JOOMLA

  Przeczytasz w: 2 - 3 min
Market position CMS February 2017 Market position CMS February 2017 w3techs
wtorek, 14 luty 2017 09:16

Joomla odrabia w statystykach ale to wciąż za mało - w3techs


Joomla odrabia straty ale to wciąż za mało aby konkurować na równi z Wordpressem wzrost przez ostatnie 11 miesięcy to zaledwie 0.6% Statystyki przygotowane przez w3techs pokazują że styczeń 2017 był ujemnym miesiącem 0,1% 

Ostatnio przygotowałem taki raport z migracji na inne CMSy znajdziecie go tutaj gdzie wyniki nie są zachwycające, ostatnie moje wpisy na blogu nie były zachęcające ale przedstawiam sytuacje jaka jest obecnie na rynku a liczby zazwyczaj nie kłamią. Nie mogę pozwolić sobie na zaciemnianie obrazu jaki panuje bo byłoby to nie fer w stosunku do was czytelników. Większość z nas uwielbia Joomla za to jaką jest i wybacza jej pewne nie dociągnięcia o których pisałem tutaj ale to lektura na inny czas. I chce powiedzieć a raczej napisać że to nie jest moja złośliwość po prostu kuję mnie to w oczy że taki CMS z ogromem możliwości nie potrafi wybić się jeszcze bardziej więc to nie jest moja frustracja ani przytyk piszę jak jest.

Wracając do statystyk poniżej grafika z marca 2016

joomla usage

A tutaj obecne zestawienie na dzień 1 Luty 2017

W3Techs joomla 1luty

Odrabiamy straty ale to wciąż za mało, Google Trends pokazuje znaczną przewagę na rzecz wordpressa ale wynika to z tego że większa część runku jest jego oraz liczba użytkowników generuję większą ilość zapytań do google. 

Z raportu jest jeszcze jedna ciekawa rzecz a mianowicie to co widać poniżej na grafice czyli używania wersji Joomla 1 Joomla 2 oraz Joomla 3

W3Techs joomla 1luty wersje

Z raportu winka że na świecie używa się jeszcze Joomla w wersji 1.x, 1.5.x aż 22.2% co jest w zasadzie zatrważającym wynikiem bo ta wersja od kilkunastu lat nie jest wspierana i można tutaj zarzucić że migracja do wersji 2 nie była czymś łatwym. Na przestrzenni ostatnich wersji przejściowych albo ktoś podejmował próby migracji albo jak widać pozostawał czy wersji starej "bo działa". Tutaj myślę że Joomla straciła najwięcej na rynku za brak konsystencji między wersjami. Ale jak widać historia lubi się powtarzać w aktualizacja do wersji 3 też sprawia problemu mimo że jest dużo prostsza! Więc podwójne strzał w kolano wykonany. 

Z wersja 3 joomla jest dużo lepiej co prawda są pojedyncze przypadki że wersja x nie chce się zaktualizować do pod wersji, ale w większość wynika to z problemów z hostingiem i ich konfiguracji. Na plus można zaliczyć progres jaki nastąpił przy aktualizacjach który jest teraz uproszczony do minimum a przy pomocy Akeeba Backup mamy przez aktualizacja wykonywany backup naszej strony jakby coś poszło nie tak!

Żywię szczerą nadzieje że kolejna wersja Joomla 3.7 która wnosi 40 nowości i 700 drobnych poprawek da kopa w statystykach a przede wszystkim nam użytkownikom więcej radości z tworzenia treści na naszych stronach, portalach czy blogach. 

joomla3.7 new

Pobierz przetestuj najnowszą wersja Joomla 3.7 Beta 2

 
Czytany 1294 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 14 luty 2017 11:10
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Marcin Równicki

Ekspert w dziedzinie Joomla! z długoletnim stażem. Pasjonata od czasów MAMBO, który naucza online o możliwościach Joomla! Piszę poradniki oraz prowadzi jedyny w Polsce cykl darmowego video "Joomla To Proste" w którym uczy o rozszerzonych możliwościach Joomla! Lubi optymalizować witryny, aby te działały jak najszybciej. 

Ponadto lubię dobre kino oraz seriale, dziele się recenzjami na https://cobejrzec.pl  

Spoglądam w chmury Public Cloud, gdzie staram się zgłębiać wiedzę na temat (Amazon Web Services, Azure, Google Cloud Computing)

"Jeśli coś jest niemożliwe do zrobienia, musi się znaleźć ktoś kto tego nie wie, przyjdzie i to zrobi." - A.E.

https://rownicki.pl
 

joomla guru logo small
Marcin Równicki
+48 505 892 678
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Andrzeja Wajdy 5/11, Będzin 42-500
 NIP 6252158732

Fanpage Joomla Guru  youtube Joomla Guru