Przeczytasz w: 2 - 4 min
Joomla 4.1 - nowe funkcje i możliwości Joomla 4.1 - nowe funkcje i możliwości
23-02-2022 10:00

Joomla 4.1 - nowe funkcje i możliwości


W tym artykule znajdziesz opis nowych funkcji, które znalazły się w Joomla 4.1 Po długiej stagnacji w gałęzi Joomla 3 i zamrożeniu nowości. Nie możemy narzekać na nowości w Joomla 4, gdzie z każda wersja ich przybywa lub są ulepszane. Joomla w wydaniu 4 bardzo przyspieszyła i cykl wydawniczy, który jest dużo szybszy służy całej społeczności. Nowości w wydaniu Joomla 4.1 to między innymi: Harmonogram zadań, Szablony potomne, Podświetlanie kodu, Analiza treści dla wskaźników i ulepszeń względem dostępności, Pomoc w treści.

Harmonogram zadań

Nowy Harmonogram zadań to wewnętrzny cron, który umożliwia programistom pisanie dodatków do Menedżera zadań i uruchamianie ich w określanych cyklach.

Rozszerzenia Joomla 4 będą mogły skorzystać z nowej funkcji, dając Ci możliwość regularnego uruchamiania powtarzalnych czynności. Oczywiście od Joomla 4.1 już nie potrzebujesz nawet crona na swoim serwerze i nie musisz się na nim znać.

Automatyzacja Joomla 4.1 to nowszy poziom, dzięki któremu na pewno odczujemy jako zwykli użytkownicy zwiększony komfort pracy.

Dla przykładu.

  • Dodatek do harmonogramu zadań, który cyklicznie kompresuje i optymalizuje Ci zdjęcia nowo dodane.
  • Dodatek do harmonogramu zadań, który będzie czyścił pamięć podręczną.
  • Dodatek do harmonogramu zadań, który będzie odpytywał po API usługę trzecią i na przykład mógł zaciągać dane CSV z Google Sheet, zmieniać je i wykonywać inne akcje.

 Mam nadzieje, że wyczuwasz w tym narzędziu duży potencjał jak ja!

joomla 4 1 harmonogram zadan menedzer zadan

Szablony potomne

Joomla 4.1 oferuje teraz jednym kliknięciem możliwość tworzenia różnych instancji (kopii) szablonu, zmieniając tylko te linie kodu, których potrzebujesz, jest to proste i skuteczne. Stary sposób polegał na kopii 1:1 i zmiany w kodzie oraz minimalnej wiedzy technicznej jak dany szablon działa i Joomla w tym zakresie. 
Szablon potomny działa dokładnie tak samo, jak każdy inny szablon, z wyjątkiem tego, że wykorzystuje cały kod, PHP, CSS i JavaScript swojego szablonu nadrzędnego rodzica.

Na najbardziej podstawowym poziomie zawiera tylko jeden plik, templateDetails.xml,  którego nie musisz modyfikować, ponieważ wszystko inne jest dziedziczone po rodzicu.

Szablon potomny to korzyści z tytułu konserwacji i aktualizacji danego szablonu. W skrócie wszelkie zmiany nanosisz na potomnym szablonie, dzięki czemu rodzić może być śmiało aktualizowany a wszelkie zmiany w layoucie czy css zostaną zachowane. Na pewno użytkownicy dawnego protostara się ucieszą, bo wiedzą, że było to męczące, gdy Joomla nadpisywała oryginalny core szablon. 

Nie ma ograniczeń co do liczby szablonów podrzędnych, które możesz utworzyć, więc każdy z nich może mieć różne układy i style. Nadal może być przypisywany do różnych pozycji menu.

joomla 4 1 szabon potomny

Sprawdzanie ułatwień dostępu

Każdy odwiedzający, który nie może wyświetlić Twojej strony, jest potencjalnie utraconym klientem. Głównym celem dla twórców Joomla 4 była i nadal jest dostępność, a teraz  autorzy treści mogą sprawdzić swoje utworzone treści czy są dostępne za pomocą Jooa11y: wizualnie podkreśla typowe problemy z dostępnością i użytecznością.

Jooa11y identyfikuje wiele błędów i ostrzeżeń, zapewniając pomoc i porady, jak je naprawić, aby nasza strona była bardziej dostępna dla osób niepełnosprawnych czy też z pewnymi ograniczeniami.
Śmiało można stwierdzić, iż Joomla 4, jest liderem i wiedzie prym w tym punkcie. 

joomla 4 1 sprawdzanie dostepnosci w tresci przycisk

Widok podczas sprawdzania.

joomla 4 1 sprawdzanie dostepnosci w tresci

Podświetlania składni kodu w edytorze TinyMce

Osoby bardziej doświadczone docenią nową funkcję podświetlania kodu w TinyMCE.

Dzięki tej funkcji w Joomla 4.1 o wiele łatwiej będzie czytać wszystkie tagi HTML i klasy CSS. Znaczniki są wyraźnie widoczne. Dodatkowo możesz wyszukiwać i zamieniać bezpośrednio w widoku kodu HTML.
Opcje znajdziesz w narzędziach.

joomla 4 1 podswietlanie kodu w tresciPomoc inline - w treści

Joomla 4 wprowadza teraz możliwość włączania/wyłączania szczegółowej pomocy wbudowanej w razie potrzeby. Jak dotąd ta funkcja była dostępna tylko dla globalnych ustawień konfiguracyjnych, ale teraz może być rozszerzona na dowolny obszar, a także używana przez programistów rozszerzeń Joomla. Czyli nie będzie dymków po najechaniu, a po naciśnięciu przycisku, który będzie opisem danej funkcji.

Opis teraz będzie mógł być obszerniejszy i nie będzie znikał po ruszeniu myszką, a w niektórych przypadkach nie chciał się pojawiać.

joomla 4 1 pomoc inlineJęzyki w treści

Joomla 4.1 wprowadza również możliwość zdefiniowania języka w treści. Jest to o tyle istotne, jeśli na przykład cytujemy tekst w obcym języku to czytnik będzie starał się go przeczytać w danym języku zdefiniowanym od góry Polskim, a nie języku, w którym został napisany tekst. Teraz parametr lang można zastosować dla wybranego wycinka w artykule. Więc czytnik czytający wymówi poprawnie cytat czy daną frazę, a nawet słowo.

joomla 4 1 jezyk w tresci

 

Podsumowanie

Po odblokowaniu gałęzi Joomla 4 nowości sypią się jak z worka. Zachęcam Cię do zostawiania subskrypcji na kanale YouTube i kliknięcia dzwonek, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o nowościach, które pojawiają się w Joomla 4. Kolejne nowości już są powoli oprogramowywane pod na wydanie Joomla 4.2 

Pamiętaj, aby być na bieżąco z aktualizacjami swojej strony www. To nie tylko nowości i usprawnienia, ale również dużo większe bezpieczeństwo. 

 
Czytany 448 razy Ostatnio zmieniany 23-02-2022 10:54
Oceń ten artykuł
(1 głos)
Marcin Równicki

Marcin Równicki

Ekspert w dziedzinie Joomla! z długoletnim stażem. Pasjonata od czasów MAMBO, który naucza online o możliwościach Joomla! Piszę poradniki oraz prowadzi jedyny w Polsce cykl darmowego video "Joomla To Proste" w którym uczy o rozszerzonych możliwościach Joomla! Lubi optymalizować witryny, aby te działały jak najszybciej. 

Ponadto lubię dobre kino oraz seriale, dziele się recenzjami na https://cobejrzec.pl  

Spoglądam w chmury Public Cloud, gdzie staram się zgłębiać wiedzę na temat (Amazon Web Services, Azure, Google Cloud Computing)

"Jeśli coś jest niemożliwe do zrobienia, musi się znaleźć ktoś kto tego nie wie, przyjdzie i to zrobi." - A.E.

rownicki.pl

joomla guru logo small
Marcin Równicki
+48 505 892 678
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Andrzeja Wajdy 5/11, Będzin 42-500
 NIP: PL6252158732
 REGON: 369781106

5 out of 5 stars
Total Reviews : 28

Fanpage Joomla Guru  youtube Joomla Guru