DODATKI

  Przeczytasz w: 2 - 4 min
Responsywne tabele automatyczne Responsywne tabele automatyczne JOOMLA GURU
poniedziałek, 27 maj 2019 08:27

RESPONSYWNE TABELE W JOOMLA


Kiedy nie było ery mobile nikt się nie przejmował wyglądem tabel na telefonach. Jednak czasy się zmieniły i cały czas przybywa urządzeń o mniejszych ekranach. Mały ekran i tabela z danymi przeważnie kończy się rozjechanym layoutem i rozepchaniem elementów. Czytelność tabeli jest bardzo różna na urządzeniach mobilnych. Ale ten problem można rozwiązać dość szybko i skutecznie. Oczywiście rozwiązań jest co najmniej kilka, a ja postaram Ci się zaprezentować, które według mnie nie wymaga dużego nakładu pracy.

 Trzeba to powtarzać jak mantrę, aby każdy sobie przyswoił tabele wykorzystujemy do przedstawiania danych! Kaskadowe arkusze stylów (css) dają nam duże możliwości pozycjonowania elementów i trzeba się tego nauczyć. 

Posłużę się tutaj bardzo brutalnym, ale życiowym przykład jak wygląda tabela skonstruowana przez osobę, która wpisując dane nie zwracała na nic uwagi i zwyczajnie potraktowała to, jak arkusz kalkulacyjny.

tabela zwykl

Ta zwykła tabela mimo, że jest uzupełniona danymi prawidłowo została w edytorze porozciągana i ma stałe wartość wysokości oraz szerokości. Możesz zauważyć, że element tabeli nachodzi na elementy prawego sidebar.

Jak rozwiązać taki problem?

Możesz starać się edukować osoby odpowiedzialne za wprowadzanie tekstu. Z dziesięciu osób może dwie się nauczą jak poprawiać ręcznie tabele, aby mieściła się w polu artykułu i nie wychodziła poza ten element strony.

ROZWIĄZANIE 1 - RESPONSIVE TABLES

Responsive tables jest darmowym dodatkiem do Joomla, dzięki któremu możemy tworzyć tabele i będą one przyjazne oraz responsywne na urządzeniach typu telefon czy tablet. Dodatek oferuje dwie możliwości tworzenia i przekształcania tabeli.

FLIP TABLE - Pierwszy z nich to odwrócona tabela, która blokuje pierwszą kolumnę na urządzeniach mobilnych i umożliwia przewijanie danych w lewo oraz prawo. Ta metoda przydaje się, gdy chcemy zablokować pierwszą kolumnę i mieć możliwość przyrównania danych do niej.

HORIZONTAL TABLE - Druga metoda to tabela horyzontalna / pozioma, tabela wyświetlana jest z pływającą ramką. Dzięki temu całość danych jest widoczna, a poruszamy się po tabeli przesuwać na lewo oraz prawo. Ta metoda jest przydatna, gdy chcemy przedstawić całość tabeli w niezmienionej formie.

Tabela horizontal flip - responsywne tabele w artykule Joomla

Ten dodatek idealnie się nadaje, jeśli zaczynami pisać artykuły, w których będą zawarte tabele. Ma on również jednak jedną niedogodność, o której wspomina autor. Mianowicie nie używaj „Responsive Tables” do wyświetlania obrazów w treści. Dodatek nie zmienia rozmiaru zdjęć. Jeśli chcesz / potrzebujesz wyświetlać obrazy, najlepszą praktyką jest użycie DIV. "Responsive Tables" używaj do wyświetlania danych w tabeli.

Dodatek możesz pobrać z JED pod tym adresem. https://extensions.joomla.org/extension/responsive-tables/

ROZWIĄZANIE 2

Rozwiązanie drugie to automat. Dodatek, który dodaje nam automatycznie DIV przed każdym wykrytym elementem TABLE. Więc teoretycznie odpada nam nauka osób mniej obeznanych. Dodatkowym atutem jest, że dodatek nie tylko wykrywa tabele w artykułach, ale i również komponentach. Więc jeśli komponent dalej twardo przedstawia dane w tabelach i na urządzeniach mobilnych wygląda to źle to tym dodatkiem można to rozwiązać.

tabela respo plugin

Powyżej tak prezentuje się nasza nieszczęsna tabela na dużym ekranie. Jak możesz zauwazyć tabela mieści się w obrębie artykułu i ma poniżej suwak do przesuwanie. Jest to informacja, aby przesunąć w prawo, jeśli chcesz zobaczyć więcej.

Na urządzeniach mobilnych prezentuje się tak jak poniżej.

tabela respo plugin

UWAGA:

Nie stosuj dwóch dodatków jednocześnie zaprezentowanych w tym artykule! 

Mam dla Ciebie dobrą i złą wiadomość. Zła jest taka, że developer zaprzestał publikacji tego dodatku i nie można go już pobrać z JED czy ze strony autora. 

Dobra wiadomość jest taka, że udostępnię Ci ten dodatek poprzez zapisanie się na listę mailingowa. Dostaniesz maila z linkiem zwrotnym do pobrania. 

responsywne tabele automat mail pobierz

ROZWIĄZANIE 3

Użycie bootstrapa i jego możliwości dla responsywnej tabeli. Linijka kodu, gdy nie chcesz używać dodatkowych rozszerzeń. Rozwiązanie znajdziesz tutaj https://getbootstrap.com/docs/3.4/css/#tables-responsive

Alternatywne metody do zbadania i przetestowania tutaj https://css-tricks.com/responsive-data-tables/

Gdy wykorzystujesz UIkit rozwiązanie znajdziesz tutaj https://getuikit.com/docs/table#responsive-table

 

Dodatkowe informacje

  • POZIOM TRUDNOŚCI 100:
Czytany 1635 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 09 lipiec 2019 19:22
Oceń ten artykuł
(1 głos)
Marcin Równicki

Ekspert w dziedzinie Joomla! z długoletnim stażem. Pasjonata od czasów MAMBO, który naucza online o możliwościach Joomla! Piszę poradniki oraz prowadzi jedyny w Polsce cykl darmowego video "Joomla To Proste" w którym uczy o rozszerzonych możliwościach Joomla! Lubi optymalizować witryny, aby te działały jak najszybciej. 

Ponadto lubię dobre kino oraz seriale, dziele się recenzjami na https://cobejrzec.pl  

Spoglądam w chmury Public Cloud, gdzie staram się zgłębiać wiedzę na temat (Amazon Web Services, Azure, Google Cloud Computing)

"Jeśli coś jest niemożliwe do zrobienia, musi się znaleźć ktoś kto tego nie wie, przyjdzie i to zrobi." - A.E.

https://rownicki.pl
 

joomla guru logo small
Marcin Równicki
+48 505 892 678
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Andrzeja Wajdy 5/11, Będzin 42-500
 NIP 6252158732

Fanpage Joomla Guru  youtube Joomla Guru