JOOMLA

  Przeczytasz w: 2 - 3 min
PROBLEM Z ZAPISEM LUB PRZENIESIENIEM PLIKÓW - ROZWIĄZANIE PROBLEM Z ZAPISEM LUB PRZENIESIENIEM PLIKÓW - ROZWIĄZANIE Joomla GURU
czwartek, 27 grudzień 2018 13:55

PROBLEM Z ZAPISEM LUB PRZENIESIENIEM PLIKÓW - ROZWIĄZANIE


Czasami, gdy próbujesz przesłać moduł, rozszerzenie czy też dodatek na zapleczu swojej witryny Joomla, pojawia się taki komunikat  "JFolder :: create: Nie można utworzyć katalogu" lub "Ostrzeżenie! Nie można przenieść pliku." Często dzieje się tak z powodu, że Twoja strona Joomla nie ma odpowiednich uprawnień do zapisu. Co to są uprawnienia i jak rozwiązać ten problem? Dowiesz się czytając dalej, a więc zapraszam.

LINUX

Na początek należy wyjaśnić, że bardzo duży odsetek serwerów opiera się o systemy unixowe. Bez względu, jaki system operacyjny się znajduję Joomla musi mieć zapewnione pewne prawa zapisu i odczytu na serwerze, aby mogła działać poprawie.

W systemie operacyjnym Linux każdy plik i katalog posiada zestaw praw określający, kto ma dostęp do pliku i jakie ma prawa. Każdy plik lub folder może mieć prawo czytania (read), pisania (write), i wykonywania (execute). Każde z tych praw dostępu reprezentowane jest odpowiednią literą i posiada przypisaną cyfrę.

4 - r - Read

2 - w - Write

1 - x - Execute

0 -  Brak praw 

Do każdego pliku lub katalogu możemy wyszczególnić trzy zestawy takich praw:

  • prawa właściciela
  • prawa grupy
  • prawa pozostałych użytkowników

Katalogi (foldery) w Joomla powinny mieć uprawnienia 755

Pliki w Joomla powinny mieć uprawnienia 644

Plik konfiguracyjny 644 lub 444 (po zapisaniu zmian przez Joomla)

GDY COŚ IDZIE NIE TAK

Joomla ma w sobie mechanizm kontrolny, który sprawdzi które katalogi są niezapisywalne. Należy udać się do Informacji o systemie.

informacja o systemie joomla3

A następnie na zakładkę Prawa do folderów. Na zrzucie po niżej widzimy, że wszyskie foldery są zapisywalne co świadczy o tym że system jest zdrowy. Gdyby przy katalogu świciło sie niezapisywalny należy wówczas poprawić uprawnienia. O tym w dalszej cześci wpisu.

joomla zapisywalny

configuration.php - niezapisywalny. 

joomla niezapisywalny

Otóż chronimy nasz plik configuration.php dlatego widnieje, że jest niezapisywalny. Jest to prawidłowy obraz. Czasem po przeniesieniu między serwerami należy zrobić plik zapisywalny 755 i zapisać z poziomu Joomla, aby ustawić nowego właściciela pliku.

Jak zmienić uprawnienia

Uprawnienia można zmieniać na wiele sposobów poprzez cPanel, FTP lub poprzez console o ile mamy dostęp przez SSH. 

Najcześciej spotykanym systemem obsługi serwera jest cPanel, a więc na nim się skupimy. Jednak na każdym serwerze procedura wygląda podobnie o ile jest możliwość z poziomu przeglądarki zmiany uprawnień.

cpanel manager plikow

Następnie odszukujemy folder z którym są problemy. Sprawdzamy jego uprawnienia ostatnia pozycja "Permissions" w tym wypadku 0700, należy to skorygować.

cpanel manager plikow zmiana praw Korygujemy upraweniania możemy zaznaczyć folder i u góry z menu wybrać "Uprawnienia" lub prawym myszy na folderze, który nas interesuje i dać "Change Permissions". Oba sposoby są dobre i prowadzą do nowego okna.

cpanel manager plikow zmiana praw okno

W nowym oknie nadajemy odpowiednie uprawnienie dla naszego folderu. Uprawnenie ma wyglądać 755 przy wyborze kolejnych pustych kwadratów liczba się będzie zmienić. Więc nawet metodą prób i błędów ustawisz poprawnie uprawnienie. Następnie zapisujemy zmiany "Change Permissions". Po tym zabiegu folder powinien mieć wartość 755, a Ty powinieneś mieć możliwość zapisu w nim poprzez Joomla.

KONSOLA SSH

Jeśli używasz konsoli SSH mógłbyś to zorbić za pomocą komend. 

Wylistowanie folderów z uprawnieniami:

ls -l 

Zmiana pojedyńczego pliku i nadanie praw 644: 

chmod 644 pojedynczy-plik.jpg

Zmiana folderu i nadanie mu uprawnień 755:

chmod -R 755 folder 

Masowa zmiana folderów:

find /sciezka/do/folderu-glownego -type d -exec chmod 755 {} \;

Masowa zmiana plików

find /sciezka/do/folderu-glownego -type f -exec chmod 644 {} \;

PODSUMOWANIE

Pamiętaj, aby uniakać pozostawienia folderów z uprawnieniami 777 tak samo jak i plików. Generalnie im niższy numer tym bezpieczniej. Plik configuration.php przyjmuje wartość 444 i jest ona prawidłowa.

 

Dodatkowe informacje

  • POZIOM TRUDNOŚCI 300:
Czytany 2590 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 27 grudzień 2018 17:00
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Marcin Równicki

Ekspert w dziedzinie Joomla! z długoletnim stażem. Pasjonata od czasów MAMBO, który naucza online o możliwościach Joomla! Piszę poradniki oraz prowadzi jedyny w Polsce cykl darmowego video "Joomla To Proste" w którym uczy o rozszerzonych możliwościach Joomla! Lubi optymalizować witryny, aby te działały jak najszybciej. 

Ponadto lubię dobre kino oraz seriale, dziele się recenzjami na https://cobejrzec.pl  

Spoglądam w chmury Public Cloud, gdzie staram się zgłębiać wiedzę na temat (Amazon Web Services, Azure, Google Cloud Computing)

"Jeśli coś jest niemożliwe do zrobienia, musi się znaleźć ktoś kto tego nie wie, przyjdzie i to zrobi." - A.E.

https://rownicki.pl
 

joomla guru logo small
Marcin Równicki
+48 505 892 678
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Andrzeja Wajdy 5/11, Będzin 42-500
 NIP 6252158732

Fanpage Joomla Guru  youtube Joomla Guru