Jak wiesz albo nie wiesz Twoja Joomla 1.5 straciła wsparcie kilka lat temu! Co to oznacza dla Twojej strony po pierwsze zagrożenie po drugie przestoje w działaniu Twojego biznesu po trzecie utrata pieniędzy. 
Dużo stron zostało zbudowanych na wyżej wymienionej wersji po czym zostały same sobie, bo nie każda osoba zajmująca się stroną została poinformowana że życie skryptu dobiegło końca z końcem roku 2012.
Jesteś zaciekawiony ? to dobrze bo postaram się przedstawić kilka faktów dlaczego powinieneś migrować stronę do najnowszej wersji Joomla 3.x

WSTĘP

Słowem wstępu bo co skłoniło mnie do takiego wpisu, a no przypadek a raczej research słów kluczowych związanych z Joomla bo okazuje się że całkiem sporo osób przeszukuje internet nie w celu migracji tylko szablonów / rozszerzeń itd.
Zdaje sobie sprawę że są pewne strony które ciężko jest migrować bo komponentu został napisany na zamówienie a firmy już niema itd. Przypadków różnych można by wymieniać i wymieniać ale nie w tym rzecz. Chce uświadomić ludzi którzy kurczowo trzymają się tych starch wersji nie tylko 1.5 bo i 2.5 że nie warto tego robić. Można to porównać do korzystania z win 98 sentyment jest ale na dłuższa sprawę pewnie dostałbyś/aś szału że nic nie działa tak jak powinno. Traktuj swoją stronę jak część Twojego biznesu a nie zła koniecznego i utrzymywanego bo tak trzeba bo wszyscy maja wizytówkę www to mam i ja.

Cel tego wpisu jest taki aby uświadomić że jednak warto migrować i aktualizować do obowiązującej wersji Joomla. Być może ktoś się nadzieje na ten wpis i da mu impuls do przemyślenia całej sprawy.

1. BEZPIECZEŃSTWO

Co tu dużo pisać jest to podstawowy argument który powinieneś wziąć pod uwagę, nie dlatego że ja tak piszę ale w oparciu o swoje doświadczenia które z pewnością jeśli masz są dość przykre! Odzyskiwanie stronie po włamaniu czy też zainfekowaniu wcale nie należą do szybkich zleceń typu rachu ciachu i strona znowu żyje. Musisz tutaj kierować się z punktu biznesowego czyli każdy przestój kosztuje Cię X pieniędzy.. a im dłużej zwlekasz tym więcej pieniędzy możesz tracić.

Czy wiesz że posiadając sklep internetowy przysłowiowy haker mógł podmienić konto do przelewu na swoje i nie Ty otrzymujesz pieniądze a haker który w łatwy sposób przejął kontrole nad Twoim biznesem. Śmiem twierdzić że po przeczytaniu tego zdania zrobiło Ci się gorąco i dobrze być może skłoni Cię to głębszego zastanowienia się nad migracją.

Ciągłe blokady Twoich kont bo rozsyłany jest spam ? brzmi znajomo ? Tak tak hostingodawcy często blokują Joomla 1.5 po prostu prewencyjnie gdy coś się dzieje podejrzanego. Kolejny przestój kolejne uciekające pieniądze, czytelnicy, odwiedzający. 

2. WSPARCIE

Zwlekając z migracją do Joomla 3 jesteś narażony na brak wsparcia nie tylko ze strony joomla.org (bo tej już niema po prostu) ale developerów którzy stworzyli narzędzia do migracji. Każda kolejna wersja Joomla jest nowsza zmienia się co jakiś czas struktura bazy danych. Możesz się na tym nie znać nic a nic ale z każdą chwila Twoje szanse na poprawna migracje maleją. 

Blogi z opisami migracji umierają znikają również narzędzia do migracji które nie są rozwijane. Specjaliści po woli przestają się zajmować tym tematem bo jest odległy czasochłonny i z czasem życzą sobie coraz więcej za taka usługę. Nie licz na to że ceny spadną wręcz przeciwnie ceny niski już były a Ty przegapiłeś "okazje" teraz już tylko gonisz pociąg który z czasem oddala się coraz bardziej.

3. WYGLĄD

Wejdź na swoją stronę i zadaj sobie fundamentalne pytanie czy moja strona mi się podoba i czy jest nowoczesna ? Jeśli Twoja odpowiedź brzmi NIE to doskonale wiesz że nie ulepszysz już jej bo jest przestarzała. Jeśli Twoja odpowiedź brzmi TAK to wiedź że zatrzymałeś się w czasie i tym samym skazujesz swój biznes, portal, blog na ciche wymarcie.

Użytkownicy doskonale wiedza jakie trendy panują w internecie i przyciągają ich trendy, a stare pomimo że dobre zaczyna odstraszać ponieważ reprezentują inną epokę. Sprawdź statystyki a zobaczysz że jest tendencja spadkowa! Coraz więcej ludzi korzysta z urządzeń mobilnych a Twoja strona responsywnością nie grzeszy albo wcale jej niema. Zakładanie protezy nie uleczy pacjenta noga mu nie odrośnie.

Wyszukiwarka już od jakiegoś czasu promuje strony które się doskonale skalują na urządzeniach mobilnych nie zostawaj w tyle. Odpal stronę na swoim telefonie przeszukaj, zobacz czy łatwo Ci się nawiguje, staraj się być krytycznym marudzącym użytkownikiem. Sam możesz być mało obiektywny w ocenie a więc poproś znajomego o pomoc.

Przetestuj stronę https://testmysite.thinkwithgoogle.com

4. WYGODA

Czy wiesz że Joomla od dłuższego czasu jest wyposażona w mechanizm "one click update". Logujesz się do panelu administratora dostajesz informacje że jest nowsza wersja klikasz i aktualizacja gotowa. Sprzęgają do backupu Akeeba dostajesz dodatkowo zabezpieczenie jakby coś poszło nie tak podczas aktualizacji w formie backupu z przed aktualizacji. Szybko prosto i wygodnie.

Instalacja pluginu, modułu czy komponentu zrobisz z poziomu zaplecza bez mozolnego ściągania plików na dysk swojego komputera. Wygoda to właśnie najnowsza Joomla!

5. SZYBKOŚĆ

Usprawniana pamięć podręczna (cache) obsługa PHP 7 który jest dwa razy bardziej wydajny od wersji 5.3 bo zapewne taką posiadasz używając jeszcze Joomla 1.5. Wersja PHP 5.3 zakończyła swój żywot w połowie roku 2014 więc żadne poprawki bezpieczeństwa nie są już wydawane. A jeśli Twój hostingodawca dalej wspiera taką wersje to zastanów się czy aby nadal Twój biznes jest bezpieczny.

Obecnie zalecane wersje PHP to 5.6 oraz 7.0 które będą wspierane do końca roku 2018 pamiętaj o tym przy migracji aby podnieś wersje PHP a zapewne zyskasz ciszę, spokój oraz wydajność.

Porównanie PHP 7
Porównanie PHP 7 (mniej lepiej)

6. ADMINISTRACJA

Wspomniałem w punkcie 4 o wygodzie aktualizacji, muszę również dodać że bałagan z numeracjami wersji został raz na zawszę rozwiązany. Więc drogi czytelniku nie musisz się już obawiać którą wersje wybrać bo najnowsza jest tylko jedna i jej powinieneś używać do budowy nowej strony! Stare wersje wybij sobie z głowy po mimo że masz je opanowane do perfekcji. Wierz mi na słowo jeśli radziłeś/aś sobie z obsługą Joomla 1.5 czy Joomla 2.5 przejście na Joomla 3 to bułka z masłem. Pff mało tego nawet jeśli Twoja ostatnia styczność byłą z MAMBO to i tak poradzisz sobie z obsługą najnowszej Joomla!

Panel Administracyjny Joomla 1.5
Panel Administracyjny Joomla 1.5

 

Panel Administracyjny Joomla 3
Panel Administracyjny Joomla 3

Zwróć uwagę że Joomla nadal ma strukturę programową w sensie odpalasz program na windowsie i masz menu taką sama strategia przyświeca Joomla więc odnajdziesz się bez problemu :)

PODSUMOWANIE

Przyszedł czas na podsumowanie więc mój drogi czytelniku skup się! Przeczytałeś dość sporą dawkę informacji mam nadzieje że Cię przekonałem w stronę migracji. Jako że jestem hobbystą i chce być z Tobą szczery to powiem Ci że to jest również idealny moment nie tylko aby migrować ale jeśli z jakiegoś powodu Joomla Cię wkurza to podejmij męską decyzje i zmień CMS na inny bądź autorskie rozwiązanie (droższe w obsłudze). Jedni stawiają portale na WP inni na Drupalu ale to od Ciebie zależeć będzie co wybierzesz końcem dnia, a ja nie chce Cię do niczego przymuszać. Podjąłeś decyzje super nie zwlekaj z wykonaniem czas nie gra na Twoją korzyść w tym wypadku niezależnie którą opcje wybrałeś. 

Jeśli wybrałeś migracje do najnowszej wersji to poniżej masz linki do narzędzi dzięki którymi możesz to zrobić prawie bez boleśnie. (kolejność jest losowa)

J! Migrator

SP Upgrade (W mojej opinii i doświadczenia polecam)

Jupgrade Pro

RedMigrator

J2XML

Przydatne materiały znalezione w sieci:

https://joomlaguru.pl/joomla/157/migracja-joomla-1-5-do-joomla-2-5-x

http://www.trzepizur.pl/blog/item/152-jupgradepro-migracja

http://wiki.joomla.pl/Migracja_Joomla_1.5_do_Joomla_2.5

http://www.joomla.pl/o-joomla/joomla-w-praktyce/mam-witryne-w-joomla/migracja-z-joomla-1-5

http://jmcameron.net/attachments/migration/migrate-1.5-to-2.5.html

Masz pytanie zostaw w komentarzu lub wyślij do mnie maila.