.htaccess

Wyszukaj w słowniku (wyrażenie regularne dozwolone)
Wyrażenie Definicja
.htaccess

.htaccess – domyślna nazwa pliku konfiguracyjnego serwera Apache, który umożliwia zmianę konfiguracji dla konkretnego katalogu. Plik konfiguracyjny może zostać utworzony w każdym katalogu, umożliwiając dodanie nowych lub zmianę istniejących dyrektyw ustawionych w głównym pliku konfiguracyjnym (httpd.conf). Zmienione ustawienia obowiązują dla danego katalogu jak i dla wszystkich podkatalogów, jeśli tylko dany podkatalog nie jest skonfigurowany jako osobny podserwer – należy zapamiętać, że w takim przypadku dziedziczenie ustawień zawartych w .htaccess nie zadziała. Za pomocą specjalnych dyrektyw możliwe jest m.in. wskazywanie stron www wyświetlanych w odpowiedzi na różne komunikaty błędów serwera (np. 404), lub np. ograniczanie dostępu do zasobów znajdujących się na danym serwerze. Plik konfiguracyjny odczytywany jest podczas każdego żądania dotyczącego plików danego katalogu, a więc jego modyfikacja znajduje natychmiastowe odzwierciedlenie w zachowaniu się serwera. Plik jest między innymi odpowiedzialny za proste adresy w CMS Joomla!

Plik .htaccess jest używany w Joomla do stosowania prostych adresów trzeba pamiętać o zmianie z htaccess.txt na .htaccess

Plik htacess.txt / .htaccess zawsze znajdziesz w lokalizacji instalacji Joomla i katalogu public_html.

/home/nazwa_użytkownika/public_html/htaccess.txt

Dla instalacji subdomenowych.

/home/nazwa_użytkownika/public_html/subdomena/htaccess.txt

Uwaga:

Pamiętaj wersja .txt nie jest w żaden sposób interpretowana przez serwer!

Synonim: htaccess

joomla guru logo small
Marcin Równicki
+48 505 892 678
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Andrzeja Wajdy 5/11, Będzin 42-500
 NIP: PL6252158732
 REGON: 369781106

Fanpage Joomla Guru  youtube Joomla Guru