Joomla 5 to kolejny krok ewolucji ukochanego systemu zarządzania treścią, który przychodzi z wieloma emocjonującymi ulepszeniami i udoskonaleniami. Z artykułu dowiesz się o specyfikacji techniczne, bo mamy zmianę wymagań oraz jak musisz się przygotować do aktualizacji. Joomla 5 to przede wszystkim skok ku przyszłości w znacznie szybszym tempie niż to był obecnie. Wiąże się to, z tym że ilość nowości i ulepszeń będzie znacznie częstsza, a tym samym Joomla staje się jeszcze bardziej kompletnym rozwiązaniem na start. Ponieważ nie musisz instalować 10-15 wtyczek jak to ma miejsce w przypadku WordPress, aby mieć kompletny system do zarządzania treścią.

Kluczowe cechy Joomla 5:

 1. Wydajność: Szybsze czasy ładowania, aby utrzymać zaangażowanie Twoich odwiedzających. Optymalizacje pod tym kontem były priorytetem.
 2. Dostępność: Design dla wszystkich użytkowników, niezależnie od ich umiejętności. WCAG dla zaplecza i od frontu. 
 3. Bezpieczeństwo: Zwiększona ochrona przed zagrożeniami online. Nie używamy PHP, które już nie ma wsparcia bezpieczeństwa!
 4. Rozszerzalność: Żywiołowy ekosystem rozszerzeń i szablonów. Powstają nowe Frameworki, rozszerzenia czy dodatki. 
 5. Dostosowywanie: Dostosuj swoją stronę do swojej unikalnej wizji​. Co najmniej kilka fantastycznych Page Buldierów do budowy stron. Ale i możliwość wykorzystania szablonów potomnych i dowolna modyfikacja na każdym poziomie.

Uaktualnienia technologiczne:

 • PHP 8.2 i MySQL 8.0.11+: Joomla 5 przyjmuje najnowsze technologie, dodając wsparcie dla PHP 8.2 i zapewniając kompatybilność z MySQL 8.0.11+. Te aktualizacje nie tylko zwiększają wydajność, ale także czynią Twoją stronę Joomla 5 bardziej bezpieczną i przygotowaną na przyszłość! (Wordpress 6.3 wciąż ma fazę testową dla PHP 8.2)​

Udogodnienia dla programistów:

 • Zgodność wsteczna - Dodatek / Plugin Behawioralny: Zrozumienie, że przejście na najnowszą wersję Joomla, Joomla 5, może czasami stanowić wyzwanie z powodu zmian w platformie. Aby ułatwić to przejście, wprowadzono wtyczkę behawioralną, która zostanie automatycznie aktywowana podczas aktualizacji z poprzednich wersji Joomla (przed 5.0), zapewniając, że Twoje istniejące rozszerzenia i konfiguracje będą działać bezproblemowo z Joomla 5​. Zasadniczo, jeśli Rozszerzenia działają z PHP 8.1 to w zasadzie nie ma co się martwić o ich działanie z CMS Joomla 5

Inne ważne informacje:

 • Joomla 5 nie będzie zawierać zmian b/c (break compatibility) dla szablonów i rozszerzeń stron trzecich, co oznacza, że komponenty, które działały w Joomla 4, powinny również działać w Joomla 5, o ile obsługują PHP 8.1​
 • Głównym celem Joomla 5.0 jest usunięcie przestarzałego kodu, co czyni Joomla bardziej przygotowaną na przyszłość i znacząco redukuje wysiłek konserwacyjny, konsolidując różne obszary kodu​.
 • Przejście z Joomla 4.4 do Joomla 5.0 odbywa się jak zwykła aktualizacja. NIE JEST TO MIGRACJA! 

5 rzecz, które musisz wiedzieć o Joomla 5:

 1. Joomla 5 nie będzie zawierać istotnych zmian potrzebnych do działania w szablonach i rozszerzeniach innych firm.
 2. Nie usunięto żadnego kodu, który został oznaczony jako przestarzały w Joomla 4.
 3. Joomla 5 będzie posiadać minimalną wersję do uruchmienia PHP PHP 8.1 Baza danych minimum MySQL 8.0.13, MariaDB 10.4.0, PostrageSQL 12.0
 4. Rozszerzenia działające w Joomla 4 powinny również działać w Joomla 5, o ile obsługują PHP 8.1.
 5. Posiada dodatek / plugin wstecznej kompatybilności w razie kłopotów.

Proces aktualizacyjny kroki

 1. Aktualizujesz swoją wersję do najnowszej wersji Joomla 4.4
 2. Następnie przechodzisz tak jak w przypadku migracji z Joomla 3 do Joomla 4 Opcje i zmieniasz Kanał na Następny Joomla.
 3. System wykona sprawdzenie minimalnych wymagań, jeśli Twój serwer ich nie spełnia to na tym etapie proces się kończy.
 4. System sprawdził zgodność z wymaganiami. Jesteś gotowy do aktualizacji. Wykonujesz aktualizacje do wersji Joomla 5.0 

Podsumowanie

Naturalnie w Joomla 5 znajdziemy też nowe funkcjonalności, ale o tym już nie długo. Nie tylko w artykułach, ale również na kanale YouTube Joomla Guru. Aktualizacji do Joomla 5 nie powinniśmy się, obawiać powinna przejść gładko i bez większych problemów. Zwróć uwagę na wersje PHP, jakie masz dostępne na swoim hostingu. Jeśli brakuje Ci najnowszych skontaktuj się z supportem. Wersje jak PHP 8.1 czy 8.2 powinny być dostępne już od jakiegoś czasu. Jeśli tak niema, rekomenduje Ci zmianę hostingu na inny nowocześniejszy, bezpieczniejszy i wydajniejszy.

Jeśli nie jesteś osobą techniczną nie znasz się na ustawieniach DB, PHP i tym podobnych technikaliach. Możesz zawsze skorzystać z naszych usług, sprawdzimy Twoją stronę oraz serwer. Kontakt tylko tyle dzieli Cię, aby cieszyć się Joomla 5, sprawdzimy oraz ocenimy możliwości. Przedstawimy wnioski i zaktualizujemy za Ciebie!