SZABLONY

  Przeczytasz w: 3 - 6 min
Joomlart nową wersja frameworka T4 i szablonu BLANK Joomlart nową wersja frameworka T4 i szablonu BLANK Joomla GURU
wtorek, 18 czerwiec 2019 09:08

Nowa wersja frameworka T4 i szablonu BLANK


Joomlart nie spoczywa na laurach i cały czas rozwija konsekwentnie swój autorski framework "T". Powoli na światło dzienne wychodzi wersje z numerkiem T4, a w niej wiele ulepszeń tak, aby obsługa była bardziej intuicyjna i przyjazna. Poprzednia wersja T3 była bardzo szybka, a w nowej wersji T4 obiecuje się, iż będzie jeszcze szybciej. Więc z całą pewnością jest na co czekać. Zapraszam Cię do przeglądu co nowego się pojawiło w T4.

KOMPATYBILNOŚĆ

Zacznijmy od kompatybilność bowiem ta jest, a raczej będzie kompatybilna z wersją Joomla 3 jak i Joomla 4. Nie jestem wam w stanie powiedzieć czy wszystkie dostępne szablony, które ma w ofercie Joomlart będą aktualizowane do T4. Póki co cały zespół skupią się na poprawkach i wprowadzaniu ulepszeń nad freamworkiem, ponieważ to co jest teraz z wydania 7 czerwca 2019 to jeszcze nie jest wersja finalna.

TECHNOLOGIE

Nowy framework T4 będzie bazował na Bootstrapie w wersji 4, Font Awesome 4 oraz 5 do wyboru. Wszystko to wspierane przez preprocesor sass. 

techonologie framework t4

SZABLON - T4 BLANK

Wraz z frameworkiem T4 dostajemy podstawowy szybki szablon "Blank" na którym możemy budować już szkielety naszych stron. Jest to prosty i szybki szablon poprzednia wersja T3 zasila https://joomlaguru.pl 

Na zapleczu odpala nam się cała maszyna! Na start dostajemy kilka informacji ogólnych plus podgląd naszej strony w trybie rzeczywistym. A więc każda zmiana przez nas wprowadzona jest automatycznie widziane w okienku obok.

T4 ogolne ustawienia

Jak możesz zauważyć pogląd jest dostępny odrazu wraz urządzeniami mobilnymi, a działa to bardzo sprawnie i szybko. Opcja Save czyli zapisz pozwala zapisać zmiany jak i zapisać nasz styl jako kopie. 

FRAMEWORK T4 - USTAWIENIA STRONY

Konfiguracja strony zbytnio się nie wyróżnia od poprzednika, ale dodano kilka opcji, których brakowało w wersje T3. Zacznę od końca mamy możliwość teraz włączenia lub też nie przycisku "Wróć na górę strony" W poprzedniej wersji trzeba było trochę pogrzebać w kodzie. Dostajemy również możliwość zmiany favoiconki prosto z zaplecza. 

fremework t4 konfiguracja strony 3

Zmiana LOGO wraz z wersją mobilną jest pod ręką. Slogan, jak i tytuł strony został wzbogacony o opcje powrotu.

fremework t4 konfiguracja strony

Jedyny minus, na razie jak dla mnie co nie omieszkam zgłosić to wykorzystanie media managera z Joomla! Co prawda nie jest to utrudnieniem, ale przydałby się prosty manager z większą ilością opcji obróbki zdjęć. Można się posiłkować JCE, ale fajnie byłoby mieć to już w pakiecie na start. 

fremework t4 konfiguracja strony 2

Ustawienia strony, kolory, linki, tło, obraz tła etc. Wszystko przejrzyste i chronologiczne. 

 

FRAMEWORK T4 - LAYOUT

Layout nam ewoluował w stronę Page Buildiera dodanie sekcji czy modułu jest proste i nie zawiera wiele czasu. Nie myśmy wychodzić teraz z szablonu, aby podejrzeć sobie pozycje zaimplementowne w szablonie mamy dedykowany przełącznik.

fremework t4 layout podgląd pozycji

W samych ustawieniach sekcji znajdziemy opcje takie jak wyświetlanie na urządzeniach mobilnych czy też ukrywanie wybór siatki, marginesy, paddingi czy w przypadku na przykład menu przyklejenie go u góry strony! A nawet w specyficznych wypadkach można sekcje przykleić i na dole strony. Pod tym względem zrobiony prawdziwy krok milowy. Ciekawym rozwiązaniem są Palety kolorów, które możemy wybrać. Na razie nowych definiować się nie da w tej sekcji. A zrobisz to w ustawieniach globalnych w sekcji Color Pattern. W każdym razie wybierasz przypuśćmy "Footer" paletę i masz wszystko pod kolor jakbyś był grafikiem, a przecież nie musisz się znać na zasadach doboru kolorów.

fremework t4 layout 2

Ostatnia opcja Overlay pozwala nam wybrać czy sekcja ma być wzbogacona o na przykład video w tle lub obraz. Do video można wrzucić link Youtube lub Vimeo. 

FRAMEWORK T4 - NAWIGACJA (MENU)

T4 w kwestii nawigacji postanowił zmienić lekko sposób działania. Na starcie nie mamy mega menu muśmy je sobie zbudować i dostosować pod swój projekt strony. Oczywiście, jeśli nie chcemy to nie musimy stworzone tradycyjnie menu będzie działać szybko i sprawnie.

fremework t4 nawigacja

Dodanie obrazka z Font Awesome działa, dodanie podpisu pod działa. Brakuje mi wyszukiwarki (podrzucę im pomysł), ponieważ przełączanie się między stronami i wyszukiwanie odpowiedniego fontawsome zajmuje trochę cennego czasu.

Budowanie wspomnianego przeze mnie wyżej MEGA MENU jest intuicyjne i w moim odczucie lepsze od poprzednika! W wersji T4 znikła opcja przełączania między dostępami. Był to fajny bajer, ale bardzo rzadko wykorzystywany. Może wróci w następnych wersjach.

Budowa odbywa się poprzez ustalenie szerokości, dodanie elementu zdefiniowania co ma być w środku moduł czy pozycja menu. Opcjonalnie podzielenie elementu na 1/2/3/4/5/6 kolumn.

fremework t4 nawigacja 2 Budowa MEGA MENU

fremework t4 nawigacja 3 Budowa MEGA MENU i podział na kolumny

Małe menu mobilne obecne jak i OFFCANVAS.

fremework t4 nawigacja 4 Mobilne menu

 

FRAMEWORK T4 - KASTOMIZACJA WGLĄDU

Tutaj żadnych fajerwerków nie znajdziemy zwyczajnie dostosujemy wgląd od wielkości czcionki po wybrany font czy też kolor.

fremework t4 kastomizacja wygladu

Framework T4 dorobił się wyszukiwarki fontów lokalnych, jak i tych od Google. Przyjemny i przydatny bajer, który nie wymaga szerszego omówienia.

fremework t4 kastomizacja wygladu google fonts

FRAMEWORK T4 - USTAWIENIA GLOBALNE

W ustawieniach globalnych znajdziemy opcje takie jak:

 • optymalizacji,
 • tworzenie nowych wzorców kolorów,
 • wrzucania custom kodu,
 • dołączanie dodatkowych bibliotek js oraz css, 
 • włączanie / wyłączanie Font Awesome 4, 5 , Icomoon,
 • eksport oraz import ustawień
 • edycja custom.css na żywo.

W optymalizacji znajdziemy standardowo, jak i  wersji poprzedniej optymalizacje css oraz js. Możemy również wykluczyć pewne pliki, które powodują problemy zwykłym wpisem.

fremework t4 ustawienia globalne optymalizacja css oraz js

Optymalizacja JS i CSS obejmuje:

 • Usuwa białe znaki (spacje).
 • Łącz pliki T4 Frameworka JS i CSS oraz relacje Joomla JS, CSS.
 • Usuwa zbędny i redundantny kod JS, CSS.
 • Optymalizuje i usuwa komentarze programistów.

Więcej na ten temat zajdziecie tutaj łącznie z testami pod Gogole oraz Pingdom. 
https://bit.ly/2XPAZKF 

Color Pattern, czyli ustawianie nowych wzorców kolorów dodatkowych niż te, które są zdefiniowane w szablonie.

fremework t4 ustawienia globalne paleta kolorow

Poniżej tak wygląda podgląd edycji oraz tworzenia nowego wzorcu.

fremework t4 ustawienia globalne paleta kolorow podglad

Dodatki takie jak Font Awesome / Icomoon można teraz włączać i wyłączać oraz definiować swoje na podstawie plików js, css. 

fremework t4 ustawienia globalne dodatki

Narzędzia pozwalają nam eksport poszczególnych ustawień, jak i również import. 

Tutaj również można włączyć edycje live pliku custom.css i obserwować zmiany na żywo.

fremework t4 ustawienia globalne eksport edycja css

PODSUMOWANIE

T4 Framework zapowiada się bardzo przyjemnie od strony użytkownika końcowego widać, że Joomlart nie próżnowała i skupiła się w obszarach gdzie były braki w poprzedniej wersji. Na dodatek cały czas zbierają feedback od osób testujących i obszernie tłumaczą czemu ich działania idą w tą, a nie inną. To bardzo cieszy, bo koniec końców to my użytkownicy będziemy tego używać, a nie programiści. Zachęcam Cię do zapoznania się z wersją demo pod adresem https://t4-framework.demo.joomlart.com/index.php 

Framework wraz z szablonem można pobrać za darmo! Tylko trzeba pamięć, iż to wersja nie na strony produkcyjne! Wersja testowa!

Wszelkie uwagi i propozycje zmian, możesz również zgłosić na forum https://www.joomlart.com/forums/t/t4-framework

A Twój framework, jaki jest ulubiony?

Ps. Jakby biały kolor Cię męczył podczas edycji to możesz zmienić na wersje ciemną przełacznik odnajdziesz po lewej stronie na dole.

 
Czytany 1567 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 09 lipiec 2019 19:21
Oceń ten artykuł
(5 głosów)
Marcin Równicki

Ekspert w dziedzinie Joomla! z długoletnim stażem. Pasjonata od czasów MAMBO, który naucza online o możliwościach Joomla! Piszę poradniki oraz prowadzi jedyny w Polsce cykl darmowego video "Joomla To Proste" w którym uczy o rozszerzonych możliwościach Joomla! Lubi optymalizować witryny, aby te działały jak najszybciej. 

Ponadto lubię dobre kino oraz seriale, dziele się recenzjami na https://cobejrzec.pl  

Spoglądam w chmury Public Cloud, gdzie staram się zgłębiać wiedzę na temat (Amazon Web Services, Azure, Google Cloud Computing)

"Jeśli coś jest niemożliwe do zrobienia, musi się znaleźć ktoś kto tego nie wie, przyjdzie i to zrobi." - A.E.

https://rownicki.pl
 

joomla guru logo small
Marcin Równicki
+48 505 892 678
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Andrzeja Wajdy 5/11, Będzin 42-500
 NIP 6252158732

Fanpage Joomla Guru  youtube Joomla Guru