KOMPONENTY

  Przeczytasz w: 2 - 4 min
NOWA WERSJA K2 2.10.2 - OPIS ZMIAN NOWA WERSJA K2 2.10.2 - OPIS ZMIAN Joomla GURU
czwartek, 12 grudzień 2019 18:40

NOWA WERSJA K2 2.10.2 - OPIS ZMIAN


Pojawiła się nowa aktualizacja K2 do wersji K2 v2.10.2 jest dostępna do pobrania dla wersji Joomla od 1.5 do 3.x. Jest to wydanie poprawiające kwestie mobilne i bezpieczeństwa: zawiera podsumowanie zmian interfejsu użytkownika zaplecza, które zostały wprowadzone w wersji 2.10.0 i jest teraz w 100% przyjazny dla urządzeń mobilnych, a także usuwa lukę (o niskim poziomie ważności) odkrytą w używanej bibliotece innej firmy.

PROCES AKTUALIZACJI

Proces aktualizacji K2 jest dość prosty. Jeśli korzystasz z Joomla 1.5, tak dobrze czytacz K2 wciąż wspiera Joomla 1.5. Pobierz plik zip z powyższego linku i zainstaluj go na istniejącej wersji K2.

Jeśli korzystasz z Joomla 2.5 lub 3.x, przejdź do menedżera aktualizacji Joomla, wyczyść pamięć podręczną aktualizacji, ponownie sprawdź, a zobaczysz nowe wydanie dostępne do natychmiastowej aktualizacji.

Jeśli posiadasz wersje z przed 2.7.x zaktualizuj najpierw do tej wersji. Następnie z 2.7.x do 2.9.x a później do najnowszej obecnej 2.10.2

Pamiętaj, aby wykonać kopie bazy danych przed aktualizacją.

Pamiętaj, aby nie odinstalowywać K2. Odinstalowanie K2 powoduje usunięcie wpisów z bazy danych i jest to proces nieodwracalny!

OPIS ZMIAN K2 WERSJA 2.10.2

Oto lista najważniejszych rzeczy dodanych, zmienionych lub zaktualizowanych w K2 v2.10.2.

 • W pełni przeprojektowany interfejs użytkownika zaplecza (UI), który jest teraz w 100% przyjazny dla urządzeń mobilnych. Nowy interfejs użytkownika został starannie opracowany i przetestowany na wielu urządzeniach, we wszystkich widokach K2.
 • Całkowicie zmieniono modę „operacji wsadowych” w interfejsie użytkownika zaplecza.
 • Flatpickr został przywrócony do najnowszej wersji z serii 4.5.x (v4.5.7). To rozwiązuje błąd, który uniemożliwiał usunięcie daty kalendarzowej.
  Gdy programiści Flatpickr rozwiążą ten problem, K2 przyjmie nową wersję w następnej aktualizacji.
 • Rozwiązano problem polegający na tym, że elementy K2 bez obrazów wyświetlałyby się z pustym znacznikiem w module treści K2 i na niestandardowych przesłonięciach szablonów K2 (z łagodną kontrolą obiektów obrazowych).
 • Rozwiązano lukę (o niskiej istotności), która została odkryta w zewnętrznej bibliotece PHP „class.upload.php”, której K2 używa do przesyłania plików. W niektórych konfiguracjach serwera (np. Świeża instalacja Ubuntu 18.04 z Apache, PHP i MySQL zainstalowanymi z podstawowych repozytoriów) osoba atakująca może przesłać określone typy plików jako obrazy, z pominięciem kontroli bezpieczeństwa biblioteki. Należy pamiętać, że w zależności od konfiguracji MIME serwera ta luka może nie dotyczyć w ogóle (np. Nie dotyczy to serwerów opartych na cPanel lub Plesk). Szczere podziękowania dla Jinny Ramsmark (z Defensify AB) za odkrycie luki w zabezpieczeniach i poinformowanie nas z wyprzedzeniem. Odpowiednie raporty dotyczące CVE-2019–19576 i CVE-2019–19634 można przeczytać na blogu Jinny.
 • Przywrócono przycisk paska narzędzi „edytuj użytkownika Joomla” w formularzu edycji użytkownika K2, który wcześniej był ukryty tylko w Joomla 3.x.
 • Naprawiono różne błędy interfejsu zaplecza, które zostały wprowadzone w wersji 2.10, np. filtry w selektorze modalnym K2 nie są już odcinane wyłączony przez nagłówek modalny.
 • Wiadomości systemowe będą się teraz ukrywać po 3 sekundach (zamiast 5 w wersji 2.10).
 • Nowy płaski favicon K2 stosowany w Joomla 1.5 i 2.5.

K2 v2.10.2 ipad widok

WIDOK K2 NA IPAD

K2 v2.10.2 widok mobile telefony

WIDOK K2 NA TELEFONACH

CO PRZYNIOSĄ KOLEJNE AKTUALIZACJE K2

Kolejna ważna aktualizacja v2.11.0 - planowana jest w okresie stycznia / lutego 2020 r. Wprowadzi bardziej zmodernizowaną i responsywną, gotową do użycia nakładkę. Rozwiązanie ma sprawić, że utworzenie własnego zestawu szablonów K2 będzie łatwiejszym zadaniem, szczególnie dla widoków kategorii, tagów czy użytkownika.

Zmiany te zostaną również połączone z pewnymi zmianami treści (np. Usunięcie paska narzędzi elementu w widoku elementu). Jak zawsze, pełna kompatybilność wsteczna pozwoli na bezpieczne uaktualnienia do nowszej wersji.

Ps. Przycisk do działań wsadowych na ten moment nie działa.

 
Czytany 520 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 kwiecień 2020 12:04
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Marcin Równicki

Ekspert w dziedzinie Joomla! z długoletnim stażem. Pasjonata od czasów MAMBO, który naucza online o możliwościach Joomla! Piszę poradniki oraz prowadzi jedyny w Polsce cykl darmowego video "Joomla To Proste" w którym uczy o rozszerzonych możliwościach Joomla! Lubi optymalizować witryny, aby te działały jak najszybciej. 

Ponadto lubię dobre kino oraz seriale, dziele się recenzjami na https://cobejrzec.pl  

Spoglądam w chmury Public Cloud, gdzie staram się zgłębiać wiedzę na temat (Amazon Web Services, Azure, Google Cloud Computing)

"Jeśli coś jest niemożliwe do zrobienia, musi się znaleźć ktoś kto tego nie wie, przyjdzie i to zrobi." - A.E.

https://rownicki.pl
 

joomla guru logo small
Marcin Równicki
+48 505 892 678
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Andrzeja Wajdy 5/11, Będzin 42-500
 NIP 6252158732

Fanpage Joomla Guru  youtube Joomla Guru