Przeczytasz w: 2 - 3 min
Podstawowa migracja artykułów K2 do artykułów Joomla Podstawowa migracja artykułów K2 do artykułów Joomla Joomla Guru
22-09-2023 13:00

Podstawowa migracja artykułów K2 do artykułów Joomla


Migracja artykułów z K2 do artykułów Joomla! Możesz przenieść zarówno artykuły, jak i kategorie w kilku krokach. Pamiętaj to rozwiązanie jest tak naprawdę podstawowym podejściem do tematu, a i przy okazji całkowicie darmowym. W poniższym artykule przedstawiam, jak w dwóch prostych krokach używając phpMyAdmin przeprowadzić tę migrację. Mimo zapewnień developera K2 - JoomlaWorks, że pokaże się wersje dla Joomla 4 wciąż niema wersje nawet alfa/beta K2. A wszelkie próby społeczności z przepisaniem czy też zapłatą zostały skrytykowane.

Migracja kategorii K2 do Joomla

  1. Dostęp do phpMyAdmin: Aby rozpocząć, musisz uzyskać dostęp do phpMyAdmin i przejść do pola zapytań SQL odpowiedniej bazy danych.
  2. Wprowadź zapytanie: W polu zapytań wprowadź następujące polecenie:

insert into prefix_categories (title, alias, parent_id, published, access, extension) select name, alias, parent, published, access, 'com_content' from prefix_k2_categories

Uwaga: Należy zmienić przedrostek "prefix" na przedrostek tabel w twojej bazie danych. Przedrostek tabel można znaleźć na karcie Serwer w Joomla w globalnej konfiguracji patrz obraz niżej.

1 Konfiguracja globalna joomla prefix nazwa bazydanych

Migracja artykułów K2 do Joomla

  1. Wprowadź zapytanie: W polu zapytań wprowadź następujące polecenie:

INSERT INTO `database_twoja_bazadanych`.`prefix_content` (`id`, `title`, `alias`, `catid`, `introtext`, `fulltext`, `created`, `created_by`, `publish_up`, `publish_down`, `access`) SELECT `id`, `title`, `alias`, `catid`, `introtext`, `fulltext`, `created`, `created_by`, `publish_up`, `publish_down`, `access` FROM `database_twoja_bazadanych`.`prefix_k2_items`

Uwaga: Musisz zmienić dwie rzeczy w powyższym zapytaniu:

  • "database_twoja_bazadanych" - zmień na nazwę swojej bazy danych.
  • "prefix" - zmień przedrostek tabeli, który znalazłeś w pierwszym kroku.

Po wykonaniu powyższych kroków, artykuły oraz kategorie K2 powinny zostać przeniesione do treści Joomla!

Uwaga:

Pamiętaj, że nie może być artykułów w core. Ponieważ wówczas wystąpi konflikt ID.

Możesz wówczas spróbować tego zapytania, które pomija ID i polega na auto inkrementacji ID z bazy danych. Pamiętaj, że to ma swoje konsekwencje w kwestii SEO. Artykuły zostaną przeniesione z K2 do Artykułów z innym ID kolejnym po ostatniej liczbie będącej przy artykułach.

INSERT INTO `database_twoja_bazadanych`.`prefix_content` (`title`, `alias`, `catid`, `introtext`, `fulltext`, `created`, `created_by`, `publish_up`, `publish_down`, `access`)
SELECT `title`, `alias`, `catid`, `introtext`, `fulltext`, `created`, `created_by`, `publish_up`, `publish_down`, `access`
FROM `database_twoja_bazadanych`.`prefix_k2_items`;

Jest to podstawową migracją i nie przenosi obrazów! Więc raczej jest zalecana dla osób, które mają nie wiele artykułów. Artykuły mają mało "Ilustracji" lub wcale nie zostały używane w K2.

Dodatkowe pola również nie są migrowanie. Galeria SIG PRO również nie jest przenoszona.

Podsumowanie

Migracja z K2 do Joomla! Może wydawać się wyzwaniem, ale dzięki odpowiednim zapytaniom SQL i narzędziu phpMyAdmin proces ten jest prosty, ale nie bez wad. Ważne jest, aby dokładnie śledzić kroki i zrozumieć, jakie zmiany należy wprowadzić w zapytaniach SQL, aby dostosować je do specyfiki twojej bazy danych. Proces z pozoru jest niezbyt skomplikowany jednak trzeba uważnie skopiować zapytania sql. Przestrzegać pewnych wytycznych jak brak kategorii i artykułów w podstawowej Joomla. Migracje należy wykonać na Joomla 3 przed migracją do Joomla 4. Ponieważ w Joomla 4 ma trochę inną strukturę bazy danych i te artykuły by się tam nie pojawiły.

Wracając do CCK K2 ostatnie zmiany na GitHubie 23.04.2023 i nie dotyczyły żadnych zmian względem Joomla 4 czy też 5. Jako wieloletni zwolennik K2 w tym momencie odradzam używanie tego rozszerzenia. O powodach możesz przeczytać w tym artykule. K2 WCIĄŻ NIE GOTOWE DLA JOOMLA 4! ANALIZA I HISTORIA

W następnym artykule skupimy się na narzędziach, które pozwalają w sposób wygodny od zaplecza migrować z CCK K2 do Artykułów Joomla. Link do artykułu. https://joomlaguru.pl/joomla/komponenty/665/narzedzie-do-migracji-z-artykulow-k2-do-artykulow-joomla

 

Dodatkowe informacje

  • POZIOM TRUDNOŚCI 300:
Czytany 195 razy Ostatnio zmieniany 29-09-2023 16:50
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Marcin Równicki

Marcin Równicki

Ekspert w dziedzinie Joomla! z długoletnim stażem. Pasjonata od czasów MAMBO, który naucza online o możliwościach Joomla! Piszę poradniki oraz prowadzi jedyny w Polsce cykl darmowego video "Joomla To Proste" w którym uczy o rozszerzonych możliwościach Joomla! Lubi optymalizować witryny, aby te działały jak najszybciej. 

Ponadto lubię dobre kino oraz seriale, dziele się recenzjami na https://cobejrzec.pl  

Spoglądam w chmury Public Cloud, gdzie staram się zgłębiać wiedzę na temat (Amazon Web Services, Azure, Google Cloud Computing)

"Jeśli coś jest niemożliwe do zrobienia, musi się znaleźć ktoś kto tego nie wie, przyjdzie i to zrobi." - A.E.

rownicki.pl

joomla guru logo small
Marcin Równicki
+48 505 892 678
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Andrzeja Wajdy 5/11, Będzin 42-500
 NIP: PL6252158732
 REGON: 369781106

5 out of 5 stars
Total Reviews : 51

Fanpage Joomla Guru  youtube Joomla Guru