Akeeba znana jest przede wszystkim z takich narzędzi jak Backup oraz Admin Tools. Pierwsze służy do sporządzania kopii zapasowej, a drugie do zabezpieczania strony. Akeeba powiększa swoje portfolio wypuszczając system komentarzy do Joomla. Poniżej znajdziesz kilka kluczowych cech tego systemu.

GŁÓWNE CECHY AKEEBA ENGAGE

Zagnieżdżone pełne komentarze HTML - Komentarze mogą być zagnieżdżane (do 6 poziomów głębokości). Odwiedzający stronę wprowadzają komentarze za pomocą skonfigurowanego przez Joomla edytora WYSIWYG. Ten który jest domyślnie ustawiony. Wszystkie komentarze są przechowywane w bazie danych witryny.

Szybkie, bezpieczne i skalowalne - Akeeba Engage została stworzona z myślą o szybkości, aby zminimalizować liczbę i czas zapytań do bazy danych. Można go łatwo skalować do setek tysięcy komentarzy. Komentarze są filtrowane  po przesłaniu za pomocą wbudowanych filtrów tekstowych Joomla lub powszechnie używanej, kontrolowanej biblioteki HTML Purifier, aby zapobiec problemom z SEO dzięki dołączonym linkom.

Zabezpieczenie antypamowe - Pełna obsługa systemu CAPTCHA Joomla dla gości lub wszystkich komentarzy. Opcjonalna integracja z zewnętrzną usługą Akismet i zgłaszanie spamu z powrotem do Akismet.

Integracja z ACL - Akeeba Engage korzysta z podstawowych uprawnień Joomla. Zapewnia opcjonalną obsługę funkcji prywatności i dziennika działań Joomla. Obsługuje Akeeba DataCompliance.

Avatary - Akeeba Engage może wyświetlać awatary i profile użytkowników za pomocą usługi Gravatar.

Wsparcie dla AMP - Jeśli użyjesz wbAMP do zaimplementowania przyspieszonych stron mobilnych (AMP) w swojej witrynie, komentarze będą tam, w pełni oznaczone. Twój niestandardowy CSS również zostanie automatycznie uwzględniony w dodatku wbAMP.

Notyfikacja email - Wysyłaj powiadomienia e-mail do menedżerów komentarzy i autorów artykułów. Powiadomienia e-mail mogą być również wysyłane do osób, gdy ich komentarz otrzyma odpowiedź. Każdy, oprócz menedżerów komentarzy, może zrezygnować z otrzymywania powiadomień.

Semantyka i dostępność - Dane wyjściowe HTML są w pełni opatrzone adnotacjami za pomocą mikrodanych przy użyciu schematu Schema.org, w pełni sprawdzonych za pomocą Narzędzi Google dla webmasterów. Zarówno frontend, jak i backend są dostępne dla czytników ekranu i można nimi nawigować za pomocą klawiatury - niezależnie od podstawowych funkcji Joomla i rozszerzeń innych firm.

Wygląd - dostępne są wersje White i Dark (biała i czarna).

Pamięć podręczna - Akeeba Engage wspiera w pełni pamięć podręczna Joomla konserwatywną jak i progresywną.

Dostosowanie - Aby dostosować komentarze możesz skorzystać z nadpisywania wyglądu.

ZARZĄDZENIE KOMENTARZAMI

 akeeba engage zaplecze komentarze

Mamy wpływ na wygląd może być jasny bądź ciemny. Zarządzenie komentarzy jest dość pospolite znajdziemy tutaj wszytkie opcje, które są nam potrzebne do zarządzania.

Z tego poziomu mamy też dostęp do szablonów mail.

akeeba engage zaplecze szablony maili

W szablonach możemy użyć 24 predefniowanych kodów:

 1. [SITENAME] - Nazwa strony
 2. [SITEURL] - url do strony
 3. [RECIPIENT:NAME] - Imię otrzymującego mail
 4. [RECIPIENT:EMAIL] - Adres mail otrzymującego mail
 5. [NAME] - Nazwa usera  
 6. [EMAIL] - Mail usera  
 7. [AVATAR_URL] - Adres url zgłaszającego komentarz
 8. [IP] - IP 
 9. [USER_AGENT] - Przeglądarka osoby zostawiającej komentarz
 10. [COMMENT] - Tekst komentarza przechowywany w bazie danych. OSTRZEŻENIE! Korzystanie z tego może narazić Cię na problemy bezpieczeństwa
 11. [COMMENT_SANITIZED] -Tekst komentarza z głęboko zdezynfekowanym kodem HTML, ale być może usunięto część formatowania (zalecane)
 12. [DATE_ISO] - Data i czas ISO format.
 13. [DATE_UTC]  - Data i czas UTC timezone.
 14. [DATE_LOCAL] - Data i godzina złożenia komentarza w strefie czasowej odbiorcy wiadomości e-mail.
 15. [CONTENT_TITLE] - Tytuł komentowanej treści.
 16. [CONTENT_LINK] - Link do treści komentowanej
 17. [COMMENT_LINK] - Link do komentarza na stronie treści
 18. [PUBLISH_URL] - URL do opublikowanego komentarza
 19. [UNPUBLISH_URL] - URL nieopublikowanego komentarza
 20. [DELETE_URL] - URL do usuniętego komentarza
 21. [POSSIBLESPAM_URL] - URL do oznaczonego komentarza jako spam
 22. [SPAM_URL] - URL zgłoszonego komentarza jako spam i do usunięcia
 23. [UNSPAM_URL] - URL do zgłoszonego komentarza jako nie spam i opublikowania go
 24. [UNSUBSCRIBE_URL] - URL do usunięcia powiadomień mail

KOMENTARZE NA STRONIE

akeeba engage front komentarze

Możemy zdefiniować moduł w opcjach, który ma być odpowiedzialny za logowanie. Domyślnie dla grup public, gość komentowanie jest wyłączone. Aby je włączyć należy umieć się posługiwać w stopniu podstawowym ACL (uprawnieniami).

akeeba engage front komentarze SU

Powyżej jest widok formularza do pozostawienia komentarza z widoku administratora. Administrator ma dodatkowe opcje dostępne jak widok adresu IP, usunięcie komentarza, oznaczenie jako spam oraz od publikowanie. 

PODSUMOWANIE

Akeeba engage jest obecnie w fazie beta i nie zalecam instalowanie na stronie produkcyjnej. System jest w miarę prosty w obsłudze, ale ma też swoje minusy. Na chwilę obecną po dodaniu komentarza strona jest przeładowana co może jednak powodować przy sporym ruchu na stronie nie potrzebne obciążenie. Brakuje prostego wyboru, w których kategoriach ma pojawiać się system komentarzy czy cytowania. To dopiero pierwsza wersja, więc za pewne część rzeczy zostanie oprogramowana w przyszłych wersjach. A znając politykę Akeeba powstanie wersja PRO, którą będzie miała dużo większe możliwości niż wersja podstawowa.

Błędy można zgłaszać na GitHubie https://github.com/akeeba/engage/issues

Akeeba Engage pobierzesz tutaj https://github.com/akeeba/engage/releases/download/1.0.0.b2/pkg_engage-1.0.0.b2.zip