Joomla 4.2 kolejne nowości tym razem zbiorczo podane. Mowa będzie o ustawieniach dostępu, logowanie i uwierzeteleniania, fonty w dodatku dostępności, Obrazy w artykule oraz trzy nowe opcje w wyszukiwarce, aby wyszukiwarka stała się jeszcze lepsza. Zostaw subskrypcje, aby być na bieżąco i nie zapomnij zaznaczyć dzwoneczka na youtube. Zapraszam Cię do materiału wideo.

TRANSKRYPCJA WERSJA DO PRZECZYTANIA.

Cześć, witaj w kolejnym odcinku na Joomla cztery nowości. Ja nazywam się Marcin Równicki i prowadzę Joomlaguru.pl. Kontynuujemy nowości odnośnie Joomla już 4.2, a więc w tym odcinku porozmawiamy sobie troszeczkę tak zbiorczo o tych nowościach, bo część technicznie nie jestem w stanie pokazać, a część to takie kosmetyczne nowości, które coś poprawiają, coś ulepszają, coś przywracają. A więc porozmawiamy, jak już wspomniałem, o pięciu nowościach i będą to między innymi tematy jak autentyzm, akcja, wyszukiwanie, dostępność, obrazy czy też kontrola dostępu. Oczywiście, zanim przejdziemy do lekcji demo, jak zwykle zachęcam cię, żebyś zostawił subskrypcję na tym kanale i kliknął dzwonek, aby ci przychodziły powiadomienia, bo jak powszechnie wiadomo nie klikniesz dzwonka. Powiadomienia nie przychodzą i możesz przegapić kolejne wideo. A więc nie będę przedłużał, bo to wideo nie będzie powiem szczerze długie. A więc zapraszam Cię od razu do lekcji demonstracyjnej.

Witam Cię z panelu administracyjnego zalogowany, zalogowany i będziesz podążał moimi ścieżkami i klikamy OK. Pierwsza nowość, jaką sobie zaprezentuję Wam to będzie taka prosta, czyli acpu l uprawnienia tam, gdzie sprawdzamy użytkowników. Ten cały widok został bardzo uproszczony. Przejdźmy sobie do zarządzania. Użytkownicy zarządzanie i klikniemy sobie na uprawnienia. Jak widzicie, mamy tutaj szereg takich check boksów, liczników itd. I wcześniej to całe pole było strasznie długie, bo dochodziły nam takie jeszcze pozycje jak logowanie do witryny logowania do zaplecza, logowanie do usług internetowych, dostęp do wyłączonej witryny, pełna kontrola. I to było wszystko w jednej tej tabeli i ona była strasznie długa, mniej więcej wyglądała o właśnie tak jak widzicie, było to mało czytelne, ale dzięki Joomla 4.2 teraz jest to bardziej przejrzyste i szybciej możemy się zorientować, jakie uprawnienia, gdzie te uprawnienia są i czego nam brakuje w uprawnieniach. OK. To by była ta pierwsza z nowości. A więc druga nowość, którą chcę wam zaprezentować. Jest też związana z użytkownikami i trzeba sobie przejść do dodatków. I tyczy się ona uwierzytelniania.

Druga zmieniła sposób uwierzytelniania i jest teraz możliwość nie tylko dwóch składników, ale też wieloskładnikowych uwierzytelniania, czyli np. jak poprzednio logować się do witryny i podawaliśmy kod np. z aplikacji, to teraz możemy jeszcze dodatkowo np. uwierzytelnienie to drugim składnikiem np. kluczem lub na przykład, jeśli nasz laptop obsługuje Windows Hello, czyli na przykład logujemy się podając login i hasło kod z aplikacji np. Windows Hello jako dodatkowe zabezpieczenie i wtedy dopiero dostajemy się do naszego zaplecza administracyjnego, czyli takie wieloskładnikowych multi. Zabezpieczenie, które możemy sobie używać? Tak. Dodatkowo doszły nam kodów uwierzytelniających przez maile. Mamy też stały kod, ale tutaj nie jest zalecane tylko w celach demonstracyjnych dla deweloperów. Mamy oczywiście zwykły kod weryfikacyjny, czyli te wszystkie aplikacje, uwierzytelnianie internetowe, czyli przez nowoczesne przeglądarki. Tak jak już wspominałem kiedyś pokazywałem też na wideo, jak można logować się np. przez telefon. Tak mając włączoną. Internetowe i biometryczne jakiś składnik, czyli np. rozpoznawanie twarzy czy też kciuk palca poprzez odcisk palca. Jeśli jest to laptop, to nie ma problemu. Wtedy możemy normalnie to wykorzystać. Albo tradycyjnie poprzez klucz, czyli który jest zapinany w USB i i wtedy nas ładnie uwierzytelnianie.

A więc trzecia nasza nowość dzisiaj dotyczy dostępności dodatku, który nam pokazuje te różne opcje, które są dostępne na froncie strony, czyli powiększenie, pomniejszenie, linia itd. I tam był problem we wcześniejszych wersjach odnośnie ikonek. I ten problem został rozwiązany. Oczywiście, ale weszło nowe prawo. Na przykład w Niemczech bardzo można korzystać z fontów przez Googla. Trzeba mieć na to zgodę. Takie dziwne obostrzenia, ale jest. I w tym momencie mamy tak, że możemy sobie użyć ikony emocji albo użyć sobie Google Material Front. I oczywiście my sobie żyjemy w Polsce. Czy nie możemy używać po prostu Googla? Tak. I został też rozwiązany problem na Mac OS ie także. Teraz wszystko już powinno działać tak jak należy. Taka małe usprawnienie, ale na pewno wielu ucieszy. Czwarta nowość, która zawitała w Joomla 4.2. W zasadzie to usprawnienie i przywrócenie pewnej funkcjonalności, którą nam zabrano. Jeśli wejdziemy sobie w artykuły i mamy tutaj jakiś artykuł, przejdziemy do obrazy i łącza. To w poprzednich wersjach tutaj to pole było zablokowane. Było tylko Read Only.

W tym momencie jest tak, że jeśli potrzebujemy sobie przykleić jakiś adres URL w zasadzie wewnętrzny do obrazka, to możemy to po prostu zrobić. Czyli jeśli wybierzemy sobie np. obrazek i wybierzemy sobie staw, to teraz nie robimy dodatkowego kroku. Wybieramy ponownie ten sam obrazek, załóżmy albo jakiś tam większy, bo potrzebujemy np. dwa rozmiary tylko Control C i tu możemy sobie zapisać tak jak dane zastosuj to, to nam się normalnie zapisze. A poprzednio to pole było po prostu tylko do odczytu i nie można było tego zrobić. Przywrócono tą opcję. Jest to bardzo dobra wiadomość, bo usprawnia bardzo często pracę, a więc wchodzimy sobie już do ostatniej dzisiaj nowości, którą chcecie zaprezentować. Jest to mianowicie wyszukiwanie rozmyte. Jest to rozbudowane wyszukiwanie, poprawione, ulepszone, które w tym momencie daje nam do wyboru tak naprawdę trzy tryby wyszukiwania. Jeśli przejdziemy sobie do komponentów i do wyszukiwarki, potem indeks i u góry, mamy opcję klikniemy sobie na tę opcję, to teraz nam się pojawiła taka dodatkowa opcja dopasowanie wyrazów. I mamy teraz tutaj tak naprawdę trzy tryby.

Dopasowanie dokładne dopasuje słowa zaczynające się od wyszukanego hasła do czasu i słowa zawierające wyszukiwane hasło w dowolnym miejscu. Co to po prostu znaczy? Dokładne dopasowanie znaczy, że po prostu, jeśli wpisujemy jakieś wyrażenie, to system będzie nam podpowiadał tylko i wyłącznie to wyrażenie do bazy słów zaczynające się od szykowanego hasła. Znakiem tego, że na początku jak znajdzie, to będzie nam wtedy to podpowiadał. Jeśli na przykład będziemy mieć wyrażenie jakieś słowo, gdzie jakaś cząstka będzie się znajdować w tym słowie, to system będzie nam podpowiadał, o ile sobie wybierzemy trzecią opcję, czyli dopasuje słowa zawierające wyszukiwane słowo w dowolnym miejscu, czyli w dowolnym tekście w dowolnym wyrazie jakaś cząstka nam się znajdzie i system nam wtedy będzie podpowiadał, że ten wyraz to wyrażenie właśnie się tam znajduje, o tyle zostało ulepszone nasze wyszukiwanie w Joomla 4.2. I to by było na tyle, moi drodzy, z tych nowości, jeśli chodzi o Joomla 4.2 i będziemy sobie powoli czekać na 4.30 będzie pojawiać, to oczywiście ja tutaj wrócę i będę dalej prezentował nowości, jakie pojawią się w Joomla 4.3. A tymczasem zapraszam Cię do krótkiego oczywiście podsumowania.

Witam cię z powrotem na krótkim podsumowaniu, a więc pomówmy sobie jeszcze chwilkę o tych nowościach, które zaszły już Joomla 4.2. Kolejność oczywiście będzie losowa, bo nie pamiętam, co przed chwilą mówiłem, w jakiej kolejności. A więc pierwsza rzecz autentyk, akacja. Czyli teraz mamy wiele metod, autentyk, które możemy tak naprawdę mieszać i dowolnie tego używać. Wyszukiwanie rozmyte, bardzo przydatna opcja, tylko trzeba chwilkę się z tymi trzema opcjami, tak naprawdę nowymi, zaznajomić i wybrać sobie najlepszą opcję, która nas w tym momencie będzie zadowalać odnośnie do wyszukiwania na naszej stronie dostępności. Jeśli ktoś używa dodatku dostępności i chce, aby się wyświetlały te pomocne rzeczy, to oczywiście może ma teraz do wyboru dwa formaty fontów, czyli emo i Material Design od Googla. Czyli rozwiązuje to większość problemów w Europie, m.in. w Niemczech. Kolejną nowością, o której wspominałem, było przywrócenie tak naprawdę możliwości wpisywania w pole. Gdzie jest obraz. Jeśli mówimy tutaj o artykule i rzeczywiście to bardzo przyspiesza pracę. Jeśli wykorzystujemy dwa pola i jeden obrazek i drugi, możemy sobie teraz skopiować i wklejać.

Jedna uwaga, nie rozwiązuje to problemu. Jeśli byśmy chcieli wkleić link załóżmy do witryny zewnętrznej. Niestety, to nadal jest zablokowane. Być może w przyszłej wersji zostanie to odblokowane tak, aby Joomla mogła sobie to normalnie pobrać i wyświetlać taki obraz. Ale to może w przyszłości. I oczywiście uproszczony widok Cella, który też jest przydatny. Jeśli mam dużo wyników i dużo grup, przyznajemy różne uprawnienia, tworzymy nowe grupy, tak to łatwo jest teraz wejść w ten przycisk uprawnienia. Wiedzieliście, że można wejść i sobie sprawdzić, a teraz już wiecie i zwyczajnie sprawdzić sobie po kolei co, gdzie, jak, na co ma użytkownik dostęp, co ewentualnie poprawić, co ewentualnie dodać, jeśli mu coś brakuje i teraz. Bardziej czytelne i przejrzyste. I to by było na tyle. Bo jeśli mowa o Joomla 4.2, będziemy czekać na Joomla 4. 3. Gdzie toczy się debata, gdzie toczy się debata, jak dalej proces rozwoju Joomla ma wyglądać. Ale o tym może kiedy indziej i w jakimś artykule. Oczywiście zachęcam, żebyś zostawił, zostawiła w subskrypcji dzwonek, aby ci wchodziły powiadomienie.

Ja nazywam się Marcin Równicki. Dziękuję Ci za uwagę i zapraszam Cię na Joomlaguru.pl i do zobaczenia w kolejnych wideo. Cześć.