odcinku numer dwa znajdziesz nowości, jakie znalazły się w edytorze TinyMCE. Został on zaktualizowany i jego funkcjonalność się poprawiła. Prezentuje na wideo trzy nowości: edycja inline (menu kontekstowe), skróty, które sprawiają, iż tworzenie tekstów może być szybsze. Trzecia nowość to szablony tekstów. Zapraszam do materiału wideo.

TRANSKRYPCJA WERSJA DO PRZECZYTANIA

Część z tej strony Marcin Równicki z Joomlaguru.pl . Witam Cię już w drugim odcinku Joomla 4 nowości.

W tym odcinku zajmiemy się podstawowym edytorem, jakim jest TinyMCE w Joomla 4. On oczywiście był też w Joomla 3 podstawowym edytorem, ale w Joomla 4 zaszły znaczne zmiany i ten TinyMCE został upgradowany, czyli jest aktualizowany innymi słowy. A więc chciałbym Ci pokazać co najmniej trzy rzeczy, które z pewnością Cię zainteresują i sprawią, że twoja praca z tym wzorem będzie znacznie lepsza i przyjemniejsze. A więc tymczasem zapraszam do środka do panelu administracyjnego.

Witam cię już na zapleczu Joomla 4 i przejdźmy teraz do stworzenia artykułu, bo tam będzie nasz edytor TinyMCE. Pierwszą nowością, którą chcecie pokazać w nowym audytorze TinyMCE jest to, że podczas pisania mamy podręczny menu, czyli jak jesteśmy gdzieś daleko np. w tekście. Demo Demo demo. Uuu za bardzo się rozpędziłem. I chcielibyśmy podkreślić, pogrubić te dema. To wystarczy zaznaczyć ten tekst i tutaj mamy kontekstowe menu i ładnie nam się tutaj pogrubiło dwa demo. To, co chcieliśmy. Nie ma tych opcji za wiele, ale są takie podstawowe, które na pewno się przydadzą na przykład gdybyśmy chcieli to demo zaznaczyć od razu dać link to oczywiście możemy. Joomlaguru.pl tak zapisujemy i mamy i musimy wtedy szukać, gdzie ten link jest tak od razu mamy z podręcznego menu jest to na pewno przydatna opcja podczas pisania tekstów na pewno ułatwi wielu osobom.

Przejdźmy teraz do nowości drugiej. Nowość druga jest troszeczkę ukryta. I wymaga włączenia, a więc idziemy do systemu do dodatków, a szybko wam pokaże jak ją włączyć. Pamiętaj, że ja w tym momencie jestem administratorem więc edytuje zestaw zero i to się nazywa markdown. Zapisujemy i zamykamy. Idziemu na pulpit i tworzymy sobie nowy artykuł. Teraz mamy takie ułatwienie, bo Markdown to nic innego jak skróty. I te skróty trzeba znać, a zostawię link w opisie tego wideo, gdzie będziesz mógł się zapoznać z dokumentacją i tam mniej więcej są opisane te skróty. Nie jest ich dużo, ale można z nich korzystać np. Jeden hasztag oznacza tyle, że jest to. Nagłówek typu H1 działa to na takiej zasadzie, że jak dam Enter automatycznie się zmieni np. Z takich przydatnych rzeczy jak damy dwa razy gwiazdkę. Tekst. Będzie Bolt. I mamy, że tekst jest Bold. Takie przydatne rzeczy skrótowe. Jeszcze jedna rzecz, która jest warta uwagi, jeśli chodzi o te skróty oczywiście są zamieniane na czysty HTML, czyli jak widzisz nagłówek jest w tagach  H1. I tak samo jest tam, gdzie tekst miał być pogrubiony jest w Strong.

Trzecia i ostatnia rzecz, którą chciałem, Ci pokazać to są szablony tekstów. Można je sobie wstawić wstaw. Lub użyć trzech kropeczek i tu też mamy taki symbol jak wstaw szablon. Po kliknięciu jest tutaj treść demo szablon. Szablon demo, który ja sobie otworzyłem wcześniej i sobie go w stawie. Jak widzisz cały tekst został ustawiony jest to przydatne, jeśli tworzymy treści, które się powtarzają ja np. tworząc opisy do każdej wersji Joomla mam taki szablon przygotowany i po prostu zmieniam sobie czasami niektóre rzeczy, żeby nie pisać i nie marnować na to czasu. To była już trzecia i ostatnia nowość, a więc zapraszam na krótkie podsumowanie.

Jak widać nowy stary TinyMCE edytor w Joomla 4 stał się lepszy wydajniejsze i bardziej efektywny w pracy podczas pisania tekstów. Jestem bardzo ciekaw twojego zdania która z tych trzech nowości przypadła Ci najbardziej do gustu. Czy to szablony treści czy skróty, a być może edytowanie tzw. inline, czyli poza znaczeniu małe menu kontaktowe dzięki, któremu możemy wykonać szybciej daną operację.

Taka jeszcze mała drobna informacja na samo zakończenie tej wideo, które się teraz pojawia z cyklu Joomla cztery nowości nie są, w każdym bądź razie związane z kursem od zera do administratora, który jest dostępny w szkole Joomla guru, czyli szkoła kropka Joomlaguru.pl na ten kurs. W tym momencie zapisało się zbyt mała liczba osób, aby mógł cokolwiek zaczynać czy nawet rozpoczynać pracę jak będzie tam więcej osób zapisanych lub wyrazi chęć na taki kurs. To taki kurs oczywiście się pojawi.

Jak zawsze zachęcam Cię do subskrybowania tego kanału do naciśnięcie dzwonka, aby cię przychodziły powiadomienia, bo jest to dość istotne, jeśli chcesz być powiadomiony o nowych wideo, które się pojawią choćby nawet z tej serii na 4 nowości. Ja w tym momencie bardzo serdecznie dziękuję za uwagę i zapraszam Cię do kolejnego wideo, które  pojawi się już całkiem niebawem.

A więc cześć.

 

 
Czytany 273 razy Ostatnio zmieniany 10-11-2021 10:03
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Marcin Równicki

Marcin Równicki

Ekspert w dziedzinie Joomla! z długoletnim stażem. Pasjonata od czasów MAMBO, który naucza online o możliwościach Joomla! Piszę poradniki oraz prowadzi jedyny w Polsce cykl darmowego video "Joomla To Proste" w którym uczy o rozszerzonych możliwościach Joomla! Lubi optymalizować witryny, aby te działały jak najszybciej. 

Ponadto lubię dobre kino oraz seriale, dziele się recenzjami na https://cobejrzec.pl  

Spoglądam w chmury Public Cloud, gdzie staram się zgłębiać wiedzę na temat (Amazon Web Services, Azure, Google Cloud Computing)

"Jeśli coś jest niemożliwe do zrobienia, musi się znaleźć ktoś kto tego nie wie, przyjdzie i to zrobi." - A.E.

rownicki.pl