JOOMLA

  Przeczytasz w: 3 - 5 min
Joomla 4 Alfa 11 - Nowe zaplecze administracyjne Joomla 4 Alfa 11 - Nowe zaplecze administracyjne Joomla GURU
wtorek, 10 wrzesień 2019 22:40

Joomla 4 Alfa z nowym zapleczem administracyjnym


Joomla 4 powoli  wychodzi z fazy Alfa. W tym momencie mamy wersję Alfa 11 w tej wersji zaistniało kilka istotnych zmian, a mianowicie pojawił się nowy wygląd zaplecza administracyjnego. Zaplecze administracyjne, jak i front-end wspiera teraz WCAG 2.1 Level AA. Nowe zaplecze administracyjne jest zbudowane na zasadzie budowy modułowej. Położono również duży nacisk na wersję mobilną tak, aby przyjemnie się pracowało na małych urządzeniach. Joomla! alfa 11 to również przebudowany Media Manager jednak ma on jeszcze kilka niedociągnięć i cały czas jest w fazie rozwojowej. Ten artykuł będzie się skupiał tylko i wyłącznie na nowym wyglądzie zaplecza administracyjnego, gdyż to jest dość istotny element pracy każdego administratora strony.

ZAPLECZE ADMINISTRACYJNE JOOMLA 4 ALFA 11

LOGOWANIE

Poniżej na zrzucie ekranu widoczny jest panel logowania, który zostaw wzbogacony o linki. Linki prowadzą do forum joomla anglojęzycznego, dokumentacji oraz nowości z głównego kanału joomla. Dodatkowo mamy opcje podglądu wpisywania hasła czy też wrócenia na stronę główną (front-end).

joomla 4 widok logowania

PANEL GŁÓWNY

Widok panelu głównego w Joomla 4 Alfa 11 znacznie został zmieniony w stosunku do poprzedniej wersji Joomla 3. Budowa jest tutaj modułowa co pozwala na dostosowanie modułów oraz dodanie nowych. W stosunku do poprzedniej wersji wydaje się, że zespół zrobił krok naprzód i uporządkował zawartość głównego panelu. Nadal jest pewna nie konsekwencja jak dodaj użytkownka, artykuł itp. A przy media jest brak przycisku. Oczywiście to nie jest wersje finalna więc ten element będzie cały czas ewoluował.  Znikło menu górne i zostało zastąpione menu bocznym typu dropdown. Ze względów UX jest to dobre posunięcie. Aczkolwiek hierarchia i uporządkowanie według mnie jest jeszcze do dopracowania.

Ten widok zawiera też dostęp do pamięci podręcznej, ustawień globalnych oraz odblokowania artykułów czy modułów. Okienko aktualizacyjne również się wyróżnia i sprawdza to, co najważniejsze.

Pojawiła się też nowa opcja "Nadpisywania" wygląda na to, że Joomla 4 będzie sprawdzać, czy aby nadpisania nie wymagałaby uaktualnienia względem kodu. Póki co to tylko moje domniemanie. Na zrzucie tego nie widać, ale na samym dole jest możliwość dodania nowych boksów / modułów do głównego panela.

joomla 4 widok panelu administracyjnego

PANEL GŁÓWNY WERSJA MOBILNA

Alfa 11 Joomla 4 nie tylko spełnia WCAG 2.1 ale wreszcie wzięto pod uwagę urządzenia mobilne. Szablon zaplecza administracyjnego będzie się lepiej obsługiwało za pomocą telefonu. Wygląda to bardzo obiecująco i sam proces obsługi mobilnej jest łatwiejszy niż poprzednio. Większość rzeczy jest płynniejsza i bardziej czytelna. Responsywność i dopasowanie do ekranu grają tutaj pierwsze skrzypce. Jednak jest jeszcze wiele do zrobienia celem skrócenia ścieżek. Szczególnie podczas pisania artykułu użycie toolbara, który jest rozwijany i w zasadzie zbędny, ponieważ opcje które zawiera spokojnie się mieszczą na tym widoku. Jest to oczywiście moja subiektywna ocenia. Jednak wiele lat przepracowałem na zapleczu i śmiało mogę twierdzić, że wiem gdzie można coś poprawić.

Nawiasem wspominając powstaje też alternatywna wersja zaplecza administracyjnego, ale o tym będzie inny artykuł.

joomla 4 widok panelu administracyjnego mobilny

JOOMLA 4 - WIDOK ARTYKUŁU

Największą zmiana w tym widoku to schowanie wszystkich akcji pod przycisk "Actions" czyli takie jak:

  • archiwum
  • sprawdzanie
  • kosz
  • batch
  • publikowanie
  • opublikowanie
  • wyróżnione 
  • usunięcie wyróżnienia

Filtrowanie, czyli narzędzia wyszukiwania pozostały bez zmian i ulepszeń.

joomla 4 widok artykulow

JOOMLA 4 - TWORZENIE ARTYKUŁU

Ukrycie przycisków pod Zapisz i zamknij. Reszta pozostaje bez zmian co nie jest progresem. Nadal mamy przemieszczanie się po tabach co pod względem UX nie jest super rozwiązaniem. Nadal okno podczas pisania artykułu jest o stałej wysokości. Edytor pozostał ten sam TinyMCE w nowszej wersji. Jest kilka ulepszeń w edytorze jednak to wciąż za mało i nadal prawdopodobnie będzie to bardzo często element zmieniany zaraz po instalacji. Doczekaliśmy się otwieranego media managera z wyborem obrazów, które można wstawić do artykułu!  Super sprawą jest, że teraz będzie można wstawić przykładowy kod c++,SQL, JS, CSS i będzie to bardzo ładnie wyglądać. Mnie się przyda taki bajer i z całą pewnością innych tech-blogom.

joomla 4 widok tworzenie artykulu

JOOMLA 4 - MEDIA MANAGER

Stary nowy odświeżony i podobnież gotowy w 30% nowy Media Manger. Zalety Crop, Resize, Rotate a po polsku przycinanie, zmiana rozmiaru i obracanie. Zmiana nazwy pliku, udostępnianie pliku z normalnym URL (???), pobieranie i usuwanie pliku. Na próżno było zgłaszać brak obsługi webp, bo nadal nie została wdrożona, mimo że format jest akceptowalny przez przeglądarki. Więcej nowości oraz ulepszeń nie stwierdzono.

joomla 4 widok media manager

JOOMLA 4 - USTAWIENIA SYSTEMOWE

Ciekawa zakładka, ponieważ ustawienia systemowe w Joomla 4 to zbiór wszystkich ustawień w jednym miejscu. Tak to na chwilę obecną wygląda. Nic nowego tutaj nie znajdziemy oprócz dodania kolejnych modułów. 

joomla 4 widok ustawienia systemowe

Zaplecze administracyjne przeszło lifting i z całą pewnością nie jest to rewolucja, a ewolucja. Ewolucja, która idzie trochę w dobrą stronę, ale wciąż czerpie dużo z poprzedniej wersji. Przez co ten rozwój jest bardzo powolny i nie wnosi rewolucji.
Ale w zanadrzu jest przygotowywana alternatywa przez niezależnych deweloperów, na razie w formie konceptu graficznego i konsultacji społecznych. Co z tego wyniknie i czy zastąpi obecną wersję? No to pytanie z odpowiedzią przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać.

Wersja alfa nadaje się do testów tylko i wyłącznie!

Tutaj znajdziesz do pobrania Joomla 4 Alfa 11 

 
Czytany 828 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 10 wrzesień 2019 22:59
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Marcin Równicki

Ekspert w dziedzinie Joomla! z długoletnim stażem. Pasjonata od czasów MAMBO, który naucza online o możliwościach Joomla! Piszę poradniki oraz prowadzi jedyny w Polsce cykl darmowego video "Joomla To Proste" w którym uczy o rozszerzonych możliwościach Joomla! Lubi optymalizować witryny, aby te działały jak najszybciej. 

Ponadto lubię dobre kino oraz seriale, dziele się recenzjami na https://cobejrzec.pl  

Spoglądam w chmury Public Cloud, gdzie staram się zgłębiać wiedzę na temat (Amazon Web Services, Azure, Google Cloud Computing)

"Jeśli coś jest niemożliwe do zrobienia, musi się znaleźć ktoś kto tego nie wie, przyjdzie i to zrobi." - A.E.

https://rownicki.pl
 

joomla guru logo small
Marcin Równicki
+48 505 892 678
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Andrzeja Wajdy 5/11, Będzin 42-500
 NIP 6252158732

Fanpage Joomla Guru  youtube Joomla Guru