Szok! Niedowierzanie, ekscytacja, a nawet euforia! Takie emocje przywołuje szablon dla Joomla 4. Ostatnio na oficjalnej grupie Joomla padła propozycja zrobienia fajnego szablonu z naciskiem na UX. I powoli taki szablon powstaje w pocie czoła, gdzie ludzie pracują po 12 - 16 godzin nawet w weekendy. Wszystko po to, aby dać community Joomla szablon, który będzie miał lepszy przepływ pracy niż oryginalnie instalowany w Joomla 4 (obecnie w alfa).

Osobą która to ogłosiła jest CEO JoomShaper Kawshar Ahmed. Można pomyśleć, ale poco skoro jest szablon administracyjny dla Joomla 4.

Mała uwagą z mojej strony. Ponieważ Joomla 4 jest w fazie alfa muszę wspomnieć, że ten szablon cały czas jest modyfikowany i obecnie mamy drugą lub trzecią propozycję. Jak wiadomo, jeśli Joomla 4 wyjdzie z fazy alfa i wejdzie do beta to raczej wiele się nie zmieni już w samej budowie szablonu. A to może być niekorzystne dla całego projektu. Szablon administracyjny to miejsce centralne, gdzie użytkownik spędza naprawdę dużo czasu. Jego wygoda czy wygląd będą czynnikami wyboru CMS. Myślę że warto o tym pamiętać!

Na oficjalnej grupie rozgorzała dyskusja, gdy ktoś rzucił propozycje, aby zaproponowany szablon administracyjny był nawet szablonem domyślnym. To raczej "nigdy" (bądźmy dobrej myśli) się nie stanie. Jednak dzięki całej akcji nawet na grupie Facebooka pojawiły się osoby odpowiedzialne za projekt. Podczas prezentacji kolejnych etapów graficznych i projektowych to te kilka wpisów Ahmeda dostało odzew w ilości 500 komentarzy. Duża część z nich to polemika nad wyższością obecnego szablonu i sposobu obecnej polityki Joomla. Jednak wpis nie jest o tym, a o szacie graficznej konceptu, który już za niedługo będzie gotowy do pobrania za darmo! Więc szykuje nam się bardzo ciekawy alternatywny szablon zaplecza dla Joomla 4, a może piekło zamarznie i stanie się domyślnym? Czas pokaże. 

Ahmedowi zadałem też kilka pytań znajdziesz je na końcu artykułu.

JOOMLA 4 SZABLON ADMINISTRACYJNY - OBECNY

Trzeba być fair do zespołu, który zaprojektował ten nowy szablon, ponieważ poświęcili zapewne bardzo dużo swojego wolnego czasu. Jednak muszę to podkreślić jak planuje się przebudowę całego zapleczna to wypadaoby zapytać o zdanie i sugestie użytkowników końcowych. Ponieważ to oni na koniec dnia z tego korzystają na co dzień, a nie deweloperzy czy programiści. Nie można ulepszyć produktu nie znając opinii klientów, a jeśli ktoś myśli, że można to jest w dużym błędzie. 

Obecny szablon był opisany w tym artykule https://joomlaguru.pl/joomla/502/joomla-4-alfa-z-nowym-zapleczem-administracyjnym wiec zapraszam aby się zapoznać znim.

KONCEPT SZABLONU DLA JOOMLA 4

Pierwszy koncept graficzny pojawił się końcem sierpnia i wywołał prawdziwy szok i niedowierzanie, że szablom może nie być nudy i zachęcać wręcz do pracy na nim. (patrz zrzut po niżej)

pierwszy koncept 2019 - szablon zaplecza Joomla 4

Trzeba przyznać, że to był tylko koncert graficzny jak możesz zauważyć wiele zostało umieszczonych elementów na stronie frontowej czyli dostałabyś to prosto po samym zalogowaniu.  Jednak już na tym etapie zaczęto zadawać pytania co użytkownikowi końcowemu się podoba, a co nie. Zespół miał teraz dużo informacji zwrotnych co należy poprawić i czego oczekują użytkownicy.

NOWY INSTALATOR JOOMLA 4 - KONCEPT

Zespół zabrał się do nowego graficznego wyglądu instalatora Joomla oraz zoptymalizowania, aby był bardziej przyjazny. Na grupie było naprawdę wiele cennych uwag co można jeszcze poprawić. Sam swoje uwagi również dorzucałem.

Efekt pracy można zobaczyć na zrzutach ekranu.

instalator krok 1 Joomla 4 - propozycja

KROK 1

instalator krok 2 Joomla 4 - propozycja

KROK 2

instalator krok 3 Joomla 4 - propozycja

KROK 3

instalator krok 4 Joomla 4 - propozycja

KROK 4

instalator krok 8 joomla 4  propozycja

KROK 5

instalator krok 6 Joomla 4 - propozycja

KROK 6

instalator krok 7 Joomla 4 - propozycja

 KROK 7

Padło naprawdę wiele ciekawych propozycji:

  • Automatycznie wykrywany język (brany z przeglądarki)
  • Ukrycie (zaawansowane) pól jak wybór typu bazy danych czy hostname czy dbprefix
  • Pominięcie kroku i przeniesienie do finalizacji z instalowaniem
  • Zablokowanie używania admin, Admin, administrator, Administrator, i wariacji typu admin:admin
  • Bezpieczne hasło na wstępie i inne.

WIDOK ARTYKUŁÓW - JOOMLA 4

Kolejny etap prac i kolejne ciekawe propozycje. 

Poniżej na zrzucie możesz zobaczyć widok z listy artykułów. Niema tutaj niczego nadzwyczajnego. Jest to odświeżony wygląd dopasowany do całościowego desingu i lekkimi poprawkami. Zobacz, że przycisk utwórz wylądował po prawej stronie.

lista artykulow menu boczne o

Cały czas to jest widok listy artykułów, ale ze zwiniętym menu.

lista artykułów menu boczne schowane joomla 4

Po niżej możesz zobaczyć widok artykułu podczas edycji. Obraz został wyciągnięty, jak i przemodelowane zostały inne opcje. Z mojej strony wyszła propozycja dodana auto skalowania edytora. Tak, aby przy długich tekstach nie trzeba było cały czas skrolować, gdy chcemy powrócić do wcześniejszego tekstu lub się do niego odnieść. Oczywiście na grupie padło też wiele innych ciekawych rozwiązań pod kątem UX.

widok artykułu joomla4 propozycja

A CO Z WCAG 2.0 ?

Joomla 4 chce i będzie spełniać standardy WCAG 2.0 przykłada dużo uwagi. A jej oryginalny szablon został tak zaprojektowany, aby te wymogi spełniać. Ahmed podjął się wyzwania wraz ze swoim zespołem i jego szablon też ma spełniać wymagania. Udostępnił raport z oceny szablonu. Zrzut poniżej. Cały raport jest dostępny TUTAJ.

test wcag 2.0 joomla4 propozycja

Ułatwienia dla osób niepełnosprawnych zaimplementowane na tą chwilę to:

  • tryb szarości
  • tryb zwiększenia kontrastu
  • lupka powiększania
  • kursor czarny 

Niektóre z tych dodatków możecie zobaczyć w działaniu poniżej w wideo. Tryb szarości.

Lupa powiększającą.

Inne przydatna funkcja jak dark mode. Pracujesz po nocach i nie chcesz, aby biały kolor drażnił twoje oczy? To będziesz mógł włączyć sobie DARK MODE, czyli CIEMNY STYL.

 

Kolejne wideo przedstawia poruszanie się po menu na urządzeniu mobilnym jak telefon.

PYTANIA

Zadałem kilka pytań Ahmedowi, aby wam przybliżyć jego spojrzenie na Tworzony szablon.

MARCIN

- Możesz mi powiedzieć co skłoniło Cię, aby się za to zabrać?

English

Can you tell me what prompted you to go about it?

Kawshar Ahmed 

- Więc. Myślę że Joomla potrzebuje porządnego kopa w tyłek, ponieważ zaimplementowany desing w Joomla 4 jest bardzo nudny. Dlatego zdecydowałem się zebrać zespół, który przygotował nową szatę graficzną dla Joomla 4.

English

Well, I think Joomla needs a kick ass come back and the design which was implemented in Joomla 4 was really boring. That's why decided to team up to design a new Joomla 4.

MARCIN

- Jak wygląda obecnie projekt na ile % jest ukończony?

English

What does the project look like currently, how much is the project completed?

Kawshar Ahmed

- Graficznie jest skończony w 100%. Opracowaliśmy mnóstwo komponentów używając czystego JavaScriptu, aby zredukować zależność od trzecich rozszerzeń co zapewni lepszy rozwój w przyszłości. Śmiało możemy powiedzieć, że projekt jest ukończony w 90%. Mamy nadzieje, że w przyszłym tygodniu wydamy / pokażemy pre bete. (pierwsza połowa października 2019)

English

Well, the design is 100% done. We developed tons of web components using raw JavaScript which will reduce 3rd party dependency and ensure future smooth development. As now, we can say that the pre beta is 90% completed. And, hopefully we will be able to release/show something by next week.

MARCIN

- Jak myślisz czemu taki wielki szum się zrobił, gdy ktoś zaproponował, aby Twój projekt znalazł się w Joomla czy nawet zastąpił obecny szablon?

English

Why do you think such a big buzz was made when somebody suggested that your project should be in Joomla or even replaced the current template?

Kawshar Ahmed

- Ten projekt to nie tylko szablon. Zoptymalizowaliśmy wiele kodu i dodaliśmy wiele małych ulepszeń oraz poprawek UX. Jeśli zespół Joomla nie będzie chciał zaakceptować tego projektu jako głownego szablonu to wciąż będzie można używać szablonu jako alternatywy.

English

Well, the project we did just not template. We optimised hell lot of code and added tons of new small features to improve UX. If Joomla does not adopt as a main template, then it can't be use as an alternative template.

PODSUMOWANIE

Obecny szablon powstawał przez dwa lata. Pisze tutaj o tym obecnym, który znajduje się w wydaniu alfa Joomla 4. Zespół Ahmeda w ponad dwa miesiące opracował graficznie i zakodował prawie całość naturalnie opierając się na obecnym. 

Patrząc z perspektywy czasu dodatkowe pola zostały zaadoptowane i wchłonięte do Joomla tak samo stało się z nową adresacja URL. Więc czemu nie może się tak stać z nowym szablonem. Wiadomo, że w projektach pro bono powinno się szanować czas, a byli ludzi, którzy poświęci go na pisania obecnej wersji szablonu administracyjnego.Jednak obecny wygląd cały czas budzi mieszane uczucia i kontrowersje. Jeśli okazałoby się, że projekt Ahmeda i jego zespołu nie budzi zastrzeżeń pod względem jakości kodu to, czemu nie z korzystać z jego propozycji. Z pewnością nowy szablon administracyjny wniósłby świeżość, którego tak Joomla potrzebuje! 

A wasze zdanie, jakie jest na ten temat? Podoba wam się nowy szablon?