Przeczytasz w: 3 - 6 min
Joomla 4 Joomla 3.10 co dalej? Odpowiadam Joomla 4 Joomla 3.10 co dalej? Odpowiadam Joomla Guru
13-09-2021 20:33

Joomla 4 czy to już czas? Nowe wydania pytania i odpowiedzi (wideo)


Wydanie specjalne opisujące wydania Joomla 4 i Joomla 3.10 Odpowiadam na pytanie, czy już czas zacząć budować strony na Joomla 4? Czy może się wstrzymać. Czy już aktualizować do Joomla 4? I inne ciekawe informacje o wydaniach. Zapraszam Cię do wideo.

Transkrypcja wersja do przeczytania.

Cześć z tej strony Marcin Równicki z Joomlaguru.pl dzisiaj takie wydanie specjalne po  17 sierpnia ukazały się dwie wersje Joomla. Joomla 3.10 oraz Joomla 4.0.

Ale zanim przejdziemy do Joomla 4.0 i mówimy ją troszeczkę bliżej więc koncentrujemy się w tym momencie na Joomla 3.10 z tej gałęzi Joomla 3, żebyśmy mieli świadomość,  bo są dwie teraz w tym momencie gałęzie, czyli Joomla 3 i Joomla 4, które będą rozwijane poniekąd trochę równolegle, ale tylko w jednym aspekcie bezpieczeństwa.

Czyli jeśli jesteś na Joomla gałęzi 3 spokojnie na niej będziesz mógł sobie siedzieć co najmniej przez dwa lata, ponieważ deweloperzy zobowiązali się, iż będą wspierać bezpieczeństwo przez co najmniej 2 lata.

Czyli tak naprawdę wsparcie bezpieczeństwa Joomla z gałęzi 3 skończy się 17 sierpnia 2023 roku, czyli całkiem długo.

Czyli masz sporo dość czasu, aby zaktualizować swoją stronę do wersji 4.

Ale zanim do tego dojdziemy i zanim do tego dojdziesz musisz koniecznie sprawdzić kilka rzeczy , a mianowicie czy twój Szablon jest kompatybilny z wersją 4.

Czy twój Framework jest kompatybilny z wersją 4 czy Twoje moduły są kompatybilne z wersją 4, czy twoje DODATKI są kompatybilne z wersją 4.

No i oczywiście wszelkie rozszerzenia, jakie masz zainstalowane musisz również sprawdzić, czy one są kompatybilne z wersją 4.

Ale spokojnie nie będziesz musiał tego robić praktycznie ręcznie.

Można to sprawdzić mając Joomla 3.10 jeśli już zaktualizować do wersji 3.10 to pewnie zauważyłeś, bo w międzyczasie wyszła wersja 3.10.1, że trochę aktualizacja się zmieniła pojawił się tzw. pre checker i ten pre checker służy temu, aby po prostu nam ułatwić te aktualizacje tzw.

one click, czyli jedno kliknięcie chyba tak to się wymawia ten pre checker tak naprawdę sprawdza, czy są dostępne i kompatybilne moduły rozszerzenia pluginy szablony z wersją 4.0.

Jeśli są, czyli pojawi się to na zielono, jeśli nie są lub są jakieś prawdopodobne problemy lub serwer nie będzie mógł odnaleźć to będzie w kolorze żółtym albo na czerwono, jeśli będzie cokolwiek na czerwono.

Możesz być pewny, że aktualizacja one klik do wersji 4 prawdopodobnie skończy się niepowodzeniem.

Odpowiadając na pytanie, jeśli mam Joomla 3.10 czy mogę ją aktualizować do wersji 4.

Owszem możesz pod warunkiem jeśli sprawdzisz te wszystkie rzeczy o których mówiłem wcześniej.

Jeśli tego nie sprawdzisz i będziesz aktualizować na tzw. pałę no to niestety przygotuj się na prawdopodobny fail, czyli nieudaną aktualizację i proponuję Ci wykonać kopię zapasową swojej strony lub zapytaj swojego hostingodawcy czy taką kopię wykonuje, aby mieć po prostu z czego wrócić do poprzedniej wersji po nieudanej aktualizacji.

Odpowiadając na drugie pytanie, czy teraz, jeśli budując stronę wykorzystać Joomla 3 czy wykorzystać Joomla 4 Hmm tutaj by się należało zastanowić ponieważ, jeszcze nie wszyscy developerzy  przepisami swoje rozszerzenia moduły, szablony i inne dodatki do wersji 4. Więc być może warto się zastanowić czy czasem jeszcze tej strony nie postawić na wersji 3 wytrzymać rok, a potem ją zwyczajnie zaktualizować do wersji 4 gdy wszystkie twoje rozszerzenia szablony i dodatki będą już po prostu kompatybilne z wersją 4.

Możesz też rozważyć scenariusz, gdzie stawiasz sobie stronę nową i stawiasz sobie na stronie Joomla 4 ale musisz mieć świadomość, że na razie rozmiar tej całej bazy dodatków modułów i rozszerzeń nie jest taki duży, ale codziennie i praktycznie co godzinę coś nowego przybywa bo programiści developerzy cały czas dodają nowe rzeczy i usprawnia ją tak, aby to działało. z Joomla 4. A więc Joomla 4 wprowadza już nowości, a tymi nowościami na pewno jest m.in. nowy wygląd zaplecza.

Osoby, które korzystały z Joomla 3 i są przyzwyczajone do starego wyglądu zaplecza będą na pewno trochę zaskoczone nowym wyglądem designem i sposobem poruszania się po wersji 4.

Mamy też nowy przepływ pracy mamy też nowy media menadżer, który ma znacznie większe możliwości od tego, który był znany z wersji 3 i był dość ograniczony.

Mamy też dużą poprawę, jeśli chodzi o bezpieczeństwo.

Mamy też wyszukiwanie nowe stare wyszukiwanie czy niestety znika na to miejsce pojawia się nowe rozszerzenie jest ono.

Znacznie ulepszone ono było dostępne już Joomla 3, ale nie było tak wszystkim znany i używane. Ten, kto widział to używał ten, kto nie widział to używał zwykłego prostego wyszukiwania, ale po tym następnych wideo na pewno poprawiła się szybkość na pewno poprawiło się całe SEO, jeśli chodzi o Joomla 4 na pewno zmieniły się też wymagania, jeśli chodzi o samą Joomla. Rekomendację na stronie Joomla.org można znaleźć, że Joomla 4 można uruchomić na wersji PHP 7.2.

Ja jednak tego nie zalecam, ponieważ 7.2 już tak naprawdę straciłam swój support.

7.3 też za niedługo traci swój support więc najlepszym wyborem byłoby zacząć od wersji 7.4 lub jeśli to jest twoja nowa strona i nowe dodatki na pewno już spełniają wymagania, jeśli chodzi o wersję PHP 8.0.

Czyli jeśli stawiasz nową stronę z Joomla 4 spróbuj po prostu zrobić to na wersji PHP 8.0.

Jeśli chodzi o wsparcie Joomla 4 jest ono po prostu realizowane na bieżąco, czyli nie musi się martwić, jeśli wykryjesz jakiś błąd możesz go zgłosić i programiści zapewne w krótkim czasie go naprawią, ponieważ pojawiła się Joomla 4 i są w niej nowości i nowości będą przybywać.

To oczywiście będą się na tym kanale pojawiać regularnie wideo omawiając te nowe funkcjonalności, które będą trafiać do Joomla 4. A więc jeśli chcesz być na bieżąco ten za subskrybuj ten kanał. Kliknij w dzwonek aby ci przychodziły powiadomienia, że pojawiło się nowe wideo.

Jeśli masz jakieś pytania odnośnie aktualizacji Joomla 3.10 do Joomla 4 to zostawię po prostu w komentarzu a ja postaram się na nie odpowiedzieć.

Jeśli dotrwa do końca tego wideo to mam dla ciebie jeszcze jedną dobrą wiadomość.

Całkiem niedawno pojawiło się już spolszczenie do wersji 4. A więc możesz sobie spokojnie zainstalować sobie z naszym rodzimym językiem.

Jeśli masz jakiś znajomych, którzy używają Joomla, to nie bój się i udostępni im to wideo na pewno.

Wiadomości w tym wideo im się przydadzą przy procesie aktualizacji lub poszerzenia swojej wiedzy.

Ja już dziękuję Ci bardzo za uwagę i zapraszam Cię do kolejnych wideo odnośnie do Joomla.

Cześć!

 
Czytany 1214 razy Ostatnio zmieniany 04-10-2021 15:35
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Marcin Równicki

Marcin Równicki

Ekspert w dziedzinie Joomla! z długoletnim stażem. Pasjonata od czasów MAMBO, który naucza online o możliwościach Joomla! Piszę poradniki oraz prowadzi jedyny w Polsce cykl darmowego video "Joomla To Proste" w którym uczy o rozszerzonych możliwościach Joomla! Lubi optymalizować witryny, aby te działały jak najszybciej. 

Ponadto lubię dobre kino oraz seriale, dziele się recenzjami na https://cobejrzec.pl  

Spoglądam w chmury Public Cloud, gdzie staram się zgłębiać wiedzę na temat (Amazon Web Services, Azure, Google Cloud Computing)

"Jeśli coś jest niemożliwe do zrobienia, musi się znaleźć ktoś kto tego nie wie, przyjdzie i to zrobi." - A.E.

rownicki.pl

joomla guru logo small
Marcin Równicki
+48 505 892 678
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Andrzeja Wajdy 5/11, Będzin 42-500
 NIP: PL6252158732
 REGON: 369781106

5 out of 5 stars
Total Reviews : 30

Fanpage Joomla Guru  youtube Joomla Guru