Joomla 4 na dobre już się zadamawia na naszych serwerach, ale wciąż wiele ma do pokazania. Joomla 4 nowości to cykl wideo, w których będę przybliżał Ci, co nowego jest  w Joomla 4. W pierwszym odcinku poruszam temat ulepszonego media managera do zarządzania mediami. Dowiesz się co nowego jest w media managerze oraz jak go obsługiwać i co kryje w sobie. Zapraszam do materiału wideo.

Transkrypcja wersja do przeczytania.

Witaj z tej strony Marcin Równicki z Joomlaguru.pl.

Dzisiaj zgodnie z obietnicą zajmiemy się media managerem ,czyli jedną z nowości jaka pojawiła się w Joomla 4 oczywiście tych nowości jest więcej, ale postanowiłem podzielić to po prostu na kolejne odcinki także w każdym odcinku będziesz mógł zobaczyć nową nowość, jaka weszła w gałęzi Joomla 4, a więc teraz usiąść wygodnie za herbatę lub wejść jakiś napój do picia a my udajemy się do zaplecza administracyjnego gdzie pokaże Ci jakie nowości właśnie wnosi nowe media manager. A więc witam się z panelu administracyjnego Joomla 4 mam nadzieję, że siedzisz wygodnie i masz coś do picia, choć mam nadzieję, że to wideo nie będzie zbyt długie, a więc aby wejść do mediów można to zrobić z naszego widoku, czyli pulpitu startowego.

I tutaj mamy media można też wejść artykułów. Artykuły i media pewnie się nie zaskoczyły, ale wygląd jest dość zbliżony do mediów managera mediów.

Jeśli chodzi o Joomla 3. Otóż to jest prawda, ale zmieniła się nieznacznie funkcjonalność podstawową taką funkcjonalnością oczywiście jaka jest możemy sobie utworzyć katalog nazwijmy go nowy.

Tworzenie jak byśmy go chcieli usunąć to, nie ma problemu z oznaczany i możemy go usunąć szybko i bezboleśnie.

Na pewno pamiętasz jak się wygrywało zdjęcia lub jakiekolwiek inne medium, jeśli chodzi o Joomla 3.

Było to dość, że tak powiem bolesne, bo trzeba było zjechać.

Trzeba było kliknąć.... zjechać itd.

Teraz mamy.

Moi drodzy.

Mamy metodę przeciągnij i puść, czyli Drag Drop.

Tak mamy ,tutaj ładnie nam się obrazek odczytał.

I teraz co my z tym obrazkiem tak naprawdę możemy zrobić.

Możemy go zaznaczyć możemy pokazać jego właściwości czyli gdzie jest jakie rozmiary.

Czy to jest JPG czy jakiś inny format, ale po najechali na obrazek mamy takie menu te trzy kropki to możemy sobie obraz pobrać.

Możemy sobie powiększyć. Możemy sobie udostępnić tak to nic żadnego Rockets Science nie ma jest to po prostu zwykłe udostępnienie ze wskazaną ścieżką, ale może to być przydatne.

Co jeszcze możemy zrobić możemy zmienić jego nazwę.

No to zmieńmy jego nazwę może na XXX tak. Zastosuj. Mamy zmieniono jego nazwę.

Jak widać znaczny.

I najważniejsza rzecz, jaką mamy to mamy tutaj taką pozycję i pozycję.

To jest pewnie błąd tłumaczenia w który będzie można zmienić.

I otóż otworzył nam się media menadżer w formie taki gdzie możemy dostosować nasze media, czyli nasze obrazy.

Pierwszy to tab, jaki nam się otwiera to jest metoda przytnij. Możemy zmienić rozmiar i możemy ten obrazek też obrócić.

Wróćmy do przycinania.

Możemy go tak naprawdę dowolnie wyskalować.

Tutaj mamy domyślny współczynnik proporcji możemy go sobie zmienić na taki, który nam odpowiada albo możemy dowolnie manipulować czy jest brak. I ja sobie wtedy mogę dowolnie, że tak powiem przeciąć obrazek tak jak mi się podoba tak.

Jak o sobie generalnie przytnę bez zachowywania proporcji.

Co jeśli chodzi o formę graficzną nie jest zalecana, ale czasem po prostu tak trzeba tak potrzebujemy i tak możemy to wykonać.

Tu od razu mamy jakość i jakość mamy ustawioną na 80, ale oczywiście możemy zmienić na 100. 80 jest zupełnie wystarczająco. Ja przeważnie preferuję 75 aby Google wiedział, że mam fajnie zoptymalizowane obrazy. Zastosujmy.

Mamy zastosowanie jak widzimy obrazek się nam ładnie przyjął.

Możemy zmienić jeszcze rozmiar,, bo rozmiar tego obrazku jest bardzo duży, a więc zmienimy sobie na jakiś takie racjonalne rozmiary.

Jak widzicie ją TUTAJ TRZYMA proporcje to jest już bardzo dobre, żeby nam się obrazek po prostu zwyczajnie nie rozjechał nie rozszerzył za bardzo albo gdzieś to mnie nie wydłużył, żeby to nie wyglądało dość dziwnie, ale taka szerokość 800 na 480 jest całkiem przyzwoita jakość my tutaj zmienimy na 75 i zastosujemy tak.

Czy jeszcze coś byśmy chcieli no moglibyśmy go obrócić tak. To mamy, że możemy podejrzeć jakby ten nasz obrazek wyglądał.

My nie będziemy nic z nim robić, bo nie chcemy go psuć.

Ale jeśli ktoś miałby jakieś zdjęcie np. w pionie, a chciałby je obrócić w poziomie to dzięki nowemu menedżerowi będzie mógł to zrobić.

I zamkniemy sobie.

No i teraz mamy nasz nowy obrazek, który się nazywa tak samo.

I możemy teraz sprawdzić, że rzeczywiście on ma mniejsze niż wymiary niż miał.

To jest taka jedna ze zmian, która nastąpiła. Druga zmiana jest taka druga zmiana jest taka, że możemy sobie teraz wreszcie normalnie odczytywać obrazy.

Załóżmy webp, które są już zoptymalizowane i które w większości w 99,9 proc. czytają wszystkie przeglądarki i tak samo możemy sobie z tym obrazkiem manipulować.

Tak samo możemy go zobaczyć.

Tak samo możemy go edytować.

Jednak nie możemy manipulować nim jeśli chodzi o długość i szerokość kadrowanie.

A szkoda, choć aczkolwiek jest to faza wstępna.

W następnej wersji Joomla ma być ten Media Manager jeszcze bardziej ulepszony być może zostawili to sobie deweloperzy na później.

Ok mamy webp.

Co my możemy jeszcze tutaj załóżmy dodać czy możemy PDF przeciągniemy i sprawdźmy.

Mamy PDF  jest też znaczek. Z PDF za dużo zrobić tak naprawdę nie możemy. Ale czy możemy podejrzeć PDF a możemy podejrzeć PDF, a ponieważ większość modernistycznej przeglądarek obsługuje wewnętrznie PDF. Czyli tak naprawdę, jeśli zwrócimy cokolwiek dokumenty PDF to możemy go po prostu podejrzeć.

Fajna sprawa.

Kolejną rzeczą, którą można zauważyć jest obsługa plików audio wideo.

W tym momencie uploadujemy dość duże wideo.

Ono tam ma 15 sekund , jest w formacie MP4 zajmuje 17 MB także jest troszeczkę duże.

Chwileczkę poczekajmy, aż się załaduje.

Niestety plik jest zbyt duży ,aby go wczytać. Za moment wracam.  Więc to już poprawiam.

Plik nam się ładuje. Ja tu poprawiłem pewne ustawienia.

Zobaczymy czy tym razem nam przejdzie czy, to nie są ustawienia serwera a samej Joomla.

Czekamy czekamy czekamy, jeszcze chwilkę jeszcze chwilkę udało się przesłać element. Element przesłany.

I tutaj mamy taką ikonkę wideo co możemy zrobić z ikonkę możemy zrobić tyle, że możemy sobie odpalić takie wideo.

Jest to zwykła odtwarzarka HTML5 także każda przeglądarka nie powinna mieć z tym problemu, żeby otworzyć wideo (PKP dało ciała).

Jak widać wszystko działa.

Zamkniemy to okienko.

Możemy też naturalnie zmienić nazwę jakbyśmy chcieli czy też inne operacje zrobić jak usunięcie czy pobranie tego pliku. Z dodatkowych takich rzeczy media manager ma teraz dwa widoki jeden taki jak widzimy który ma miniatur i jest to dość miłe i przejrzyste, ale nie każdy taki widok lubi także może sobie zrobić widok w formie listy.

To możemy tutaj manipulować tak powiem do woli mamy też wyszukiwarkę czyli możemy sobie jakiś plik wyszukać działa ona dynamicznie.

Czyli to co wpisujemy to akurat nam się filtruje, co jest bardzo fajną i przydatną rzeczą.

Z opcji media managera niewiele się tak naprawdę zmieniło.

Możemy tutaj manipulować wielkością pliku, jaki nas interesuje, jeśli byśmy chcieli wygrywać lub ograniczać. W tym wypadku to jest strona testowa zero zupełności wystarczy na stronach produkcyjnych zero może być ryzykowne. Bo może spuchnąć szybko nam serwer pamiętajcie o tym.

Oczywiście mamy katalog z mediami katalog z grafikami ograniczenie wczytywanie.

Czyli jeśli będziemy chcieli tylko ograniczyć jakieś wczytywanie do konkretnych grafik to możemy np. nie robimy dużych bit map to zwyczajnie po prostu usuwamy.

Może też nie lubimy GIF ów to też możemy sobie po prostu usunąć.

Tu mamy je dozwolone to też nie możemy zwyczajnie usunąć.

I w tym momencie nie będziemy mogli tych plików wgrywać.

Tutaj mam dopuszczalne rozmiary typów audio oraz wideo.

Tak już, jak widzicie trochę się zmieniło Plus mamy też dopuszczone rozszerzenia dokumentów. Z części demonstracyjnej to by było na tyle i zapraszam serdecznie na krótkie podsumowanie.

A więc na krótko podsumujmy ten cały Media Manager w Joomla 4 jak widzisz nowości jest troszkę nie nazwałbym tego rewolucją, a raczej ewolucją. Powoli to idzie w dobrej wierze w tę stronę, aby nie korzystać z żadnego trzeciego rozszerzenia.

I to jest dobre podejście, bo menadżer jest jedną z najczęściej używanych rzeczy, jeśli

mówimy o prowadzeniu strony internetowej i prowadzimy ją dość intensywnie. Czyli np. mamy bloga lub piszemy jakieś artykuły.

Także jednak z tego media menadżera się korzysta.

I to by było na tyle, jeśli chodzi o pierwszą część nowości Joomla 4.

Zachęcam cię do spróbowania tego kanału w ustawieniach kciuka w górę, a jeśli masz jakieś pytania oczywiście o pozostawienie komentarz.

Istnieje również szkoła Joomla guru gdzie są publikowane inne materiały odnośnie Joomla 3 jak i Joomla 4.

Dziękuję za uwagę.

To następnego wideo. Cześć.