JOOMLA

  Przeczytasz w: 2 - 4 min
Joomla 3.7 - co nowego Joomla 3.7 - co nowego Marcin Równicki
wtorek, 11 październik 2016 23:48

Co nowego w Joomla 3.7


Jak dobrze wiemy według roadmap na rok 2016 w trzecim kwartale ma ukazać się Joomla 3.7 a w niej kilka nowości które według mnie już dawno temu powinny być dodane i społeczność od dawna o nie krzyczała.
Aby było jasne niema podanej żadnej daty wydania 3.7 a bynajmniej ja o niej nie wiem więc trzeci kwartał to trzeci kwartał i równie dobrze może to być 1 grudnia jak i 31 standardem stało się że te daty są jak najbardziej ruchome.

Custom Fields / Pola Dodatkowe

Otóż stało się w Joomla 3.7 dostaniemy długo oczekiwane dodatkowe pola którymi będziemy mogli sobie zarządzać. Digital Peak zawiesił projekt i postanowił oddać go w ręce społeczności z nadzieją że będzie dalej rozwijany i tak też się stało. Osoby które używały DPfields mogę zostać na lodzie bo nikt się nie zobowiązał czy będzie migracja do wersji core, czytając na blogu Digital Peak to oni mają nadzieje że społeczność joomla się tym już zajmie i będą mogli po swojej stronie zamknąć projekt. Jeśli tak się nie stanie będą dalej kontynuować projekt a przynajmniej tak zakładają.

If com_fields will get the attention we hope within the Joomla community, then we will provide a migration path for all DPFields users and shut down the project. If not, we will keep the DPFields extension suite definitely alive.
Digital Peak - Marzec 2016

fields menu

 

Dodatkowe pola do wyboru mamy:

 • Captcha / zabezpiecznie przed spam botami
 • Calendar / Kalendarz
 • Color / Kolor
 • Checkbox / pole wyboru
 • Editor / Edytor
 • Email / adres mail
 • Gallery / Galeria
 • Image / Obrazek
 • Integer / Liczba całkowita
 • List / Lista
 • Media / Media
 • Radio / Pole wyboru jednokrotnego
 • SQL / Skladnia SQL ? (select id as value, name as text from #__users) Jeśli to są pola dodatkowe dla użytkowników.
 • Telephone / Telefon
 • Text / Pole tekst
 • Textarea / Pole tekstowe
 • Timezone / Godzina
 • URL / Adres url
 • User / Użytkownik
 • Usergroup / Grupa użytkowników

Lista całkiem imponującą jak na start, w wersji dev nie da się dodać przy tworzeniu pól dodatkowych nowej grupy jak to ma teraz miejsce w locie z kategorią w artykułach oby do finalnej wersji to zostało poprawione. Dodatkowe pole dostępne są na użytkowników jak i dla artykułów.

fields tworzenie

fields opcje

Tu znajdziecie link aby po testować wersje dev z dodatkowymi polami http://bit.ly/2e13Buj

Media Manager / Zarządzanie Mediami

To jest przekładane z wersji na wersje ale słuchy chodzą że ma być w wersji 3.7 jednak w wersji dev z dodatkowymi polami niema zaimplementowanej nowego managera. Z wiadomych rzeczy ma obsługiwać przeciągnij i puść tak jak to jest w artykułach, zmiana rozmiaru, przycinanie, podstawowe filtry, tworzenie miniatur, dodawanie tagów i opisów. Taki manager na dzisiejsze czasy bo w tym momencie przygotowanie grafik poprawiania i z powrotem uploadowanie zajmuje dużo czas i jest kłopotliwe. 

New Router / Poprawna Adresacja

Od wersji 1.5 Joomla ma problem z poprawną adresacja tzn jest poprawna ale nie do końca ponieważ jeden artykuł można wywołać na kilka sposobów i czasem zdarza się tak że wywołany adres łamie wygląd strony czy pokazuje niechciane moduły tam gdzie defakto ich nie powinno być! Projekt powstał z datacji i rozwijany był od wersji 1.6 jednak zmiany w Joomla na 2.5 a potem na 3.5 nie pozwoliły go wdrożyć tak szybko jakby autor chciał. Nowa adresacja ma pozbyć się nie potrzebnych ID artykułów oraz innych śmieci z adresu url. Zapobiegać ma duplikowaniu adresów mają być jeszcze bardziej przyjazne zarówno dla botów jak i ludzi. Nie od dziś wiadomo że im krótszy adres i prostszy do zapamiętania tym lepiej. Ciut więcej poczytaj o projekcje można tutaj http://bit.ly/2dBjObq

Service Layer

To zmiana dotyczy tylko deweloperów i ma im ułatwić prace oraz skrócić czas podczas tworzenia nowych komponentów, zagłębiać się w szczegóły nie chce bo nie jestem deweloperem. Więcej możecie dowiedzieć się z JAB16 i tej wideo prezentacji.

Joomla Roadmap 2016

roadmap3 7

PODSUMOWANIE

Jak widać Joomla zmierza do przodu chodź tempo moim zdaniem powinno jeszcze bardziej wzrosnąć. Pomimo że dostaniemy te dwie funkcjonalność w core to nic nie stoi aby je mieć już teraz stosując zamienniki jak JCE gdzie mamy rozbudowany media manager extended czy rodzime rozwiązanie Fields and Filter.

 

 

 
Czytany 1909 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 11 październik 2016 23:48
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Marcin Równicki

Ekspert w dziedzinie Joomla! z długoletnim stażem. Pasjonata od czasów MAMBO, który naucza online o możliwościach Joomla! Piszę poradniki oraz prowadzi jedyny w Polsce cykl darmowego video "Joomla To Proste" w którym uczy o rozszerzonych możliwościach Joomla! Lubi optymalizować witryny, aby te działały jak najszybciej. 

Ponadto lubię dobre kino oraz seriale, dziele się recenzjami na https://cobejrzec.pl  

Spoglądam w chmury Public Cloud, gdzie staram się zgłębiać wiedzę na temat (Amazon Web Services, Azure, Google Cloud Computing)

"Jeśli coś jest niemożliwe do zrobienia, musi się znaleźć ktoś kto tego nie wie, przyjdzie i to zrobi." - A.E.

https://rownicki.pl
 

joomla guru logo small
Marcin Równicki
+48 505 892 678
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Andrzeja Wajdy 5/11, Będzin 42-500
 NIP 6252158732

Fanpage Joomla Guru  youtube Joomla Guru