Czy wiesz, że możesz zamieścić video z youtube wklejając tylko link w edytor? To takie proste i przyjemne! Zero grzebania w ustawieniach Joomla! Aczkolwiek pokaże Ci również drugi sposób, który pozwala umieszczać iframe w edytorze TinyMCE tym podstawowym co jest domyślny w Joomla. Jest to edycja 2018, bo poprzednie video już się zestarzało i wymagało aktualizacji. 

Poniżej znajdziesz video i niezbędne linki:

VIDEO

1 SPOSÓB (rekomendowany przeze mnie)

Pierwszy sposób opiera się o plugin (dodatek) OSYOUTUBE, który jest za darmo w ograniczonej funkcjonalności. Te ograniczenia w zupełności nie przeszkadzają, bo raz jest responsywny, czyli dostosuje się do szerokości, jaką ma użytkownik dwa działa na zasadzie wklej link i zapomnij.

Link do osyoutube https://bit.ly/osyoutubefree (obejrzyj video znajdziesz jak ściągnąć wersję darmową) 

Udaj się do dodatków i sprawdź, czy osyoutube został włączony.

 osyoutube wl

Po tej operacji zostaje sprawdzić, czy wklejony link z YouTube działa. W wersji free nie działają linki te sprzed publikacji, czyli po uploadowaniu ze studia twórców, a mianowicie youtu.be

2 SPOSÓB (edytor tinymce)

W tym sposobie usuniesz restrykcje, jaką nakłada edytor TinyMCE po instalacji Joomla, czyli zabrania wklejania apletów, skryptów oraz iframe. Aby zmienić domyśle zachowanie edytora udaj się do dodatków i odszukaj edytor TinyMCE (zobacz video jak to zrobić).

Następnie edytuj ustawienia w następujący sposób.

tinymce konf

Przełącz na ZESTAW 0! Jest to bardzo istotne. Po czym udaj się niżej i usuń iframe.

tinymce konf iframe

Po tej operacji zapisz ustawienia i sprawdź, czy wklejony kod wygenerowany z YouTube działa. W razie problemów polecam przełączyć edytor button na dole edytora  i wkleić sam kod, po czym znów przełączyć. (w video jest pokazane jak tego dokonać)

PODSUMOWANIE

Mam nadzieję, że w roku 2018 już nikt nie będzie miał tego problemu, aby dodać video z YouTube. A przyszłe wersje Joomla dodadzą obsługę serwisów video natywne do edytora. Jeśli masz pytania zostaw w komentarzu.

Bardzo proszę o uzupełnienie ankiety, która pomoże mi robić lepsze video zgodne z waszymi problemami https://marcin91.typeform.com/to/q5ceXi