Przeczytasz w: 2 - 4 min
Joomla 5: Wszystko co musisz wiedzieć przed aktualizacją Joomla 5: Wszystko co musisz wiedzieć przed aktualizacją Joomla Guru
17-10-2023 10:02

Joomla 5: Wszystko co musisz wiedzieć przed aktualizacją


Joomla 5 to kolejny krok ewolucji ukochanego systemu zarządzania treścią, który przychodzi z wieloma emocjonującymi ulepszeniami i udoskonaleniami. Z artykułu dowiesz się o specyfikacji techniczne, bo mamy zmianę wymagań oraz jak musisz się przygotować do aktualizacji. Joomla 5 to przede wszystkim skok ku przyszłości w znacznie szybszym tempie niż to był obecnie. Wiąże się to, z tym że ilość nowości i ulepszeń będzie znacznie częstsza, a tym samym Joomla staje się jeszcze bardziej kompletnym rozwiązaniem na start. Ponieważ nie musisz instalować 10-15 wtyczek jak to ma miejsce w przypadku WordPress, aby mieć kompletny system do zarządzania treścią.

Kluczowe cechy Joomla 5:

 1. Wydajność: Szybsze czasy ładowania, aby utrzymać zaangażowanie Twoich odwiedzających. Optymalizacje pod tym kontem były priorytetem.
 2. Dostępność: Design dla wszystkich użytkowników, niezależnie od ich umiejętności. WCAG dla zaplecza i od frontu. 
 3. Bezpieczeństwo: Zwiększona ochrona przed zagrożeniami online. Nie używamy PHP, które już nie ma wsparcia bezpieczeństwa!
 4. Rozszerzalność: Żywiołowy ekosystem rozszerzeń i szablonów. Powstają nowe Frameworki, rozszerzenia czy dodatki. 
 5. Dostosowywanie: Dostosuj swoją stronę do swojej unikalnej wizji​. Co najmniej kilka fantastycznych Page Buldierów do budowy stron. Ale i możliwość wykorzystania szablonów potomnych i dowolna modyfikacja na każdym poziomie.

Uaktualnienia technologiczne:

 • PHP 8.2 i MySQL 8.0.11+: Joomla 5 przyjmuje najnowsze technologie, dodając wsparcie dla PHP 8.2 i zapewniając kompatybilność z MySQL 8.0.11+. Te aktualizacje nie tylko zwiększają wydajność, ale także czynią Twoją stronę Joomla 5 bardziej bezpieczną i przygotowaną na przyszłość! (Wordpress 6.3 wciąż ma fazę testową dla PHP 8.2)​

Udogodnienia dla programistów:

 • Zgodność wsteczna - Dodatek / Plugin Behawioralny: Zrozumienie, że przejście na najnowszą wersję Joomla, Joomla 5, może czasami stanowić wyzwanie z powodu zmian w platformie. Aby ułatwić to przejście, wprowadzono wtyczkę behawioralną, która zostanie automatycznie aktywowana podczas aktualizacji z poprzednich wersji Joomla (przed 5.0), zapewniając, że Twoje istniejące rozszerzenia i konfiguracje będą działać bezproblemowo z Joomla 5​. Zasadniczo, jeśli Rozszerzenia działają z PHP 8.1 to w zasadzie nie ma co się martwić o ich działanie z CMS Joomla 5

Inne ważne informacje:

 • Joomla 5 nie będzie zawierać zmian b/c (break compatibility) dla szablonów i rozszerzeń stron trzecich, co oznacza, że komponenty, które działały w Joomla 4, powinny również działać w Joomla 5, o ile obsługują PHP 8.1​
 • Głównym celem Joomla 5.0 jest usunięcie przestarzałego kodu, co czyni Joomla bardziej przygotowaną na przyszłość i znacząco redukuje wysiłek konserwacyjny, konsolidując różne obszary kodu​.
 • Przejście z Joomla 4.4 do Joomla 5.0 odbywa się jak zwykła aktualizacja. NIE JEST TO MIGRACJA! 

5 rzecz, które musisz wiedzieć o Joomla 5:

 1. Joomla 5 nie będzie zawierać istotnych zmian potrzebnych do działania w szablonach i rozszerzeniach innych firm.
 2. Nie usunięto żadnego kodu, który został oznaczony jako przestarzały w Joomla 4.
 3. Joomla 5 będzie posiadać minimalną wersję do uruchmienia PHP PHP 8.1 Baza danych minimum MySQL 8.0.13, MariaDB 10.4.0, PostrageSQL 12.0
 4. Rozszerzenia działające w Joomla 4 powinny również działać w Joomla 5, o ile obsługują PHP 8.1.
 5. Posiada dodatek / plugin wstecznej kompatybilności w razie kłopotów.

Proces aktualizacyjny kroki

 1. Aktualizujesz swoją wersję do najnowszej wersji Joomla 4.4
 2. Następnie przechodzisz tak jak w przypadku migracji z Joomla 3 do Joomla 4 Opcje i zmieniasz Kanał na Następny Joomla.
 3. System wykona sprawdzenie minimalnych wymagań, jeśli Twój serwer ich nie spełnia to na tym etapie proces się kończy.
 4. System sprawdził zgodność z wymaganiami. Jesteś gotowy do aktualizacji. Wykonujesz aktualizacje do wersji Joomla 5.0 

Podsumowanie

Naturalnie w Joomla 5 znajdziemy też nowe funkcjonalności, ale o tym już nie długo. Nie tylko w artykułach, ale również na kanale YouTube Joomla Guru. Aktualizacji do Joomla 5 nie powinniśmy się, obawiać powinna przejść gładko i bez większych problemów. Zwróć uwagę na wersje PHP, jakie masz dostępne na swoim hostingu. Jeśli brakuje Ci najnowszych skontaktuj się z supportem. Wersje jak PHP 8.1 czy 8.2 powinny być dostępne już od jakiegoś czasu. Jeśli tak niema, rekomenduje Ci zmianę hostingu na inny nowocześniejszy, bezpieczniejszy i wydajniejszy.

Jeśli nie jesteś osobą techniczną nie znasz się na ustawieniach DB, PHP i tym podobnych technikaliach. Możesz zawsze skorzystać z naszych usług, sprawdzimy Twoją stronę oraz serwer. Kontakt tylko tyle dzieli Cię, aby cieszyć się Joomla 5, sprawdzimy oraz ocenimy możliwości. Przedstawimy wnioski i zaktualizujemy za Ciebie! 

 

Dodatkowe informacje

 • POZIOM TRUDNOŚCI 100:
Czytany 227 razy Ostatnio zmieniany 18-10-2023 13:41
Oceń ten artykuł
(1 głos)
Marcin Równicki

Marcin Równicki

Ekspert w dziedzinie Joomla! z długoletnim stażem. Pasjonata od czasów MAMBO, który naucza online o możliwościach Joomla! Piszę poradniki oraz prowadzi jedyny w Polsce cykl darmowego video "Joomla To Proste" w którym uczy o rozszerzonych możliwościach Joomla! Lubi optymalizować witryny, aby te działały jak najszybciej. 

Ponadto lubię dobre kino oraz seriale, dziele się recenzjami na https://cobejrzec.pl  

Spoglądam w chmury Public Cloud, gdzie staram się zgłębiać wiedzę na temat (Amazon Web Services, Azure, Google Cloud Computing)

"Jeśli coś jest niemożliwe do zrobienia, musi się znaleźć ktoś kto tego nie wie, przyjdzie i to zrobi." - A.E.

rownicki.pl

joomla guru logo small
Marcin Równicki
+48 505 892 678
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Andrzeja Wajdy 5/11, Będzin 42-500
 NIP: PL6252158732
 REGON: 369781106

5 out of 5 stars
Total Reviews : 51

Fanpage Joomla Guru  youtube Joomla Guru