Wieść niesie że to koniec Xmap darmowego komponentu (dla Joomla 2.5 oraz Joomla 3.3 / 3.4), który pokazuje strukturę strony internetowej w postacji xml oraz wersji przyjaznej dla użytkownika końcowego. Po wejściu na stronę developera czyli http://www.jooxmap.com dostaniemy komunikat "Xmap is finally gone!" oraz link z przekierowaniem na katalog rozszerzeń.

 Ale spokojnie to że Xmap się kończy nie oznacza że nie będziemy mogli zrobić mapy stronę, w katalogu rozszerzeń znajdziemy kilka pozycji problem w tym że te które zostały są płatne! A jak wiadomo duża cześć użytkowników nie lubi płacić za rozszerzenia , ale zacznijmy od początku do czego jest nam potrzebna mapa witryny. Jeśli zastosujemy mapę witryny na swojej stronie to google przyjmie nas z otwartymi rękami, ponieważ ułatwimy mu większość pracy jeśli chodzi o indeksowanie. 

Kryteria google odnoście mapy witryny i co nam owa mapa witryny daje:

  • Jest bardzo duża. To zwiększa prawdopodobieństwo, że roboty indeksujące Google przeoczą niektóre nowe lub niedawno zaktualizowane strony.
  • Zawiera duże archiwum stron z treścią, które są od siebie odizolowane lub słabo połączone linkami. Jeśli strony witryny nie odwołują się do siebie nawzajem, możesz wymienić je w mapie witryny, by mieć pewność, że Google ich nie pominie.
  • Jest nowa i prowadzi do niej niewiele linków zewnętrznych. Googlebot i inne roboty indeksują internet, śledząc linki między stronami. Jeśli do Twoich stron nie prowadzą żadne linki z witryn zewnętrznych, Google może ich nie odnaleźć.
  • Zawiera treści multimedialne, pojawia się w Google News lub korzysta z innych adnotacji zgodnych z mapami witryn. Google w razie potrzeby może w wynikach wyszukiwania uwzględnić dodatkowe informacje z mapy witryny.

W moim mniemaniu czy duża czy mała strona warto mapę witryny mieć na stronie. 

Przed kilkoma dniami Alledia ogłosiła że podejmie się dalszego rozwoju Xmap obecnie na obecnym frameworku który zostanie przejrzany i oczyszczony z błędów oraz nadmiarowego kodu. Nowy komponent będzie nosił nazwę OSmap póki co nie wiadomo że będzie to wersja całkowicie darmowa. Stare pluginy powinny współpracować z nową wersja do czasu aż nie zostanie przepisana OSmap od podstaw, jak zapowiada Alledia powstaną też nowe pluginy które będą wspierać inne rozszerzenia iż te obecne. Czas na wydanie nowej wersji to kila - kilkanaście tygodni dokładna data wypuszczenia nie została określona. Z wpisu na blogu twórców nowej wersji podkreślają że będę chcieli w późniejszym czasie zintegrować OSmap z OSmeta , w swoim portfolio mają dużo więcej przydatnych rozszerzeń znajdziecie je na stronie https://www.alledia.com 

Dla tych wszystkich co chcieli by używać a nie wiedza skąd pobrać niewspierany już Xmap to poniżej można pobrać ostatnią dostępna wersje jaka była na stronie 2.3.4 (Joomla 2.5 oraz Joomla 3.3)

Aktualizacja

Jak się dziś dowiedziałem OSmap również będzie darmowy, ale deweloperzy z alledia planują kilka dodatkowych opcji wprowadzić dla wersji PRO którą będzie płatna.