Bardzo często stosowanie jakiegokolwiek formularza na stronie i pozostawienie go bez ochrony kończy się wysyłką masową na naszego maila różnych reklam i innych irytujących rzeczy. Aby temu zapobiec i utrudnić życie botom należy formularz kontaktowy zabezpieczyć, a zrobisz to stosując system ReCaptcha od Google. Pokaże Ci jak wygenerować klucze dla Twojej domeny i jak włączyć ReCaptcha, aby chroniła Twój formularz przed niechcianą poczta.

Google ReCaptcha

Aby zacząć używać reCaptcha należy posiadać konto google.

Udasz się pod ten adres https://www.google.com/recaptcha/intro/v3beta.html 

recaptcha 1

W następnej kolejności uzupełnisz na dole wymagane pola oraz wpiszesz swoje domeny, które chcesz zabezpieczyć. 

recaptcha 2 ustawienia

Invisible recaptcha nie jest dostępna w core Joomla na ten moment! 

Natomiast pojawi się w Joomla 3.9 Ta wersja jest obecnie w fazie beta. Więcej informacji i nadchodzących zmianach przeczytasz tutaj https://joomlaguru.pl/joomla/399/joomla-3-9-beta-opis-zmian-narzedzia-prywatnosci

Po zarejestrowaniu swoich domen otrzymasz klucze. 

recaptcha 2 klucze

Pamiętaj, aby ich nikomu nie przekazywać.

KONFIGURACJA JOOMLA

Po zalogowaniu się do panelu administracyjnego udaj się do menu rozszerzenia i wybierz dodatki. W dodatkach wpisz i odszukaj CAPTCHA upewnij się, że dodatek jest włączony i następnie otwórz go.

recaptcha konfiguracja joomla

Wybierz koniecznie wersje 2.0 oraz skopiuj i wklej klucz witryny, oraz klucz poufny. Możesz również poeksperymentować i dostosować wygląd do swoich potrzeb po skonfigurowaniu dodatku.

Po tym kroku pozostaje udać się do KONFIGURACJI GLOBALNEJ zakładka WITRYNA i tutaj ustawiasz Domyślna CAPTCHA - CAPTCHA ReCaptcha (nazwa dodatku, który wcześniej włączyłeś).

Efekt finalny powinien wyglądać jak na zrzucie ekranu poniżej.

recaptcha FORMULARZ JOOMLA