KOMPONENTY

  Przeczytasz w: 3 - 5 min
NOWA WERSJA K2 2.9.0 - OPIS ZMIAN NOWA WERSJA K2 2.9.0 - OPIS ZMIAN Joomla GURU
piątek, 21 wrzesień 2018 21:06

NOWA WERSJA K2 2.9.0 - OPIS ZMIAN


Dobra wiadomość dla wszystkich użytkowników CCK K2 pojawiła się nowa wersja z numerem 2.9.0 tym razem zgodnie z obietnicą daną przez twórcę Fortisa Evangelou. Powiadomienie o nowej wersji powinieneś dostać przy zalogowaniu się do panelu administracyjnego.

Nowa wersja to przede wszystkim wprowadzenie zgodności z nową Joomla 3.8.x oraz wiele poprawek, o których dowiesz się z dalszej części artykułu.

Dla osób, które nie widzą co to K2, a więc jest to zamiennik źródłowych wbudowanych artykułów w Joomla. K2 pozwala zaimportować użytkowników, kategorie oraz artykuły ze źródłowych artykułów. Posiada wiele udogodnień jak dziedziczenie ustawień kategorii, dodatkowe pola, obsługa mediów, załączniki. Przeglądając i czytając Joomla GURU doświadczasz właśnie komponentu K2.

POPRAWKI K2 2.9.0 

 • Przygotowanie kodu K2 do zbliżającej się wersji Joomla 4
 • Poprawki edycji interfejsu użytkownika. Ważne: Jeśli twój szablon nadpisuje K2 itemform.php, który nie bazował na wersji przynajmniej K2 v2.8.0, będzie powodować błędy. Rozwiązanie jest następujące, aby usunąć nadpisanie lub zaktualizować plik do najnowszej wersji.
 • Naprawiono znaki łacińskie zastępowane myślnikami w załącznikach (po przesłaniu)
 • Usunięto wyszukiwarkę Google (przestarzałe API)
 • Usunięto z duplikowane elementy podczas pobierania list produktów filtrowanych przy użyciu tagów w mod_k2_content
 • Poprawiono zapytania SQL w modułach i powiązanych elementach (w widoku elementu). Wydajność modułu K2 zwiększyła się o około 20 - 30% Zwiększenie wydajności będzie szczególnie widoczne w witrynach o dużym natężeniu ruchu i opublikowanych wiele instancji modułów treści K2.
 • Dodatkowe pola: Naprawiono względną ścieżkę dla obrazów, gdy wstawiono je za pomocą dodatkowych pól - poprzednio wyświetlałaby złą ścieżkę pliku, gdy Joomla została zainstalowana w pod folderze głównego katalogu www.
 • Wypisz dodatkowy alias pola jako nazwę klasy we wszystkich dodatkowych polach (CSS)
 • Developerzy: Naprawiono wybór pojedynczej kategorii dla nowego elementu / pola k2ModalSelector - możesz ponownie użyć tego elementu / pola, aby umożliwić wstawianie elementów, kategorie lub użytkowników we własnych rozszerzeniach, określając tylko "kontekst" selektora (zobacz implementacje na przykładzie w module mod_k2_content).
 • Integracje: Zezwalaj na używanie? Template = X do ładowania poprawnych szablonów (widoków) w K2 - bardzo przydatne przy tworzeniu nowego szablonu w istniejącej instalacji Joomla / K2
 • Naprawiono, w których pozycjach moduły zaplecza są skonfigurowane w Joomla 3.x po zainstalowaniu K2
 • Naprawiono istniejące dodatkowe dane pola, które zostały usunięte w bazie danych, gdy edycja front endu dla dodatkowych pól jest wyłączona.
 • Dodatkowe wzmocnienie bezpieczeństwa dla K2 Media Manager (elFinder)
 • Poprawki błędów Joomla 1.5 od wersji 2.8.0
 • Poprawienie schematu URL-a w modelu przedmiotu (front end)
 • Aktualizacja zależności od zewnętrznych dostawców do ich najnowszych wersji

NADPISYWANIE WIDOKÓW

Wszystko pozostaje bez zmian nadal można korzystać z tej dokumentacji https://getk2.org/documentation/tutorials/77-k2-template-override-package-comparison

AKTUALIZACJA

Pamiętaj, jeśli masz starą wersję K2 należny ją najpierw zaktualizować o wersji 2.7.0, a dopiero później do najnowszej! Jeśli masz wersji 2.7.x lub 2.8.0 to możesz od razu instalować do wersji najnowszej 2.9.0

K2 posiada własny system powiadomień o aktualizacji, ale również korzysta ze wbudowanego w Joomla!

Aby dokonać aktualizacji w Joomla 1.5, zainstaluj v2.9.0 nad istniejącą instalacją K2.

Aby dokonać aktualizacji w Joomla 2.5 lub 3.x, zainstaluj jak każde inne rozszerzenie lub użyj aktualizacji rozszerzenia Joomla.

UWAGA

Zawsze dobrze jest zrobić backup swojej strony przed aktualizacją na wszelki wypadek. Prawdopodobnie to video będzie Ci pomocne przy wdrożeniu systemu kopi zapasowych (backup) https://joomlaguru.pl/joomla/kursy-video/324/automatyczny-backup-akeeba-backup-core-joomla-to-proste-10

NIE odinstaluj wcześniej żadnej starszej wersji K2, ponieważ spowoduje to usunięcie zawartości K2!

NADCHODZĄCE WERSJE

Nadchodząca wersja 2.9.1 poprawi dwa błędy.

 1. Edycja z poziomu front end i problem publikowania artykułu przez właściciela.
 2. Przechowywanie meta tagów będzie realizowane za pośrednictwem JSON, a nie tak jak teraz zapisem ciągłym.

Osoby używające K2 dostaną w tej aktualizacji również obsługę Invisible reCaptcha i jeśli wyjdzie z fazy beta reCaptcha v3 to też obsługa będzie dołączona.

 

Tryb aktualizacyjny będzie 1-2-miesięczny. Obecnie prace skupiają się na dalszym przystosowaniu kodu do Joomla 4. Trwają pracę nad wdrożeniem CSS GRID dla edycji z frontu.
Nowe zmiany kodu sprawią, że K2 będzie bardziej odporny na ciągłe zmiany API w CMS Joomla i frameworku. Otworzy to również ścieżkę do tworzenia portu K2 do innych CMS-ów.

W początkowej fazie prac jest K2 PRO. Jak zapewnia Fortis K2 Pro będzie pakietem uzupełniającym możliwości K2 o dodatkową funkcjonalność, od zarządzanie zdarzeniami, powiadomieniami po mapowanie, reklamy, lepsze / bardziej elastyczne moduły treści itp. To dopiero przyszłość data wydania K2 PRO nie jest znana.

WSPIERAJ K2.

K2 przeszło na model wspierania rozwoju poprzez społeczność i ma swojego Patreona https://buff.ly/2wnhtIN najniższa partycypacja to 5$. Polecam wesprzeć projekt, każdy, kto zaczął używać K2 doskonale wie jak dobry jest to komponent. 10 lat na rynku i ciągle możesz używać na wszystkich wersjach Joomla od 1.5 do 3.8.x  

 

 
Czytany 991 razy Ostatnio zmieniany piątek, 12 październik 2018 10:59
Oceń ten artykuł
(1 głos)
Marcin Równicki

Ekspert w dziedzinie Joomla! z długoletnim stażem. Pasjonata od czasów MAMBO, który naucza online o możliwościach Joomla! Piszę poradniki oraz prowadzi jedyny w Polsce cykl darmowego video "Joomla To Proste" w którym uczy o rozszerzonych możliwościach Joomla! Lubi optymalizować witryny, aby te działały jak najszybciej. 

Ponadto lubię dobre kino oraz seriale, dziele się recenzjami na https://cobejrzec.pl  

Spoglądam w chmury Public Cloud, gdzie staram się zgłębiać wiedzę na temat (Amazon Web Services, Azure, Google Cloud Computing)

"Jeśli coś jest niemożliwe do zrobienia, musi się znaleźć ktoś kto tego nie wie, przyjdzie i to zrobi." - A.E.

https://rownicki.pl
 

joomla guru logo small
Marcin Równicki
+48 505 892 678
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Andrzeja Wajdy 5/11, Będzin 42-500
 NIP 6252158732

Fanpage Joomla Guru  youtube Joomla Guru