Inteligentne wyszukiwanie to nowość w Joomla 4 i nie do końca prawda, ponieważ inteligentne wyszukiwanie można spotkać i używać w Joomla 3. Pod jednym warunkiem, iż umiemy używać CRONa. W Joomla 3 proces indeksacji nie jest automatyczny i potrzebny był wyzwalacz. Zobaczmy jak to wygląda teraz w Joomla 4. 

Z ważnych informacji w Joomla 4 mechanizm szukania jest zastąpiony smart search (inteligentnym wyszukiwaniem). Co oczywiście przynosi szereg dobrodziejstw z tym związanych.

GDZIE JEST INTELIGENTNE WYSZUKIWANIE (SMART SEARCH).

Gdzie znajdziesz inteligentne wyszukiwanie w Joomla 4, mieści się on w komponentach i zwie się w języku angielskim smart search, a w języku polskim wyszukiwarka (termin może się zmienić).

joomla4 inteligetne wyszukiwanie menu

CO ZNAJDZIESZ W INTELIGENTNYM WYSZUKIWANIU (SMART SEARCH).

Opcje są następujące:

 • Indeksowanie
 • Mapa treści
 • Filtrowanie
 • Statystyki

joomla4 inteligetne wyszukiwanie menu cale

INDEKSOWANIE

Indeksowanie to nic innego jak indeksacja naszych treści z różnych źródeł jak artykuły, kategorie, aby można było te treści później szybciej wyszukiwać. Joomla 4 teraz indeksuje od razu po opublikowaniu artykułu. Czyli robi to automatycznie i nie potrzeba już teraz żadnego zadania CRON, aby wyzwolić indeksacje. 

joomla4 inteligetne wyszukiwanie indeksowanie

MAPA TREŚCI

Mapa treści jak sama nazwa wskazuję jest mapą. Znajdziemy tam nie tylko liczbę artykułów, ale i takie elementy jak Autor, Język, Typ i wszelkiego rodzaju atrybuty, gdybyśmy korzystali na przykład z dodatkowych pól. W dodatku mamy całą statystykę i ile map jest utworzonych. Dla przykładu możesz zerknąć na zrzut obrazu poniżej, który pokazuje Kategorie - 2 i poniżej Wszystkie - 9. Oznacza to, tyle iż mamy dwie kategorie z mapowane a w tych kategoriach znajduje się 9 artykułów. 

joomla4 inteligetne wyszukiwanie mapy tresci

FILTROWANIE

Filtrowanie umożliwia tworzenie filtrów dla odwiedzających witrynę tak, aby można było przeszukiwać dany obszar specjalnie określony. Można utworzyć nowe typy filtrów wyszukiwania artykułów na przykład tworząc do tego specjalny filtr zawierający autora i przedział czasowy.

Musisz pamiętać, że taki filtr nałożony na wyszukiwanie działa jak ogranicznik.
Dla przykładu masz zbudowany system na podstawie pobieranie plików i teraz chcesz, aby odwiedzający wpisując daną frazę w wyszukiwarkę otrzymywali wyniki tylko z tego typu artykułów. Tutaj przychodzi z pomocą filtr i moduł wyszukiwania. 

Filtrów może być nieskończenie wiele. Jednak w tym momencie można wybrać tylko jeden filtr dla jednego modułu.

Idea filtrowania to ograniczanie wyników wyszukiwani do określonych przez nas typów czy dat. Sprawia to, że wyszukiwanie jest bardziej elastyczne i przydatne. Wyobraź sobie portal gazety i kilkudziesięciu autorów robisz filtry dla nich i na stronach o autorach przypisujesz ich moduł z własną "bibliografia" ponieważ filtr ustawiony na autora będzie pokazywał tylko jego wyniki. Korzyść z tego jest taka, iż po pierwsze treść jest już zindeksowana nie trzeba przeszukiwać za każdym razem całą bazę danych,  dwa wyniki przy nawet dużych zbiorach będą się generowały szybko.

JAK UTWORZYĆ FILTR

Patrz na zrzuty ekranu jest przykład podany dla kategorii BLOG i ograniczenia czasowego do 09.12.2020 Taki filtr pokaże wyniki wszystkich artykułów z kategorii BLOG do określonego przez nas dnia.

joomla4 inteligetne wyszukiwanie filtrowanie filtr
joomla4 inteligetne wyszukiwanie filtrowanie filtr daty 1 Po utworzeniu filtru dodaj go do modułu inteligentnego wyszukiwania.

joomla4 inteligetne wyszukiwanie filtrowanie filtr modul

STATYSTYKI

Domyślnie ta funkcja jest wyłączona. Trzeba wejść w opcje i włączyć, aby komponent Inteligentne wyszukiwanie (Smart Search) zbierał statystyki. Po włączeniu możemy analizować jakie frazy wpisywali nasi odwiedzający i czego szukali na stronie.

joomla4 inteligetne wyszukiwanie zbieraj statystyki

Wyniki statystyk prezentują się w następujący sposób.

joomla4 inteligetne wyszukiwanie statystyki wyniki

ZAAWANSOWANE USTAWIENIA DLA WYNIKÓW WYSZUKIWANIA

Inteligentne wyszukiwanie (Smart Search) w Joomla 4 pozwala również kontrolować pewne aspekty samego wyszukiwania.

Opcje kontrolowania wyszukiwania takie jak:

 • Sugestie podpowiadania 
 • Zaawansowane wyszukiwanie
 • Pokazywania adresów url
 • Podświetlanie frazy wyszukiwanej
 • Czy masz na myśli
 • Objaśnienie zapytań
 • Porady
 • Filtry dat

JAK DZIAŁA MODUŁ INTELIGENTNEGO WYSZUKIWANIA

Wyniki są generowane szybko i w przejrzysty sposób. Nadal brak pokazywania obrazu artykułu przy wyniku. Szkoda taka opcja z pewnością jeszcze bardziej uatrakcyjniłaby wyniki wyszukiwania.

joomla4 inteligetne wyszukiwanie jak dziala modul

DODATKI

Aby w pełni korzystać z funkcji i komponentu Inteligentne wyszukiwanie należy zwrócić uwagę czy wszystkie dodatki są włączone.
Domyśla lista dodatków z core Joomla 4 wygląda następująco:

 • Artykuły - Wyszukiwarka
 • Wyszukiwarka - Kategorie
 • Wyszukiwarka - Kontakty
 • Wyszukiwarka - Artykuły
 • Wyszukiwarka - Doniesienia
 • Wyszukiwarka - Tagi

PODSUMOWANIE

Joomla 4 wprowadza na nowy poziom wyszukiwanie treści. Nie jest to rewolucja, a ewolucja. Z punktu widzenia użytkownika są benefity i na pewno będzie komponent, jak i moduł Inteligentnego wyszukiwania wiele razy wykorzystywany przy różnych projektach. Z całą pewnością pozbycie się starego zwykłego wyszukiwania było dobrą decyzją! Dodatkowy fakt, iż jest to funkcja out of box, czyli od razu po instalacji dodatkowo podkreśla elastyczność samej Joomla 4. 

Czy jest coś, co chciałbyś wiedzieć o Inteligentnym wyszukiwaniu (smart search)?

Na potrzeby artykułu tłumaczenie jest z Joomla 3 i pewne frazy mogą się różnić przy oficjalnym wydaniu tłumaczenia języka polskiego dla Joomla 4. Artykuł powstał na podstawie wersji Joomla 4 beta 5.

Kolejne z cyklu artykuły o nowościach w Joomla 4:

 1. Joomla 4 Inteligentne wyszukiwanie (smart-search)
 2. Joomla 4 Szablony wiadomości e-mail. 
 3. Joomla 4 i wcag, czyli dostępność cyfrowa.
 4. Joomla 4 - Nagłówki HTTP - Bezpieczeństwo
 5. Joomla 4 - Logowanie bez haseł (w3c web authentication)