JOOMLA

  Przeczytasz w: 2 - 3 min
STRATEGIA I KIERUNEK ROZWOJU CMS JOOMLA 3.10 STRATEGIA I KIERUNEK ROZWOJU CMS JOOMLA 3.10 Joomla Guru
czwartek, 26 listopad 2020 07:00

STRATEGIA I KIERUNEK ROZWOJU CMS JOOMLA 3.10


Przyszedł czas, aby zrewidować strategie i kierunek rozwoju CMS Joomla 3.10 Na łamach magazynu Joomla! Community Magazine pojawił się wpis, który opisuje działania zespołu deweloperów.
Jednym z najważniejszych przypomnień jest to, że wersja Joomla 3.10 zostanie wydana wraz z wersją 4.0, a następnie będzie obsługiwana przez dwa lata po pierwszym wydaniu. Co to oznacza dla zwykłego kowalskiego? Oznacza tyle, że Joomla 3.10 będzie dostawać wsparcie w postaci poprawek bezpieczeństwa, ponieważ może się zdarzyć, iż aktualizacja z pewnych przyczyn nie jest możliwa! 
Z jednej strony jest to ukłon w stronę użytkowników, a z drugiej dla deweloperów rozszerzeń, którzy będą mieli dodatkowy czas na przepisanie i dostosowanie rozszerzeń do wymagań Joomla 4. 

STRATEGIA I KIERUNEK

Podstawowa strategia wydawania jest taka sama, jak zawsze przy wszystkich wydaniach 3.x i nic się tutaj nie zmienia.
Czego można się spodziewać po wersji Joomla 3.10:

 • Zawierać będzie przede wszystkim poprawki błędów i zabezpieczeń.
 • Ulepszenie już istniejące funkcjonalności.
 • Jest ustalona data end of life (czas życia produktu), czyli 2 lata po pierwszym wydaniu.
 • Używanie kodu, który pomaga twórcom rozszerzeń w tworzeniu lepszych rozszerzeń, które działają zarówno w wersji Joomla 4.x, jak i 3.10
 • Proces, który pomaga przeprowadzić użytkownika i programistę rozszerzenia przez proces uaktualniania, aby upewnić się, że aktualizacja przebiega bardziej niezawodnie.

Czego nie można się spodziewać po wersji Joomla 3.10:

 • Brak nowych funkcji.
 • Brak zmian w API.
 • Brak podniesienie wymagań minimalnych.

Powód wprowadzenia reguł jest dość prosty: Joomla 3.10 ma być tak stabilna, jak to tylko możliwe, więc masz przykładać mniejszą uwagę na witrynach 3.x, ale w zamian możesz się skupić na migracji tych witryn krok po kroku do wersji Joomla 4. 

OBECNY STATUS JOOMLA 3.10

Na dzień pisania tego artykułu Joomla 3.10 jest w fazie alfa 4, a więc pod żadnym pozorem nie nadaje się do celów produkcyjnych. 

Według informacji na łamach magazynu Joomla 3.10 jest prawie gotowa, aczkolwiek pozostaje do doszlifowania rozszerzenie odpowiedzialne za sprawdzenie rozszerzeń kompatybilnych z Joomla 4. 

Podsumowanie wpisu na łamach Joomla! Community Magazine kończy się dość słusznym apelem do użytkowników, aby testowali Joomla 3.10 oraz 4.0 
Największym problemem jest brak osób testujących, a bez testów programiści nie są w stanie tak szybko pracować jakby chcieli, a co za tym idzie powstają kolejne opóźnienia w wydaniach.

Każdy problem, który napotkasz w użytkowaniu Joomla, który zostanie naprawiony przed wydaniem, jest problemem, z którym nigdy nie będziesz miał/a do czynienia, gdy powstanie ostateczne wydanie. Więc gra jest warta świeczki. Pamiętaj, że Joomla opiera się o wolontariuszy, którzy poświęcają swój wolny czas na rozwój, poprawki i ulepszenia CMS Joomla.
Dokładając od siebie cegiełkę oszczędzasz nerwów nie tylko sobie, ale i swoim klientom. A zadowolony klient to płacący klient i polecający dalej Joomla.

Jeśli zdecydujesz się na testowanie Joomla 3.10 i Joomla 4.0 to:

 • Pobieraj wydanie z wydań nocnych, które są najaktualniejsze.
 • Zgłaszaj błędy na portalu issues
 • Zgłaszaj pomysły i ulepszenia tutaj.
 • Testuj nowe poprawki jak to zrobić znajdziesz w dokumentacji niestety jest po angielsku, ale są dostępne video, na których można się wzorować. Jak testować poprawki w Joomla!

Źródło: https://magazine.joomla.org/all-issues/november-2020/joomla-3-10-status-release-strategy 

 
Czytany 214 razy Ostatnio zmieniany środa, 25 listopad 2020 23:42
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Marcin Równicki

Ekspert w dziedzinie Joomla! z długoletnim stażem. Pasjonata od czasów MAMBO, który naucza online o możliwościach Joomla! Piszę poradniki oraz prowadzi jedyny w Polsce cykl darmowego video "Joomla To Proste" w którym uczy o rozszerzonych możliwościach Joomla! Lubi optymalizować witryny, aby te działały jak najszybciej. 

Ponadto lubię dobre kino oraz seriale, dziele się recenzjami na https://cobejrzec.pl  

Spoglądam w chmury Public Cloud, gdzie staram się zgłębiać wiedzę na temat (Amazon Web Services, Azure, Google Cloud Computing)

"Jeśli coś jest niemożliwe do zrobienia, musi się znaleźć ktoś kto tego nie wie, przyjdzie i to zrobi." - A.E.

https://rownicki.pl
 

joomla guru logo small
Marcin Równicki
+48 505 892 678
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Andrzeja Wajdy 5/11, Będzin 42-500
 NIP 6252158732

Fanpage Joomla Guru  youtube Joomla Guru