Poproszono mnie o ocenę szablonu Jumerix od Template Monster, ponieważ jest to nowa odsłona rozwijanego frameworku dla platformy Joomla
Wersja jest dostępna dla szerszej publiczność ponieważ szablon trafił już do sprzedaży i można go zakupić.

DESING

Zaczynamy od strony wizualnej która jest oceną zawsze subiektywną bo każdemu podoba się coś innego. Muszę powiedzieć że kolorystycznie jak najbardziej mi się podoba do wyboru mamy 4 wersje kolorystyczne osobiście preferuje dwie skrajne wersje.

Wszystko jest ładnie dopasowane i przejrzyste czcionki są wyraźne co przekłada się na dobrą czytelność. Pod względem wizualnym naprawdę nie można się przyczepić. 

jumerix theme

RESPONSYWNOŚĆ

Responsywność templatki jest ok elementy są na tyle duże że łatwo się nawiguje po stronie w przypadku smartfona.

UŻYTECZNOŚĆ

Budując stronę opartą o wersje quickstart praktycznie ograniczamy się do typu strona firmowa z portfolio / galeria i sklep internetowy aczkolwiek są to moje odczucia. Przeglądając dokumentacje ustawień poszczególnych modułów brak jest ustawienia do ukrycia modułu dla wersji mobile, nie zawsze potrzebujemy pokazywać mniej istotne rzeczy dla użytkowników mobile. Otwarcie jest to minus, owszem można stworzyć klasę hidden jednak płacąc chciałbym mieć użyteczną templatkę w 100% 

Jumerix posiada w sobie sklep oparty na VM (VirtueMart) są zwolennicy jak i przeciwnicy tego sklepu tu nie będę ingerował każdy wybiera rozwiązanie które mu pasuje. Więc jeśli ktoś lubuję się albo ma opanowanego VM to szablon spełni jego wymagania. VM jest goły i wesoły szkoda że twórcy nie pomyśleli i nie dodali polskich płatności internetowych na pewno wówczas szablon zyskał by w moich i waszych oczach.

Ponadto mamy:

  • Komento - system komentarzy
  • Addthis - system social
  • AcyMailing - system newslettera
  • JoomGallery - galeria zdjęciowa 
  • Kunena - forum dyskusyjne

Jak widać powyżej szablon opiera swoją funkcjonalność o darmowe rozwiązania, co jest czasem plusem bo mamy dostęp do świeżych aktualizacji.

SEO

Strona z quickstart leży pod względem szybkości ładowania.. panowie z Template Monster mają nad czym myśleć, grafiki, js,  css wynikowy nie jest w ogóle zoptymalizowany! 

jumerix PageSpeed desktop 
jumerix PageSpeed mobile  

Nowy framework i brak podstawach opcji choćby kompresji js i css, panowie z TM trzeba to poprawić! 

ZAPLECZE Jumerix

Jeśli mam być szczery to jestem rozczarowany na maxa, jeśli tak ma wyglądać nowoczesny framework to zatrzymał się na rozwoju J2.5.. i jest bardzo nie intuicyjny. 
Muszę tu wyrzucić kilka uwag:

  • Konfiguracja jumerix niema polskiego języka
  • Konfigurowanie layoutu jest w formie dwóch opcji Szerokość stała lub Pełna 
  • Brak możliwości zmiany szerokości metodą drag and change.
  • Brak opisów za co odpowiadają poszczególne opcje 

Konfiguracyjnie jest bardzo ubogo fani dostosowania każdego szczegółu wyglądu będą zawiedzeni. 

jumerix zaplecze

PODSUMOWANIE

Pomimo ubogiego zaplecza szablon jest nowoczesny pod względem wyglądu i tym należny się kierować podczas dokonywania ewentualnego zakupu. Ewentualną optymalizacje skrytów czy obrazów można załatwić JCH Optimize którego polecam.
Tak czy inaczej wszelkie moje uwagi zgłoszę do polskiego przedstawiciela TM. Framework dopiero powstaje więc błędy wieku dziecięcego trzeba wybaczyć.

Jumerix szablon link http://bit.ly/2dzWOtu

 

Ps. Po konsultacjach jednak to nie jest nowy Framework, a tylko część rzeczy została dodana z Monsteroid tak aby była ścisłość wiec Jumerix traktujemy jako szablon! i nic ponadto.