Czy tego chcemy czy nie Joomla 4 zbliża się szybciej niż nam się wydaje! Zanim nastąpi to wiekopomne wydarzenia czeka nas jeszcze kilka niespodzianek po drodze, które nie koniecznie muszą być miłe, ale spokojnie najwięcej pracy będą mieć developerzy.
Zebrałem specjalnie dla was informacje dostępne o J4 ale również będzie ciut o Joomla 3.8 jak i 3.9.

Joomla 4

W zasadzie odkąd tylko pamiętam od Joomla 1.5 przez 2.5 a nawet 3.x zawsze przy większych realizacjach wspomina się o czyszczeniu kodu, co jest dobre. Przez takie zabiegi aplikacja staje się bezpieczniejsza, przejrzysta dla programistów, aczkolwiek od tych zabiegów funkcjonalności czy elastyczności nie przybędzie, a przynajmniej w tej fazie projektu.

Zanim jednak dostaniemy Joomla 4 dostaniemy wydanie 3.8 które będzie wnosić upragniony nowy ROUTER adresacji, który był przesunięty do wersji 4 po czym myślę, że pod wpływem społeczności postanowiono ponownie przesunąć i przyspieszyć pracę. Więc 3.8 będzie zawierać nowy router, ale niema róży bez kolców ponieważ trzeba będzie monitorować wystąpienie błędów 404, mimo starań programistów mogą wystąpić niechciane niespodzianki. Zapisz i zapamiętaj już dziś drogi użytkowniku włączając nowy ROUTER sprawdź wszystkie strony czy przy nowej adresaci działają poprawnie. Jeśli znajdziesz coś nie działającego zgłoś to niezwłocznie na githuba! https://github.com/joomla-projects/joomla-cms/issues

W Joomla 4 jako nowy router ma być domyślny bez możliwości wyboru wstecz na nowych instalacjach, poprawki w obszarze SEO też są planowane.

Developerzy dostaną nową warstwę aby oswoić się i powoli migrować kod do wersji 4.0 Kod ma być bardziej testowalny oraz stabilny łatwiej będzie go rozwijać niestety nie jestem programistą więc pod tym względem nie powiem wam czy będzie łatwiej. Wszakże system pluginów (dodatków) ma być przebudowany oraz system zależności więcej komponentów trafi do framework'a przez co nie trzeba będzie tyle programować, a budować więcej z "klocków" które dostarczy sama Joomla.

Nowa struktura komponentów "Orthogonal"

Jeśli mam być z wami szczery to nie zgłębiałem tego teamu zbytnio mniej więcej chodzi o to że każda nowa funkcjonalność dodana przy nowym wydaniu będzie dostępna w każdym komponencie korowym np. wersjonowanie będzie dostępne w kontaktach czy np tagowanie itp

Po więcej informacji odsyłam was tutaj https://github.com/joomla-projects/joomla-pythagoras/wiki/Orthogonal

Bootrap 4

Joomla 4 porzuca wysłużonego i już leciwego Bootrap 2 na rzecz Bootrap 4 mało tego wersja będzie na bieżąco aktualizowana jeśli wyjdzie Bootstrap 4.1 to my dostaniemy go praktycznie od razu. Plus jest tego taki że developerzy piszący szablony będą mieli ułatwione zadanie a i wspólne biblioteki JS zapobiegną konfliktom teoretycznie oraz będą mogli wykorzystać sieć CDN.

Nadpisywanie szablonów pozostanie bez zmian, a nawet będzie jeszcze łatwiejsze.

Więcej o Bootstrap 4 odsyłam was do źródła https://v4-alpha.getbootstrap.com

Video z JAB 2017 dotyczące Bootrap 4 (Frank Delventhal)

UX

Mamy dostać nowy prostszy szablon administracyjny, Joomla 4 ma wnosić wiele usprawnień pod kątem właśnie Users eXpirence, czyli ma być prościej, szybciej oraz łatwiej. 

Z ciekawostek JoomShaper przygotowuje swój szablon na razie jest tylko koncept, ale można popatrzeć na wygląd, a wygląda nowocześnie. Więcej tutaj https://www.joomshaper.com/blog/joomla-4-admin-dashboard-concept-by-joomshaper
Chciałem zwrócić uwagę że na video poniżej jest właśnie ten szablon zaprzęgnięty do prezentacji Media Managera.

Media Manager

J4 przewiduje również wprowadzenia nowego managera obrazów z rozszerzoną funkcjonalnością:

 • przycinanie obraz (crop)
 • zmiana rozmiaru (resize)
 • zmiana nazwy (renaming)
 • obracanie (rotating)
 • przeciągnij i puść (drag and drop)
 • podgląd łącznie z meta (preview z meta discription)
 • przechowywanie obrazów w chmurowych obiektowych dyskach AWS, DROPBOX itp (Cloud Storage, AWS, Dropbox, itp)
 • obsługa PDF oraz SVG (support pdf, svg)
 • masowe zmiany resize itp (batch processing)
 • wielojęzyczność (mulilanguage)
 • wyszukiwanie (searching)
 • tagowanie (tag)
 • statystyka plików (statistics)

Video z JAB 2017 prezentujące demo. (Allon Moritz)

Ulepszenia

 • Uproszczenie instalacji
 • Przebudowa danych przykładowych - podczas instalacji
 • Poprawa SEO
 • Google Summer of Code - praca nad wielojęzycznością
 • Wracamy do temu oddzielenia rozszerzeń, które są teraz zawarte w core
 • JQuery 3
 • Nowe szablony front end Aurora i Atum (Protostar i Breeze bez dalszego wsparcia)

PROBLEMY 

Potencjalne problemy mogące wystąpić wynikające z braku aktualizacji modułów/pluginów czy komponentów. Jeśli piszesz tego typu rzeczy koniecznie odwiedź tą stronę pomoże Ci ona zrewidować co zostało usunięte, a co dodane.

https://docs.joomla.org/Potential_backward_compatibility_issues_in_Joomla_4

Przygotuj się na zmiany Video z JAB 2017 (Allon Moritz)

Joomla 3.9

W tym wydaniu za dużo spodziewać się nie można ponieważ póki co planowane jest tylko rozszerzone wsparcie dla nowej warstwy tak aby dev nie zastała zima przy przejściu na wersje 4.0.
Chodź oficjalnie ta wersja niema określonych celów developerskich, więc po drodze do wersji 4.0 może się ciekawa funkcja urodzić.
Po namyślę jeśli chodzi o wersje 3.9 to chętnie zobaczyłbym tam opis Optimization performance SQL.

Joomla 3.8

Jak wspomniałem wyżej w tej wersji dostaniemy ROUTER dzięki niemu SEO powinno się poprawić. Porównanie adresów poniżej.

Obecny router: /article-categories/72-park-site/photo-gallery/animals
Nowy router z ID: /article-categories/26-park-site/28-photo-gallery/72-animals
Nowy router bez ID: /article-categories/park-site/photo-gallery/animals

Obecny router: /article-categories/72-park-site/photo-gallery/animals/25-koala
Nowy router z ID: /article-categories/26-park-site/28-photo-gallery/72-animals/25-koala
Nowy router z ID: /article-categories/park-site/photo-gallery/animals/koala

Daty wydań

Joomla 3.8 - Wrzesień 2017

Joomla 3.9 - Brak oficjalnej daty (prawdopodobnie Grudzień 2017)

Joomla 4.0 - Brak oficjalnej daty (1Q wątpie, 2Q 2018)

BONUS!

Po niżej wywiad z George Wilson który jest liderem i prowadzi projekt Joomla 4

Podsumowanie

Jeśli dotrwałeś do końca artykułu to super, podzielę się z Tobą moją refleksją odnośnie wydanie Joomla 4. Napiszę tak jest SUPER szkoda tylko że na zmiany trzeba poczekać rok! To co kiedyś było bolączką Joomla czyli utrzymywanie trzech wersji powraca z problemu horyzontalnego zrobił się wertykalny, ponieważ w dużej mierze trzeba czekać na nowego "Orthogonal", aby ruszyć do przodu przynajmniej ja tak to widzę. Fundamenty są najważniejsze więc to powinien być priorytet i tam powinny być skierowane wszystkie siły programistyczne. Jeśli fundament będzie stabilny to można budować całą resztę ekosystemu w około niego. Mamy fundament który jest stabilny w obecnej formie ale czas sprawił, że stał się lekko przestarzałym modelem tak to bywa w świecie IT albo jesteś innowatorem albo gonisz resztę. 

Jeszcze raz podkreślę bardzo się cieszę z nowości i dziękuje programistom za wkład jaki poświęcają w budowanie nowej J4 po prostu uważam, że starateg planujący był do kitu. To wszystko co jest teraz robione miało być w wersji 3 niestety jak widać nie udało się liczę, że wnioski zostały wyciągnięte i takie też odnoszę wrażenie. Wiele razy zwracałem na to uwagę czy to na forum czy FB (ja ten zawsze zły i czepialski) wcześniej jquery czy mootools oddzielamy komponenty nie oddzielamy itd. To video tylko potwierdza to co pisałem wyżej, że zmiany nie zachodziły w Joomla szybko ze względu na technologie zastosowaną, a raczej brak zdecydowania i postanowienia na jedną konkretną technologie czy ścieżkę rozwoju.

Video z JAB 2017 Joomla X (Niels Braczek)

A Twoje zdanie jakie jest na ten temat ?
Podziel się swoją opinią w komentarzach, a jeśli wiesz coś więcej na temat J4 to napisz będę wdzięczny.

Ps. W lipcu będzie dostępna wersja Beta Joomla 3.8 więc znajdź trochę czasu i przetestuj nowy ROUTER, a błędy zgłoś na GitHub'a pomoże to nie tylko Tobie ale i innym uniknąć wielu problemów.