JOOMLA

  Przeczytasz w: 2 - 3 min
JOOMLA 3.9 - NARZĘDZIA PRYWATNOŚCI JOOMLA 3.9 - NARZĘDZIA PRYWATNOŚCI Joomla GURU!
środa, 12 wrzesień 2018 11:06

JOOMLA 3.9 BETA - OPIS ZMIAN - NARZĘDZIA PRYWATNOŚCI


Joomla 3.9 jest już w fazie beta co oznacza, że pracę nad tą wersją są już ku ukończeniu. Planowane są wydania jeszcze RC, czyli Realise Candidate i stable. To wydanie w całości będzie, prawie że poświęcone narzędziom prywatności. Jednakże znalazło się miejsce również na kilka nowości, które mogą Cię zainteresować. Jak na przykład wyszukiwanie w treści artykułu, a nie tylko po tytułach, czy Google Invisible reCaptcha. 

Co nowego w Joomla 3.9?

Głównym celem Joomla 3.9 jest wprowadzenie pakietu Narzędzi Prywatności ("Privacy Tool Suite") do CMS Joomla w celu ułatwienia zgodności z Twoimi witrynami i ułatwienia programistom życia w uzyskaniu ich rozszerzeń zgodnych z przepisami i regulacjami, takimi jak GDPR. Wersja ta jest wersją BETA i nie należy jej stosować w środowiskach produkcyjnych. Wersja ta jest przeznaczona tylko to testów i sprawdzenia zgodności z waszymi używanymi rozszerzeniami. Jeśli podczas testowania najdziesz błąd zgłoś go tutaj https://issues.joomla.org/ 

Instalacja / Aktualizacja

Instalacji myślę, że nie trzeba omawiać instaluję tak samo jak każdą inna wersje Joomla! 

Aktualizacje możesz zrobić przełączając na wersje testową i zaktualizować np. z wersji DEV na BETA. Opcja ręczna to pobranie pakietu Joomla 3.9 Beta i zainstalowanie jak każde inne rozszerzenie.

Joomla zapyta Cię, czy rzeczywiście chcesz zainstalować nową wersję będziesz musiał/a potwierdzić login i hasłem użytkownika.

joomla3 9 beta aktualizacja

Po akceptacji normalny proces aktualizacji.

joomla3 9 beta aktualizacja wtoku

Narzędzia prywatności 

Na próżno szukać w komponentach, narzędzia znajdują się w menu UŻYTKOWNICY

joomla3 9 beta narzedzia prywatnosci menu

Znajdziemy tam PRYWATNOŚĆ i REJESTR DZIAŁAŃ UŻYTKOWNIKA

Prywatność

Ma nam zapewnić zgodność z regulacjami i wytycznymi prawnymi. Między innymi będzie można wyświetlić pole wyboru zgody na formularzach, eksportuj i usuwaj dane osobowe w odpowiedzi na prośbę o informacje i sprawdzać możliwości związane z prywatnością rozszerzeń. To ostatnie tyczy się rozszerzeń, które będą chciały wykorzystać narzędzia prywatności i zapewnić kompatybilność z core. 

joomla3 9 beta narzedzia prywatnosci panel

Dodatkowo mamy dostępne widżety na pulpicie.

joomla3 9 beta narzedzia prywatnosci widget

joomla3 9 beta narzedzia prywatnosci widget 3

REJESTR DZIAŁAŃ UŻYTKOWNIKA

To ucieszy każdego administratora rejestr działań. Jeśli wiele osób ma administratora wiadomo jak może się skończyć grzebanie w systemie, a tutaj ładnie znajdziemy winowajcę piękna sprawa. Retest umożliwia nam  tworzenia dziennika audytu aktywności wykonywanej na stronie internetowej i może być dostosowany do preferencji administratora witryny. Będziesz mógł przejrzeć dziennik akcji, wyeksportować go i wyczyścić wpisy. Jeden minus, jaki widzę to, że baza danych możne nam puchnąć od nadmiaru danych, więc trzeba dodać kolejny element do częstego przeglądu i opróżniania dziennika. 

joomla3 9 beta rejestr aktywnosci

Dodatkowo mamy widety na pulpicie dostępne.

joomla3 9 beta narzedzia prywatnosci widget 2

Google Invisible reCaptcha

Nowy plugin (dodatek), do zabezpieczania formularzy nie ma tutaj żadnego rocket science.

joomla3 9 beta recaptcha invisible

Notatki do artykułów

W artykule znajdziemy pole do zostawiania notatek. Zapis z tych notatek będziemy mogli wyszukiwać poprzez standardową wyszukiwarkę artykułów na zapleczu.

joomla3 9 beta notatki artykuly

Inne zmiany

  • Wyszukiwanie z tekstu przez standardową wyszukiwarkę artykułów.
  • Nowe opcje dla pól niestandardowych: teraz dostępne jest powtarzalne pola niestandardowego i można tworzyć alternatywne układy
  • Nowe opcje frontendu: wyświetl wstęp lub pełny obraz w swoim module newsflash, pokaż tylko artykuły od konkretnego autora w swoim najnowszym module artykułów i wiele więcej!
  • Załaduj moduł przez identyfikator do artykułu
  • Wyświetl swoje tagi dla każdego języka 
  • Sesje trzymane w cache APCu
  • Udogodnienie przy tłumaczeniu stron wielojęzycznych
  • Filtrowanie dodatków (pluginów) poprzez element

Język polski do narzędzi prywatności

Język polski do narzędzi prywatności można pobrać z tego wątku TUTAJ wkrótce zapewne zostanie dołączane do oficjalniej wersji językowej.  Ta część została przetłumaczona i przygotowana przez użytkownika forum danieladrianka. 

Te pliki uploadujemy na ftp i wgrywamy w odpowiednie katalogi odpowiedzialne za język. 

 
Czytany 1513 razy Ostatnio zmieniany piątek, 12 październik 2018 11:00
Oceń ten artykuł
(1 głos)
Marcin Równicki

Ekspert w dziedzinie Joomla! z długoletnim stażem. Pasjonata od czasów MAMBO, który naucza online o możliwościach Joomla! Piszę poradniki oraz prowadzi jedyny w Polsce cykl darmowego video "Joomla To Proste" w którym uczy o rozszerzonych możliwościach Joomla! Lubi optymalizować witryny, aby te działały jak najszybciej. 

Ponadto lubię dobre kino oraz seriale, dziele się recenzjami na https://cobejrzec.pl  

Spoglądam w chmury Public Cloud, gdzie staram się zgłębiać wiedzę na temat (Amazon Web Services, Azure, Google Cloud Computing)

"Jeśli coś jest niemożliwe do zrobienia, musi się znaleźć ktoś kto tego nie wie, przyjdzie i to zrobi." - A.E.

https://rownicki.pl
 

joomla guru logo small
Marcin Równicki
+48 505 892 678
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Andrzeja Wajdy 5/11, Będzin 42-500
 NIP 6252158732

Fanpage Joomla Guru  youtube Joomla Guru