Joomla 3.9 jest już w fazie beta co oznacza, że pracę nad tą wersją są już ku ukończeniu. Planowane są wydania jeszcze RC, czyli Realise Candidate i stable. To wydanie w całości będzie, prawie że poświęcone narzędziom prywatności. Jednakże znalazło się miejsce również na kilka nowości, które mogą Cię zainteresować. Jak na przykład wyszukiwanie w treści artykułu, a nie tylko po tytułach, czy Google Invisible reCaptcha.
Co nowego w Joomla 3.9?
Głównym celem Joomla 3.9 jest wprowadzenie pakietu Narzędzi Prywatności ("Privacy Tool Suite") do CMS Joomla w celu ułatwienia zgodności z Twoimi witrynami i ułatwienia programistom życia w uzyskaniu ich rozszerzeń zgodnych z przepisami i regulacjami, takimi jak GDPR. Wersja ta jest wersją BETA i nie należy jej stosować w środowiskach produkcyjnych. Wersja ta jest przeznaczona tylko to testów i sprawdzenia zgodności z waszymi używanymi rozszerzeniami. Jeśli podczas testowania najdziesz błąd zgłoś go tutaj https://issues.joomla.org/
Instalacja / Aktualizacja
Instalacji myślę, że nie trzeba omawiać instaluję tak samo jak każdą inna wersje Joomla!
Aktualizacje możesz zrobić przełączając na wersje testową i zaktualizować np. z wersji DEV na BETA. Opcja ręczna to pobranie pakietu Joomla 3.9 Beta i zainstalowanie jak każde inne rozszerzenie.
[su_button style="stroked" url="https://github.com/joomla/joomla-cms/releases/tag/3.9.0-beta" center="yes" icon="icon: joomla" desc="JOOMLA 3.9 BETA"]POBIERZ[/su_button]
Joomla zapyta Cię, czy rzeczywiście chcesz zainstalować nową wersję będziesz musiał/a potwierdzić login i hasłem użytkownika.
Po akceptacji normalny proces aktualizacji.
Narzędzia prywatności
Na próżno szukać w komponentach, narzędzia znajdują się w menu UŻYTKOWNICY
Znajdziemy tam PRYWATNOŚĆ i REJESTR DZIAŁAŃ UŻYTKOWNIKA
Prywatność
Ma nam zapewnić zgodność z regulacjami i wytycznymi prawnymi. Między innymi będzie można wyświetlić pole wyboru zgody na formularzach, eksportuj i usuwaj dane osobowe w odpowiedzi na prośbę o informacje i sprawdzać możliwości związane z prywatnością rozszerzeń. To ostatnie tyczy się rozszerzeń, które będą chciały wykorzystać narzędzia prywatności i zapewnić kompatybilność z core.
Dodatkowo mamy dostępne widżety na pulpicie.
REJESTR DZIAŁAŃ UŻYTKOWNIKA
To ucieszy każdego administratora rejestr działań. Jeśli wiele osób ma administratora wiadomo jak może się skończyć grzebanie w systemie, a tutaj ładnie znajdziemy winowajcę piękna sprawa. Retest umożliwia nam tworzenia dziennika audytu aktywności wykonywanej na stronie internetowej i może być dostosowany do preferencji administratora witryny. Będziesz mógł przejrzeć dziennik akcji, wyeksportować go i wyczyścić wpisy. Jeden minus, jaki widzę to, że baza danych możne nam puchnąć od nadmiaru danych, więc trzeba dodać kolejny element do częstego przeglądu i opróżniania dziennika.
Dodatkowo mamy widety na pulpicie dostępne.
Google Invisible reCaptcha
Nowy plugin (dodatek), do zabezpieczania formularzy nie ma tutaj żadnego rocket science.
Notatki do artykułów
W artykule znajdziemy pole do zostawiania notatek. Zapis z tych notatek będziemy mogli wyszukiwać poprzez standardową wyszukiwarkę artykułów na zapleczu.
Inne zmiany
- Wyszukiwanie z tekstu przez standardową wyszukiwarkę artykułów.
- Nowe opcje dla pól niestandardowych: teraz dostępne jest powtarzalne pola niestandardowego i można tworzyć alternatywne układy
- Nowe opcje frontendu: wyświetl wstęp lub pełny obraz w swoim module newsflash, pokaż tylko artykuły od konkretnego autora w swoim najnowszym module artykułów i wiele więcej!
- Załaduj moduł przez identyfikator do artykułu
- Wyświetl swoje tagi dla każdego języka
- Sesje trzymane w cache APCu
- Udogodnienie przy tłumaczeniu stron wielojęzycznych
- Filtrowanie dodatków (pluginów) poprzez element
Język polski do narzędzi prywatności
Język polski do narzędzi prywatności można pobrać z tego wątku TUTAJ wkrótce zapewne zostanie dołączane do oficjalniej wersji językowej. Ta część została przetłumaczona i przygotowana przez użytkownika forum danieladrianka.
Te pliki uploadujemy na ftp i wgrywamy w odpowiednie katalogi odpowiedzialne za język.