Joomla czy Wordpress pewnie nie raz zastanawiałaś się nad wyborem, a może nawet próbowałeś jednego i drugiego cmsa. Jeśli jesteś długoletnim użytkownikiem Joomla to trudno jest się odnaleźć w Wordpress, mimo że jest uważany za prosty system blogowy. Na odwrót jest podobnie i wiele osób się na początku irytuje po migracji czy przejściu z Wordpressa na Joomla. Dzieje się tak dlatego, że oba systemy używają swojej terminologii, która nie pokrywa się w obu systemach. Przyzwyczajenia zazwyczaj odgrywają dużą rolę na samym początku przejścia z systemu A na system B.

KOKPIT (Wordpress) - ZAPLECZE (Joomla)

Kokpit jest to główny obszar administracyjny Twojego zaplecza administracyjnego WordPress. WordPress lubi, aby wszystko było proste i skoncentrowane na interakcji. Łatwy dostęp z każdego miejsca, gdzie możemy skoczyć z konfiguracji wtyczki wprost do pisania postu blogowego.

Zaplecze administracyjne jest usystematyzowane i może przytłaczać nowego użytkownika, któremu niełatwo jest się odnaleźć w gąszczu różnych menu. Wkrótce pojawi się Joomla 4, która ma za zadanie uprościć zarządzanie zapleczem administracyjnym i zmieni też jego nazwę z "Control Panel" na "Admin Dashboard", ponieważ niema jeszcze dostępnego języka polskiego prawdopodobnie zostanie zachowane nazewnictwo lub Zaplecze zmienione zostanie na Panel.

MOTYW (Wordpress) - SZABLON (Joomla)

Bliskoznaczne słowa jednak działanie ich jest odmiennie w obu środowiskach.

Podstawowa definicja szablonu to coś, co jest używane jako model do kopiowania przez innych; w terminologii informatycznej może to być wszystko, co zawiera treść. Jeśli masz ułożoną treść w szczególny sposób i ją powielasz na przykład wygląd portfolio to używasz szablonu.

W przypadku Joomla szablon jest czymś, co kontroluje ogólny wygląd Twojej witryny. Podobnie jak szablon wyglądu artykułu, szablon nie wpływa na funkcjonalność Joomla; po prostu zmienia wygląd.

Zamiast szablonów, WordPress nazywa to motywami to pliki kontrolujące wygląd. Motyw ma podobne znaczenie jak szablon, co wspominałem wyżej.

Teoretycznie szablon i motyw są wymienne; podchodzą do tematu z różnych stron, ale mają zasadniczo to samo znaczenie. Jednak w praktyce tak nie jest, motyw w Wordpress może mieć zaszytą funkcjonalność, coś na zasadzie zintegrowanej wtyczki. Nie jest to reguła, ale szukając specjalistycznego szablonu można się spotkać właśnie z takim zachowaniem. Trzeba pamiętać, że takie szablony częściej są aktualizowane i czasem bardziej narażone na luki, poprzez swoje ekstra funkcjonalności.

WTYCZKA (PLUGIN) [Wordpress] – DODATEK (PLUGIN) [Joomla]

Zasadniczo, wtyczka rozszerza funkcjonalność WordPress, może dodawać funkcje takie jak, funkcje SEO i inne. Dobrym przykładem wtyczki może być WooCommerce, który zapewnia wiele narzędzi e-commerce do stworzenia sklepu internetowego.

W Joomla dodatek ma mniejsze zadanie i zazwyczaj wspomaga działania rozszerzeń. Ale również dodaje małe ekstra funkcjonalności np. Galeria, Shortcode. Może też mieć wpływ na całą witrynę jak dodanie tagów Open Graph czy optymalizacja pod SEO.

WIDŻET (Wordpress) – MODUŁ (Joomla)

Widget jak i moduł są  zorientowane na frontendzie i tam zazwyczaj się wyświetlają dodatkowe treści.

Trzymając się przykładu WooCommerce przy Wordpress to wtyczka, ale wtyczka zawiera również widżety, takie jak lista kategorii, które można dodać do paska bocznego, aby użytkownicy mogli szybko przeglądać kategorie produktów. Widżety w kokpicie przypisuje się na określone z góry pozycje określone w szablonie.

Moduł w Joomla działa podobnie jednak nie jest uzależniony tak bardzo od pozycji zdefiniowanych w szablonie. Ponieważ możemy sterować modułem i wybierać, gdzie ma się wyświetlać, a gdzie nie. Z praktycznego punktu widzenia wyświetlanie modułów w Joomla jest dużo bardziej elastyczne oraz kontrolowanie przez administratora strony.

Wtyczka (Wordpress) - Komponent, moduł, dodatek, rozszerzenie (Joomla)

WordPress posiada prostą terminologię wtyczka to wtyczka. Przyjęło się w internecie, że do Wordpressa na wszystko jest wtyczka nawet do najmniej wymagających prac. Nie zmienia to faktu, że aby rozszerzyć Wordpressa o funkcje której nie posiada zawsze będziesz szukał wtyczki, a w Joomla już nie.

Joomla trzyma się praktycznej konwencji nazewnictwa, która wyraźniej oddziela funkcje, które zapewnia każdy element. Więc na co dzień spotkasz się z:

Rozszerzenie - to ogólny termin, którego Joomla używa do określenia wszystkiego, co zwiększa funkcjonalność CMS.

Komponent - Komponent to również coś, co zapewnia większe funkcje Joomla.

Komponent może generować własne pozycje menu i podstrony i generalnie znacznie ulepszy lub rozszerzy Joomla. Dobrym przykładem komponentu może być również sklep internetowy J2store czy Event Booking komponent do zarządzania wydarzeniami.

Moduł - moduł jest odpowiednikiem widżetu WordPress w Joomla.

Można dodać, iż w Joomla komponent jest dużo bardziej zaawansowany od widżetu, ponieważ możesz go przypisać danej grupie użytkownikom, możesz przypisać do danego języka i również przypisać do konkretnej podstrony.

WordPressowe widżety nie zapewniają takiej funkcjonalności na starcie, aby ją zapewnić trzeba będzie uzbroić się w kolejną wtyczkę, która doda takie opcje.

Dodatek  - najprostszy rodzaj rozszerzenia dla Joomla, ale wciąż dostępnych jest kilka zaskakująco złożonych dodatków (wtyczek, pluginów).

Jak widzisz terminologia w Joomla jest poukładana w zależności od dostarczanej funkcji, gdy w Wordpress wszystko jest wtyczką. Oba podejścia mają swoje zalety i wady. Dla jednej osoby będzie dobrym rozwiązaniem pytać o daną funkcję, którą zapewni moduł. Łatwiej wówczas o konkretną odpowiedź. W przypadku pytania o funkcjonalność wtyczki odpowiedź może się rozmywać i nie pokrywać do końca z naszymi potrzebami. Szczególnie dla nowych użytkowników.

Bardzo częstym problemem w nazewnictwie Joomla mają osoby z terminem DODATEK, który jest pluginem, a czasem określany właśnie z Wordpressa wtyczką. Trzeba więc pamiętać, że Wordpressowa wtyczka równą się w Joomla komponent, rozszerzenie.

PODSUMOWANIE

Pomimo ogromnych różnic między Joomla! i WordPress od strony technicznej, wiele funkcjonalności i funkcji jest zaskakująco podobnych, oddzielonych tylko inną nazwą, a nie jakimkolwiek konkretem. Chcesz zbudować sklep internetowy zrobisz to na Joomla i Wordpress. Joomla w stosunku do Wordpress jeśli mowa o budowie menu to można od nieść wrażenie, że była wzorowana na programach komputerowych z desktopa. Gdy Wordpress przyjął proste konwencje nazw i menu co sprzyja poruszaniu się po kokpicie jak i zasadami UX.

Jeśli jesteś nowy lub próbujesz migrować do Joomla to możesz zajrzeć do słownika wyrażeń, który powstał na potrzeby nowych osób wdrażających się w CMS JOOMLA!.

https://joomlaguru.pl/joomla/slownik