Otóż oto jest pytanie nie tylko mnie ale i wielu innych nurtujące. A więc związku z tym postanowiłem zasięgnąć rady u Profesora Mirosława Bańko który prowadzi poradnie językową na łamach PWNu. Pomagają mu eksperci - znani polscy językoznawcy, m.in. prof. Małgorzata Marcjanik, prof. Jerzy Bralczyk oraz dr Jan Grzenia. Pytanie brzmiało zarówno o to czy Joomla jest męska czy żeńska ale i o wymowę bo dużo osób wymawia tak jak czyta czyli fonetycznie co nie jest zawsze poprawne. 

 

Witam Szanowny skład Poradni Językowej.
Słowo Joomla – czy jest to forma męska czy żeńska? Jaka zasadą należałoby się kierować w poprawnej pisowni. Przykłady w zdaniu:
a) Joomla jest elastyczna, wszystko zależy od tego, jaki chcesz osiągnąć efekt końcowy.
b) System Joomla jest elastyczny, wszystko zależy od tego, jaki chcesz osiągać efekt końcowy.
Jak ustosunkować się do samej wymowy Joomla, czy można użyć formy spolszczonej fonetycznie?
Pozdrawiam serdecznie

W odpowiedzi Profesor Mirosław Bańko stwierdził następujące fakty:

[su_blockquote cite="Prof. Mirosław Bańko"]Postać graficzna tego wyrazu każe traktować go jako rzeczownik żeński i odmieniać jak drumla. Niezależnie od tego, czy wymawiać będziemy [dżumla] (tak w różnojęzycznych wersjach Wikipedii), czy literowo (co mało prawdopodobne), czy wreszcie kompromisowo [jumla] – wskazany wyżej wzorzec odmiany pozostaje aktualny. Słowo to jest znane w Polsce przede wszystkim informatykom, którzy angielszczyznę znają chyba lepiej niż przeciętny użytkownik polszczyzny, więc przypuszczam, że wymawiają je [dżumla] i jeśli jakaś wymowa się upowszechni, to pewnie właśnie ta.[/su_blockquote]

Nie jestem polonistą ani językoznawcą więc ta odpowiedź w zupełności mi wystarcza jak i pewnie wielu z was. Równocześnie znalazłem również dyskusje na oficjalnym forum joomla.org gdzie tam użytkownicy potwierdzili zdanie prof. M. Bańko. Natomiast na forum rodzimym jest odwrotna sytuacja uważa się że Joomla jest formą męska.
Chętnie poznam wasze opinie na ten temat i rozważania :) 
Kwestia wymowy jest jednoznaczna wymawiamy dżumla, chodź wiele osób mówi potocznie jumla.

Dla zainteresowanych kto to jest w ogóle profesor Mirosław Bańko odsyłam na jego stronę uniwersytecką.
http://www2.polon.uw.edu.pl/banko/
Materiał cytowany jest dostępny pod adresem:
http://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/Joomla;15971.html