KURSY VIDEO

  Przeczytasz w: 2 - 3 min
Automatyczny Backup Akeeba Backup Core - JOOMLA TO PROSTE #10 Automatyczny Backup Akeeba Backup Core - JOOMLA TO PROSTE #10 Marcin Równicki
czwartek, 13 październik 2016 21:44

Automatyczny Backup Akeeba Backup Core - JOOMLA TO PROSTE #10


Jak utworzyć automatyczny backup dzięki darmowej wersji Akeeba Backup Core to w zasadzie bardzo proste. Zwykły użytkownik, czyli nowicjusz powonień sobie poradzić z konfiguracją. Automatyzacja procesu kopi zapasowej jest czymś z czym każdy powinien się zaznajomić mając stronę umieszczoną w internecie. Możesz mieć zaufanego hostingodawce, który robi backupy, ale musisz pamiętać, że i jego możliwości są ograniczone czasowo, a i awarie wszystkim się zdarzają. Więc stosuj zasadę ograniczonego zaufania swój backup to zawsze swój, do którego masz zawsze dostęp pod ręka.

NA START

Potrzebujesz Akeeba Backup Core jest za darmo do ściągnięcia tutaj https://www.akeebabackup.com/download.html Oczywiście ściągamy wersje dla Joomla ;)

Z przydatnych innych rzeczy:

  • czy twój hosting obsługuje cron'a
  • czy twój hosting używa cPanel (taki przykład jest w video kursie)
  • dane do cPanelu, jak i samej Joomla

Co powinieneś wiedzieć o backupie wykonanym za pomocą Akeeba Backup Core to, że możesz wykonać ją do formatu .jpa jak i .zip Jednakże ja osobiście uważam że .jpa jest problematyczny po pierwsze serwery go nie obsługują z poziomu managerów plików i zwykłym skrycikiem nie rozpakujesz .jpa, bo potrzebować będziesz do tego kickstart od akeeba lub programu do rozpakowania na windowsie. Akeeba eXtrackt Wizard, który który to przestał być rozwijany. Natomiast .zip no cóż, bez dodatkowych narzędzi jesteś wstanie rozpakować  czy to windows / linux / osx co wybierzesz zależy od Ciebie!

Kolejna rzecz to taka, że duża część hostingodawców robi backup przeważnie do 7 dni i tyle trzema oficjalnie kopie, aczkolwiek to sprawa indywidualna więc sprawdź jak masz u siebie. 
Kopia zapasowa jest dobra o ile ją przetestujesz sam! Więc może się zdarzyć, że masz kopie z X dni/miesięcy, która nie działa i to może być rozczarowujące, jak i problematyczne.

Oczywiście Akeeba to nie jest jedyne narzędzie w świecie J! Do robienia backupu i jest co najmniej kilka, jednak ten komponent jest najbardziej rozpowszechniony i dlatego został ujęty w tym epizodzie video kursu. 

VIDEO KURS

Na video kursie skonfigurujemy odpowiednio Akeeba Backup Core i dodamy zadanie do crona, aby cyklicznie wykonywał się backup naszej całej strony bądź tylko bazy danych SQL.
Zadanie nie jest zbyt skomplikowane więc każdy będzie mógł sobie zabezpieczyć stronę swoim backupem.
Jest to kolejny przykład, że Joomla jest przyjazna i prosta w obsłudze nawet przy skompilowanych operacjach.

==========================
Joomla to proste to cykl darmowych video kursów (poradników) ,gdzie przedstawiać wam będę przydatne pluginy, moduły, komponenty z ich konfiguracją
tak, abyście mogli używać ich w procesie budowania strony opartej o Joomla.
Prowadzący: Marcin Równicki
Kontakt/Współpraca: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Dodatkowe informacje

  • POZIOM TRUDNOŚCI 300:
Czytany 2380 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 20 wrzesień 2018 16:18
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Marcin Równicki

Ekspert w dziedzinie Joomla! z długoletnim stażem. Pasjonata od czasów MAMBO, który naucza online o możliwościach Joomla! Piszę poradniki oraz prowadzi jedyny w Polsce cykl darmowego video "Joomla To Proste" w którym uczy o rozszerzonych możliwościach Joomla! Lubi optymalizować witryny, aby te działały jak najszybciej. 

Ponadto lubię dobre kino oraz seriale, dziele się recenzjami na https://cobejrzec.pl  

Spoglądam w chmury Public Cloud, gdzie staram się zgłębiać wiedzę na temat (Amazon Web Services, Azure, Google Cloud Computing)

"Jeśli coś jest niemożliwe do zrobienia, musi się znaleźć ktoś kto tego nie wie, przyjdzie i to zrobi." - A.E.

https://rownicki.pl
 

joomla guru logo small
Marcin Równicki
+48 505 892 678
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Andrzeja Wajdy 5/11, Będzin 42-500
 NIP 6252158732

Fanpage Joomla Guru  youtube Joomla Guru