4SEO to nowy komponent dla Joomla obsługujący wersje 3 oraz nadchodzącą wersje 4. Rozszerzenie powstało z myślą komplementarnej obsługi dla Twoich potrzeb serach engine optimization. Narzędzie różni się od innych komponentów, przez co jest nadwyraz interesujące i z pewnością bardzo przydatne, gdy chcemy optymalizować stronę pod wyszukiwarki internetowe takie jak Gogole czy Bing. Miałem tę przyjemność testować narzędzie, gdy jeszcze było w fazie beta oraz stabilnej. Zapraszam Cię, abyś zapoznał się z dalszą częścią artykułu i sam wyciągnął wnioski o tym narzędziu do SEO. Na dole strony znajdziesz kod na -20% przy zakupie na każdy produkt.

Celem narzędzia jest zautomatyzować każdą część prac SEO, które można zautomatyzować, ale pozwolić Ci dostosować wszystko za pomocą najprostszego interfejsu użytkownika. To dlatego wiele funkcji 4SEO jest dostępnych bezpośrednio z front-endu Twojej witryny. Pierwszą zaletą jest możliwość edycji Tytułu oraz opisu strony, wraz z ustaleniem nawet adresu kanonicznego. Na froncie również możemy edytować obrazy dla mediów społecznościowych.

Przed zapoznaniem się z tym artykułem możesz jeszcze poszerzyć swoją wiedzę z Poradnikiem po lepszym SEO w JOOMLA 

4SEO - edycja od strony front end

4seo edycja od frontu dla opis strony kanoniczny robots Joomla

Przydatną rzeczą na frocie jest ruchomy obrazek od 4SEO, dzięki czemu możemy go sobie dowolnie ustawić w przypadku, gdy mamy różnego rodzaju dodatki, które mógłby ten przycisk zasłonić lub uniemożliwić jego używanie.

4SEO - zaplecze administracyjne

Na zapleczu administracyjnym czyni się cała magia działania 4SEO. Po pierwsze musisz sobie zdać sprawę, iż to rozszerzenia działa inaczej. Działą na zasadzie robota skanującego jak MOZ, SEMRush, Senuto i wiele innych narzędzi tego typu. Skanowanie strony odbywa się na żądanie lub w tle i przez cały czas! Ponieważ adresy z pozoru są stałe, można je wywoływać np. poprzez parament, może gdzieś jest zapisany url w postaci skomplikowanej zamiast prostej. To wszystko sprawia, że 4SEO jest w stanie wyłapać takie adresy, a nawet spróbować automatycznie wyznaczyć stronę kanoniczną. Prosty przykład z paginacją, która w zasadzie jest na każdej stronie, mamy setki jak nie tysiące adresów przez nie tworzone, a można uznać, iż adres, który zawiera wszystkie strony na jednym widoku będzie adresem właściwym kanonicznym. Takich niuansów jest znacznie więcej, ale o tym może przy okazji innego artykułu.

W panelu znajdziemy takie zakładki jak:

 • Dashboard
 • Pages
 • Sitemaps
 • Errors
 • Seo Tools
 • Configuration
 • Help

Jeśli zastanawiasz się nad językiem polskim do rozszerzenia 4SEO to powoli powstaje. Informacja będzie podana w pierwszej kolejności dla aktywnych osób w newsletterze oraz na stronie 4SEO.

Dashboard

4seo zaplecze panel główny Joomla

 1. Panel główny
 2. Notyfikacje systemowe i aktualizacyjne
 3. Informacje systemowe i ewentualne wykryte błędy
 4. Ogólny status 4SEO
 5. Pomocne video wprowadzające
 6. Pomoc, dostępna na każdej podstronie

Pages

4seo zaplecze strony Joomla

Strony zawierają w sobie listę wszystkich znalezionych adresów URL na twoje stronie przez 4SEO. Niektórymi adresami możesz się zdziwić, ale po odpytaniu przeglądarki okaże się, że da się taki adres wywołać. 4SEO współpracuję natywne z bliżej nieokreśloną liczbą rozszerzeń, a że działa inaczej niż inne tego typu rozszerzenia jest blisce prawdopodobne, że jest kompatybilny ze wszystkimi.

Ten widok pozwala na edycję danych oraz filtrowanie po zmiennych takich jak, adresy url, pozycje, duplikaty danych, błędy. Wyszukiwarka na dole z pewnością się przyda działa szybko nawet przy bardzo dużej ilości adresów.

Structured data

4seo zaplecze dane strukturalne Joomla

Dane strukturalne ustalane są według własnych reguł (według rozszerzenia), oraz w opcjach możesz ustawić typ strony czy to biznesowa, czy personalna. Reguły są bardzo rozbudowane, od ustawień ogólnych do adresów url, rozszerzeń, kategorii, wykluczeń kategorii poprzez uruchamiania w przedziałach czasowych.

4seo zaplecze dane strukturalne konfiguracja koniec Joomla

Sitemaps

4seo zaplecze mapa strony Joomla

Mapa strony jest automatycznie generowana po skanowaniu całej strony i wysyłana do Google oraz Bing. Na ten moment te dwa serwisy są obsługiwane.

Na chwilę obecną są obsługiwana tylko podstawowa wersja XML

Errors - Links of site

Ta strona zawiera listę wszystkich błędów, które zostały zarejestrowane po kliknięciu linku w Twojej witrynie. Oznaczają one bardziej problem z jakością niż SEO, ponieważ jeśli 4SEO znajdzie te linki, Twoi goście również je zobaczą. Błędy 404, 500, wewnętrzne przekierowania to znajdziesz na tej stronie.

Errors - Recorded errors 

Zarejestrowane błędy przez roboty, działa to na zasadzie, żądanie nieistniejącej strony w Twojej witrynie (zwykle roboty).
Joomla lub rozszerzenie mające błąd i powodujące błąd krytyczny. 4SEO potrafi też wykrywać błędy PHP.

SEO Tools - Redirects

Możliwość tworzenia reguł dla przekierowań.

SEO Tools - Replacer

Narzędzie do tworzenia reguł, które zamieniają wyrażenia na nasze zdefiniowane. Wyrażanie może być zastosowane jako zwykły tekst, ale może być jako link. Reguła może tyczyć się komponentu, czy też kategorii oraz mogą być czasowe.

SEO Tools - SEO Rules

Narzędzie do tworzenia reguł dla SEO. Reguły dla przypinania wersji kanonicznej, blokowanie dostępu dla 404 i innych generowanych błędów. Wstrzykiwanie kodu do sekcji head czy body oraz blokowanie. Wyłączanie sekcji strony i kierowanie do strony, gdy jest w trybie off-line.

SEO Tools - Robots.txt

Narzędzie do edycji pliku robots.txt oraz jego optymalizacji.

Configuration - Analitycs

4seo zaplecze konfiguracja kody śledzące Joomla

4SEO zezwala na implementacje w łatwy sposób kodów do śledzenia. Duża część popularnych providerów jak Google i Facebook jest zdefiniowana. W innym wypadku możemy dodać kod.

 • Google Analytics Universal (wersja 3)
 • Google Analytics wersja 4
 • Google Tag Manager
 • Matomo 
 • Clarity
 • Cloudflare
 • Facebook Pixel

Configuration - Social network

Ustalamy podstawowe obrazy dla udostępniania treści, Facebook oraz Twitter.

Configuration - Pozostałe

Mamy jeszcze opcje do włączania i wyłączania edycji na stronach frontowych. Działanie 4SEO w tle, zadania cron, klucz aktualizacyjny czy też sam wygląd (kolory). 

Podsumowanie

4SEO jest to jedyne takie rozwiązanie na Joomla, iż nie generuje linków do mapy strony poprzez menu tylko sprawdza realne linki generowane po stronie frontowej. Aby omówić cale działanie tego rozszerzenia należałoby mu poświęcić znacznie więcej czasu. 

Do końca czerwca można kupić 4SEO z upustem -20% Kupon nie jest wymagany cena automatycznie się obniża.

Z ciekawych rzeczy, jakie Yannick Gaultier twórca rozszerzenia zdradził to, że już w następnych wersjach będzie implementacja pod Core Web Vitals. Natomiast w sierpniowej większej aktualizacji 4SEO zostanie usprawniony o sprawdzanie długości tytułu oraz opisu. Implementacja mapy strony dla obrazów. Tworzenie stron błędów, reguły dla mapy strony, własne opisy ze zmiennych na pewno przydatne będzie dla e-commerce. Rozszerzenie wsparcia dla rozszerzeń trzecich. Następne wersje będą się też opierać o zapotrzebowanie przez użytkowników, bardzo możliwe, że pojawi się wsparcie dla Google news oraz innych usług jak Yandex.

Komponent na pewno wart swojej ceny, mimo że nie jest ona najniższa, bo wynosi bez promocji 95$ 

https://weeblr.com/joomla-seo/4seo#

Ponieważ komponent jest dość świeży może zawierać też jeszcze błędy więc trzeba sprawdzać co jest generowane i czy czasem przy naszych rozszerzeniach trzecich nie powstają konflikty z "meta name=robots" Wiele rzeczy robi się automatycznie, jednak to tylko automat i polecam weryfikacje. 

Masz pytania odnośnie 4SEO napisz je w komentarzu.

Masz problem na swojej stronie z SEO? Napisz do nas, sprawdzimy, naprawimy i przeanalizujemy Twoją stronę! 

KOD promocyjny!

KOD upoważniający do zniżki -20% 

8O56WJCMOEK5

Instrukcja jak użyć KODU!

4SEO weeblr.com kod znizkowy minus dwadziescia procent joomlaguru