Joomla 4 wystartowała już pewien czas i zaczyna coraz więcej osób do tej wersji migrować. Jednak zanim zaczniesz migracje musisz wiedzieć o kilku bardzo istotnych faktach tak, aby nie popsuć sobie strony. 

Pamiętaj, aby przed jakimikolwiek czynnościami wykonać kopie bezpieczeństwa swojej strony oraz bazy danych! Jeśli nie wiesz jak zapytaj swój hosting czy taka kopia jest wykonywana i ile dni jest przytrzymywana, aby mieć w razie problemów opcje do powrotu do działającej wersji strony. Łatwo jest stronę popsuć przy migracji, trudniej ją naprawić, gdy pójdzie coś nie tak.

 

Joomla 4 wymagania

Joomla w wersji 4 podniosła znacznie wymagania, aby nie tylko zapewnić bezpieczeństwo używanych przez system wersji PHP, ale również zyskać na większej kompatybilności z najnowszymi wersjami PHP. Nowe wersje wprowadzają nowe usprawnienia i każda iteracja wersji PHP jest szybsza od poprzedniej więc to ważny aspekt. 

Joomla 4 potrzebuje minimum wersji 7.4. a najlepiej wystartować już z wersją PHP 8.0

Joomla 4 rozszerzenia core

Są dwa rozszerzenia, które przy nowych instalacjach nie będą dostępne, ale jeśli teraz używasz zostaną one z migrowanie warunkowo.

 • wyszukiwanie (search)
 • zakładki (weblinks)

Wyszukiwanie zostaje zastąpione inteligentnym wyszukiwaniem, które działa szybciej i potrafi indeksować zawartość artykułów. Nie potrzeba do tego jak w wersji Joomla 3 zadania webcrona. Po napisaniu artykułu treść jest analizowana i od razu indeksowana. Ważne, iż jeśli po migracji chcesz przejść na ten sposób wyszukiwania musisz za pierwszym razem uruchomić indeksowanie treści ręcznie.

Przygotowanie do migracji

Joomla 3.10 posiada narzędzie wbudowane do sprawdzenia, czy wszystkie rozszerzenia, moduły, dodatki są kompatybilne z Joomla 4. Musisz pamiętać, że to nie jest magiczne narzędzie i zrobi wszystko za Ciebie. Ona ma na celu wskazać obszary, na które masz zwrócić uwagę. 

Wszystko co jest wbudowane w Joomla migruje się bez problemu. Lista rozszerzeń:

 • Kategorie
 • Artykuły
 • Menu
 • Moduły (moduły podstawowe - nie firm trzecich)
 • Dzienniki akcji
 • Reklamy
 • Dodatkowe Pola
 • Historia treści
 • Wiadomości
 • Kanały informacyjne
 • Przekierowania
 • Inteligentne wyszukiwanie (wyszukiwarka)
 • Tagi
 • Dodatki (podstawowe - nie firm trzecich)

Jak zauważyłeś niema na liście szablonów. Tak szablony nie migrują się do wersji Joomla 4. Jeśli jesteś posiadaczem Joomla 3.10 i masz użyty szablon podstawowy, jakim jest Protostar, to po migracji nie będzie on działał. W Joomla 4 podstawowym szablonem jest Cassiopeia i to ona zastępuje Prostostar, który nie jest już wspierany. Cassiopeia ma zupełnie inną strukturę więc czeka Cię przebudowa lub wybór jednego z komercyjnych szablonów.

Wszystkie rozszerzenia w tym moduły, jak i dodatki, które nie są przepisane pod Joomla 4 spowodują nieudaną migrację i fatalny błąd. Pamiętaj, aby dokładnie przejrzeć co masz zainstalowane i sprawdzić strony producentów czy są aktualne wersje dla Joomla 4!. Jeśli takowych nie ma to musisz się wstrzymać z migracją, dopóki taki dodatek nie dostanie odpowiedniej wersji. Ale spokojnie masz jeszcze całkiem sporo czasu na przeprowadzenie migracji do Joomla 4, ponieważ Joomla 3.10 będzie wspierana do 16 sierpnia 2023.

Migracja Joomla 3.10 do Joomla 4 

W idealnym świecie i idealnych warunkach wykonaj testową aktualizację. Z duplikuj Joomla 3.10 oraz bazę danych i przenieść do subdomeny. Aby na takiej wersji przeprowadzić pierwsza próbną migrację do wersji Joomla 4.

 1. Przed kontynuowaniem upewnij się, że korzystasz z najnowszej wersji Joomla 3.10.x.
 2. Zrób kopię zapasową swojej aktywnej witryny 3.10.x. Możesz użyć sugerowanego narzędzia Akeeba Backup lub możesz to zrobić ręcznie jeśli jesteś zaawansowanych administratorem strony.
 3. Upewnij się, że Twoje środowisko spełnia wymagania techniczne dla Joomla 4. Pamiętaj o wersji PHP min 7.4 lub 8.0
 4. Utwórz witrynę testową i przywróć kopię zapasową witryny 3.10.x subdomena lub folder lokalny, gdy wykonujesz to na lokalnym serwerze.
 5. Sprawdź, czy nie ma nowszej wersji Joomla 3.10
 6. Wykonaj aktualizacje rozszerzeń trzech. Jeśli zdecydujesz się na usunięcie lub wyłączone to jest to najwyższy czas, aby to zrobić. Pamiętaj!Usunięcie rozszerzeń trzecich może się wiązać z utratą danych. Jeśli nie jesteś pewny przerwij proces! Poproś specjalistę o wykonanie migracji. 
 7. Usuń wszystko z kosza pozycje menu oraz artykuły czy kategorie. https://joomlaguru.pl/joomla/498/gdzie-jest-kosz-w-joomla
 8. Udaje się do Komponenty / Aktualizacja Joomla - opcje.
  migracja joomla 3 10 do joomla 4 Otwórz opcje.
  migracja joomla 3 10 do joomla 4 opcje
 9. Następnie zmień ja Następny Joomla. Zapisz zmiany i zamknij.
  migracja joomla 3 10 do joomla 4 opcje 2
 10.  Teraz Joomla pokaże ponownie wymagania dla Joomla 4. Specjalne rozszerzenie sprawdzi i oznaczy rozszerzenia, które wymagają aktualizacji. Spędź tutaj dużo czasu i przeanalizuj wszystko łącznie ze sprawdzeniem stron producentów rozszerzeń, modułów oraz dodatków.
  migracja joomla 3 10 do joomla 4 krok 4
  Zielony kolor oznacza, iż wszystko jest dobrze i gotowe do aktualizacji.
  Żółty kolor oznacza, iż należy sprawdzić i przyjrzeć się dokładniej.
  Czerwony kolor oznacza, iż brakuje kompatybilności z Joomla 4 i nie zaleca się kontynuowania. Idealny przypadek, gdy wszystko jest zielone. Brak przeciwwskazań do rozpoczęcia migracji. Każde inne kolory wymagają osobnego podejścia. Jeśli nie jesteś pewny przerwij proces. Poproś specjalistę o wykonanie migracji. 
 11. Bezpośrednia migracja. Przejdź na zakładkę Aktualizacja bezpośrednia, a następnie zainstaluj aktualizację. 
  migracja joomla 3 10 do joomla 4 krok 5
  Proces chwilę zajmuję i jest to zależne od szybkości Twoje serwera. Uzbrój się w cierpliwość.
 12. Jeśli wszystko przebiegło poprawnie ujrzysz Nowy panel administracyjny
  migracja joomla 3 10 do joomla 4 panel
 13. Po Migracji mogą pojawić się aktualizację rozszerzeń już dla Joomla 4. Jeśli używasz Akeeba Backup na pewno pojawi się prośba o instalacje wersji zgodnej z wersją Joomla 4. W przypadku innych rozszerzeń może być podobnie. 
 14. Joomla nie nadpisuje pliku .htaccess należy go teraz podmienić na wersje z Joomla 4. Jeśli miałeś swoje ustawienia w pliku .htaccess, ale z wersji Joomla 3.10 należy te ustawiania nanieść w nowym pliku. Sprawdź po całej operacji czy wszystkie Twoje wpisy działają poprawnie na nowej Joomla 4, ponieważ może się zdarzyć, że powodują błędy lub błędnie kierują ruch. Jeśli nie wprowadzałeś żadnych zmian. Możesz spać spokojnie. Po podmianie pliku .htaccess nic więcej z nim nie robisz.
 15. Zainstaluj nowy szablon lub z aktualizowaną wersje dla Joomla 4.
 16. Wykonaj kopię zapasową strony, gdy wszystko działa, jak należy.

Adresacja URL po migracji z Joomla 3.10 do Joomla  4

W Joomla 3.8 do życia został powołany nowy system obsługi routingu adresów URL. Był on w Joomla przez pewien czas traktowany jako eksperymentalny. A następnie przemianowany na nowoczesny. O ile nie zmieniłeś routera na nowoczesny możesz mieć teraz spory problem. O nowym routerze URL znajdziesz tutaj więcej informacji link.

Routing starszego typu nie jest dostępny w Joomla 4. Dostępne będą tylko wersje nowoczesna. Gdy przeprowadzasz migrację, jeśli korzystasz z routingu starego, system automatycznie zmieni je na routing nowoczesny.

Będziesz chciał uruchomić sprawdzanie nieaktualnych linków na swojej stronie po migracji do Joomla 4. Udaj się do System / Przekierowania i włącz zbieranie adresów. 

migracja j3 j4 krok 7 przekierowania

W przypadku niedużych witryn to rozwiązanie na pewno Ci pomoże w wyłapaniu starych adresów i przekierowanie ich na nowe poprawne. 

Duże witryny mogą skorzystać z tego rozwiązania poprzez wpis w .htaccess

RewriteCond %{HTTP_HOST} ^twojadomena.pl$ RewriteRule ^(.*)\/[0-9]{1,6}-(.*)$ "https\:\/\/twojadomena\.pl\/$1\/$2" [L,R=301]

Jest to doraźne rozwiązanie, prawidłowe rozwiązania to wskazanie przekierowania 301 na nowy adres. Importem hurtowym do rozszerzenia przekierowania lub wpisu do pliku .htaccess drugie rozwiązanie przy wielu tysiącach wpisów może powodować spowolnienie serwera. 

Podsumowanie

Czy migracja z Joomla 3.10 do wersji Joomla 4 to prosta sprawa? W zasadzie tak. Operacja odbywa się za pomocą jednego kliknięcia. Niestety dużo witryn nie używa tylko samej Joomla, ale i rozszerzeń firm trzecich, które czasem po macoszemu podchodzą do swoich rozszerzeń i ich aktualizacji. Zwrócić uwagę trzeba, że o Joomla 4 było wiadomo już bardzo dawno. Deweloperzy mieli czas tak naprawdę na przygotowanie wersji swoich na nową wersję. Od Joomla 4 alfa w zasadzie nic się nie zmieniało, a dochodziły tylko poprawki stabilności. 

Osobiście zalecam zabawy z migracją na osobnej instalacji w przypadku każdej witryny. Taki sposób pracy zaoszczędzi Ci dużo stresu. Minimalizując potencjalne straty w czasie na odzyskiwanie kopii zapasowej z hostingu. Jeśli będziesz przestrzegał kilku podstawowych zasad opisanych wyżej myślę, że poradzisz sobie z migracją. Zawsze istnieje możliwość poproszenia o ocenę czy daną stronę już warto przenosić na wersje Joomla 4 w tym celu możesz się skontaktować przez formularz na stronie.