Narzędzie do migracji artykułów z K2 do artykułów Joomla. W poprzednim wpisie "PODSTAWOWA MIGRACJA ARTYKUŁÓW K2 DO ARTYKUŁÓW JOOMLA" przedstawiałem metodę migracji za pomocą PHPmyAdmin. A w tym wpisie dowiesz się o narzędziach bardziej kompletnych i o większych możliwościach. Tak jak dzięki K2 można bardzo łatwo zaimportować artykuły do K2. Tak w drugą stronę nie jest już tak wesoło. Największy problem stanowią obrazy, które nie są zapisane standardowo oraz dodatkowe pola, o ile ktoś je używa. Kwestia używania galerii to już zupełnie inny kaliber ma oddzielny wpis.

 

JA K2 Data Migration

W cenie 55 dolarów dostajemy też dostęp do 16 dodatków dla Joomla 4. Wspominam tylko o tym, ponieważ samego pojedynczego rozszerzenia nie da się kupić. 

Przenieść potrafi następujące rzeczy:

 • Artykuły K2 + obraz wprowadzający
 • Kategorie K2
 • Możliwość konwersji dodatkowych pól, zmiany nazw dodatkowych pól
 • Każda dodatkowa grupa pól staje się nowym typem zawartości w com_content (artykuły)
 • Filtruj elementy na podstawie typów zawartości
 • Dodaj nowe elementy dla typu zawartości
 • Przekonwertuj ponownie zawartość dla nowych kategorii K2, elementów, dodatkowych pól 
 • Mapowanie kategorii do który mają być przypisane artykuły.

Link do rozszerzenia migrującego z K2 do artykułów Joomla Ja Data Migration: https://www.joomlart.com/joomla/extensions/k2-to-com-content-migration-plugin

K2 to Content Migration

To najmłodsze dodatek, który potrafi migrować dane z K2 do artykułów. Cena nie jest wygórowana, bo wynosi na chwilę obecną 15 dolarów.

Przenieść potrafi następujące rzeczy:

 • Artykuły K2 + obraz wprowadzający
 • Kategorie K2
 • Tagi K2
 • Dodatkowe pola K2

Link do rozszerzenia migrującego z K2 do artykułów Joomla K2 to Content Migration: https://joomhelper.com/k2-to-content

RO CSVI

Tutaj migracja odbywa się na zupełnie innych zasadach, ponieważ przy eksporcie z CCK K2 dostajemy plik csv lub xlsx i dopiero z niego możemy zaimportować nasze artykuły do artykułów Joomla. Trzeba pamiętać, że po otrzymaniu pliku należy go obrobić przed importem do artykułów. Ponieważ w surowej formie nie zaimportuje się do artykułów Joomla. Więc to rozwiązanie jest dla bardziej zaawansowanych użytkowników. Rozwiązanie to nie należy do tanich bowiem kosztuje € 72.95 . Aczkolwiek za tą cenę dostajemy prawdziwy kombajn do importu danych.

Po eksporcie możemy przenieść między rozwiązaniami następujące element z K2 do artykułów Joomla.

 • Artykuły K2 + obraz wprowadzający
 • Kategorie K2
 • Tagi K2
 • Dodatkowe pola K2

Link do eksportu artykułów z K2 i migracji ich do artykułów Joomla RO CSVI: https://rolandd.com/downloads/category/ro-csvi

Podsumowanie 

Jak widzisz kilka rozwiązań istnieje na rynku, które mogą Ci pomoc w migracji. Czy warto czekać na wydanie, które będzie działać lub które po części działa, bo takowe jest stworzenie nie zależnie od Joomla Works. Moim zdaniem nie! Pakowanie się w rozszerzenie które nie jest pewne dalszego rozwoju to błąd.

Przy okazji trzeba wspomnieć, że jeśli korzystaliście z nadpisań w szablonie używając K2 to musicie je wszystkie odtworzyć dla artykułów. Abstrahując, nawet jeśli wyjdzie nowe K2 dla Joomla 4 czy już za moment Joomla 5 to musi być zgodne z PHP 8.1 A to rodzi kolejny problem Twoje nadpisania w szablonie muszą być również aktualne z wersja PHP 8.1. Koło się zamyka. Mimo prostoty działania i kilku przydatnych na starcie funkcji czas pożegnać się z tym rozwiązaniem, bo nie wnosi nic ponadto co można zrobić na artykułach wspierając się dodatkami. Jeśli nadal Cię coś trzyma przy K2 to pamiętajże płatne dodatki takie jak Simple Image Gallery PRO nadal nie są przystosowane do Joomla 4! Mimo zapewnień Joomla Works.

Dlaczego lepiej zrezygnować z K2 na rzecz Joomla:

 1. Brak aktualizacji i wsparcia dla nowszych wersji Joomla.
 2. Mniejsza społeczność (kurczy się szybko) i ograniczone zasoby pomocy technicznej (ta w zasadzie opiera się o jednego człowieka).
 3. Ograniczone możliwości personalizacji i rozszerzeń w porównaniu z natywnymi artykułami Joomla. Joomla ma bazę swoich modułów, a K2 bazuje na innych developerach, ale z racji braku wersji zgodnej z Joomla 4... ilość zgodnych rozszerzeń wynosi 0.

Oczywiście, jeśli nie masz wiedzy i nie chcesz uczyć się nowych rzeczy przydatnych tylko na chwilę, mogę Ci pomoc. Oferujemy usługi migracji z K2 jak i rozwiązań autorskich CMSów do artykułów Joomla. Opisz swój przypadek, a nie zostawimy Cię bez pomocy kontakt.