Joomla 4 wprowadza w swoim nowym wydaniu usprawniania dla osób niepełnosprawnych. Osób na świecie z różnymi niepełnosprawnościami przybywa więc czy nie dobrze byłoby ułatwić im przeglądanie internetu tak, aby nie byli wykluczeni cyfrowo. Na ten temat można by długo dyskutować, a najtrafniejszej odpowiedzi udzieliliby sami zainteresowani. W artykule znajdziesz jak włączyć pomocne narzędzia osobom niepełnosprawnym oraz pokrótce zostanie omówione czym jest dostępność cyfrowa.
Spis Treści
ILE JEST OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH W POLSCE?
Na to pytanie dokładnie udzieliłbym odpowiedzi urząd statystyczny, ale dokonałem pewnych wyszukań i oto co udało się znaleźć.
W Polsce osób z niepełnosprawnościami, które mają prawne potwierdzenie niepełnosprawności, jest ponad 3 mln. W rzeczywistości jest ich dużo więcej – od 4 do 7 mln.
Z poprawy dostępności skorzystają także osoby pełnosprawne (np. dzięki tekstom pisanym prostym językiem) i wyszukiwarki.
Liczbę osób z niepełnosprawnościami oszacowano na podstawie Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2011 i Europejskiego Ankietowego Badania Zdrowia.
Więcej szczegółów można znaleźć na stronie Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych na http://www.niepelnosprawni.gov.pl/index.php?c=page&id=78.
Źródło: https://www.gov.pl/web/popcwsparcie/ile-jest-osob-z-niepelnosprawnosciami-w-polsce
Liczba osób w Polsce to niecałe 38 milionów stan na rok 2019. Zakładając, że 7 milionów jest niepełnosprawnych i dorzućmy do tego kilka milionów osób starszych, które również mogą mieć pewne problemy z poruszaniem się w sieci. To liczba robi się już duża. Patrząc z punktu biznesowego jest to pewne założenie obarczone matematyką i statystyką oraz opłacalnością.
KOGO DOTYCZY?
Natomiast jednostki państwowe powinny spełniać wymogi dostępności cyfrowej. Jakich jednostek to konkretnie dotyczy:
- jednostki sektora finansów publicznych,
- państwowe jednostki organizacyjne bez osobowości prawnej,
- osoby prawne finansowane z budżetu, utworzone w celu zaspokajania potrzeb o charakterze powszechnym.
DOSTĘPNOŚĆ CYFROWA
Jest to cecha, która pozwala na możliwie najłatwiejsze zapoznanie się z udostępnioną treścią na stronie internetowej osobom niepełnosprawnym (niewidomym, niesłyszącym, słabowidzącym i posiadającym ograniczone zdolności motoryczne). Aby spełniać wymogi WCAG 2.1. powstał dokument, który jest zorientowany wokół czterech cech: postrzegalności, funkcjonalności, zrozumiałości i kompatybilność.
USTAWA o dostępności cyfrowej.
GDZIE ZNAJDĘ FUNKCJĘ DOSTĘPNOŚCI W JOOMLA 4
Joomla 4 obsługuje WCAG na poziomie 2.1 AA i tyczy się to zaplecza administracyjnego, jak i szablonu Cassiopeia.
Jak włączyć opcje dostępności. Należy zalogować się do zaplecza administracyjnego i udać się do dodatków (pluginów).
Następnie odszukać System - Additional Accessibility Features i zdecydować czy opcje dostępność mają być:
- Po stronie administracyjnej
- Po stronie frontowej
- Po obu stronach
FUNKCJE DOSTĘPNOŚCI CYFROWEJ W JOOMLA 4
Po uruchomieniu funkcji dostępności dla osób z niepełnosprawnościami osoba ma do wyboru panel, z którego może skorzystać, a opcje w panelu są następujące.
- Zwiększenie tekstu czytanego
- Zmniejszenie tekstu czytanego
- Zwiększenie przestrzeni między wyrazami
- Zmniejszenie przestrzeni między wyrazami
- Odwrócenie kolorów
- Tryb szarości
- Podkreślenie linków
- Powiększenie kursora
- Pozioma linia do czytania
- Zamiana tekstu na mowę
Zaplecze
Front strony
Przybornik z narzędziami dostępności.
USTAWIENIA UŻYTKOWNIKA
Opcje ustawienia dostępności cyfrowej są również dostępne na koncie dla użytkownika. Można zdefiniować jakie opcje będą włączone na stałe.
DODATKOWE CZYNNOŚCI
To, że Joomla 4 wprowadza standard i udostępnia narzędzia nie oznacza, iż Twoja praca administracyjna się zakończyła. Musisz zadbać, aby rozszerzenia trzecie również posiadały standardy. Wszelkie opisy obrazków czy linków na stronie również nie zrobią się same. Musisz zacząć myśleć i projektować swoją stronę tak, aby była przyjazna dla użytkowników z fizycznymi ograniczeniami.
PODSUMOWANIE
Joomla 4 robi duży krok naprzód, jeśli mową o dostępność cyfrową dla osób wykluczonych. Jednak w wersji beta 5 nie uświadczymy, na razie języka polskiego w przekładaniu tekstu na mowę. Ale czy to jest niezbędne? Wydaje mi się, że nie! Ponieważ osoby niedowidzące w znacznym stopniu czy niewidome mają swoje bardziej zaawansowane czytniki, czy też oprogramowanie od zamiany tekstu na mowę.
Joomla 4 skupia się bardzo na wytycznych WCAG, a co ze zwykłymi użytkownikami, których jest znacznie więcej. Wielu użytkowników ucieszyłby tryb "Dark mode", który pozwoliłby efektywniej i przyjemniej pracować po zmroku. Czy taki tryb się pojawi? Nie mam na ten temat informacji, a więc prawdopodobnie nie w pierwszej wersji Joomla 4.
Czy jest coś, co chciałbyś wiedzieć o dostępności cyfrowej w Joomla 4?
Na potrzeby artykułu tłumaczenie jest z Joomla 3 i pewne frazy mogą się różnić przy oficjalnym wydaniu tłumaczenia języka polskiego dla Joomla 4. Artykuł powstał na podstawie wersji Joomla 4 beta 5.
Kolejne z cyklu artykuły o nowościach w Joomla 4: