Odwieczne pytanie jaki hosting wybrać pod joomla pytanie to się przejawia z każdą nowszą wersja, poczynając od joomla 1.0 po 1.5 skończywszy na obecnych wydaniach 2.5.x czy 3.2.x oraz coraz bliższemu pojawieniu się LTS w wersji 3.5.x . Aby zacząć każdy wpisuje w Google owe zapytanie "Jaki hosting pod joomla i tutaj wersja" znane prawda.
ZAPRASZAM DO NOWSZEGO WPISU => https://joomlaguru.pl/kat/rozne/299/czy-warto-miec-hosting-z-dyskami-ssd
Duża grupa osób dodaje jeszcze "FREE" lub "Za darmo" i w tym momencie trzeba zadać sobie fundamentalne pytanie, jakiego rodzaju chcemy / mamy prowadzić stronę.
Młode osoby dopiero zaczynające w tym temacie będą wybierać rozwiązanie free bo potrzebują strony na zaliczenie bo ktoś prosił itd. Owszem do takich rozwiązań taki hosting będzie się nadawał, ale do żadnych innych poważniejszych zadań. To co za darmo zazwyczaj ma masę ograniczeń czy to wersja PHP czy Mysql ilość max miejsca na ftp'ie czy maksymalna liczna plików które mogą być w skuteczny sposób utrudnić a nawet uniemożliwić instalacje Joomla w każdej wersji.
Plusy hostingu darmowego:
- darmowy
Minusy hostingu darmowego:
- ograniczenia fizyczne serwera
- ograniczenia softwarowe
- reklamy
- często brak supportu
- brak możliwości zmiany konfiguracji php
Niestety nie jestem w stanie wymienić ani jednego hostingu darmowego którego mógłbym polecić po prostu nie używam.
Do projektów pokazowych tylko na tzw. "jeden raz" możemy wykorzystać tutaj narzędzia takie jak XAMPP oraz płatne JAMP oba narzędzia również nadają się idealnie do środowisk testowych.
Teraz coś dla osób które co nie co wiedzą czego oczekują od hostingu np. pojemność serwera, czy nielimitowany transfer. Na polskim rynku mamy dwóch w zasadzie gignatów jeden z nich to Home.pl a drugi to Nazwa.pl oraz kilkadziesiąt troszkę mniejszych graczy których nie sposób wymienić.
Przestrzegam przed używaniem home.pl dla zastosowań dla Joomla w każdej wersji, otóż dlatego że home.pl ma specyficzną konfiguracje serwerów (mają do tego prawo) i trzeba się pomęczyć aby uruchomić zainstalować Joomla a potem aby działała bez problemu. Natomiast do innych zastosowań pewnie będzie się nadawać bardzo dobrze.
Drugi wielki gracz to nazwa.pl jak was stać to czemu nie ;) problemów nie powinniście uświadczyć.
Przechodzimy do ligi ekonomicznej i taniej. Otóż ja wymienię tutaj dwa serwisy mianowicie Linuxpl oraz Kylos. Pierwszy z nich jest idealny jeśli potrzebujemy mieć stronę jedną mówię tutaj o planie Konto W2GB który jest po prostu ekonomiczny, ciut droższy jest plan Silver od Kylos dostajemy znacznie więcej miejsca oraz transferu miesięcznego/rocznego. Coś za coś niema idealnych rozwiązań. Na atut Kylosa jest jeszcze b.dobry support szybki i skuteczny. Oba hostingi łączy cPanel i duża swoboda konfiguracji. Na obu Joomla w każdej wersji nie sprawia problemów z instalacją.
Plusy hostingu płatnego:
- swobodna konfiguracja (nie u wszystkich)
- szybkość działania
- spora przestrzeń (w wysokich planach nawet bez limitów)
- bez limitów konta ftp / bazy danych i inne.
- support
- okresy darmowego testu (7 / 14 dni)
- ekonomiczne rozwiązanie (cena = jakość można znaleźć kompromis)
Minusy hostingu płatnego:
- nie jest darmowy ;)
Oczywiście są inne hostingi ja zwracam tutaj uwagę na ekonomie oraz support korzystam z Kylos.pl z innymi hostingami miałem również do czynienia. Uważam że na chwilę obecną owy hosting zasługuję na wyróżnienie.
Kilka porad jeszcze odnośnie hostingu i domen, zwracajcie uwagę na pewne rzeczy!
- 1) Dobrze jest sprawdzić ile firma istnieje na rynku aby nie było że za miesiąc zwinie swoją działalność a nasza praca zniknie po prostu!
- 2) Poszukać w google opinii o firmie / hostingu
- 3) Nie dać się nabrać na hosting za 0 zł czy domeny. Owszem dostaniemy za 0 zł ale koszt przedłużenia na następny rok może nas przyprawić o ból głowy sprawdzajcie zawsze cenę PRZEDŁUŻENIA.
- 4) Warto skorzystać z okresu próbnego 7 dniowy czy 14 dniowy nic nas nie kosztuje a wiemy co i jak działa. (panują mity że firmy używają innych serwerów do testów a innych do środowiska testowego wiadomo z tym rożnie bywa)
- 5) Trzeba pamiętać domena nie musi być na serwerze gdzie mamy hosting ;)
Serwery VPS i Dedykowane to całkiem inna historia osoby korzystające z tych rozwiązań lub chcące skorzystać wiedzą na co zwracać już uwagę.
Wpis ma charakter subiektywny, wnioski wyciągniete zostały ze swoich doświadczeń w pracy, wpis niema na celu dyskredytować żadnej firmy hostingowej.
ZAPRASZAM DO NOWSZEGO WPISU => https://joomlaguru.pl/kat/rozne/299/czy-warto-miec-hosting-z-dyskami-ssd