Joomla XTC przechodzi transformację w swoim składzie i tłumaczy się ze swojego postępowania. Pierwotnie JoomlaXTC w domenie https://www.joomlaxtc.com/ była niedostępna, a w zamian powstała http://www.webgenba.com/ Genba i to ten podmiot miał przejąc cały dorobek Joomla XTC. Genba podjął się wyzwania, aby świadczyć support i spuściznę po Joomla XTC jednak tak się nie stało.

HISTORIA

Historia JoomlaXTC sięga roku 2007 od tego momentu tworzyła rozszerzenia i szablony dla Joomla. Firma zbudowała mocną społeczność w około siebie co za skutkowało liczbą 100 000 użytkowników, którzy dokonali ponad 9 milionów pobrań.

Pomimo wspierania finansowego całej społeczności oraz imprez organizowanych przez sympatyków Joomla. JoomlaXTC zauważyła, że rynek CMS na świecie ostatnio mocno się zmienił. Gdzie użytkownicy migrują na inne platformy, które odzwierciedlają ich potrzeby, a przez to nastąpiło zmniejszenie udziału Joomla na świecie. Dla JoomlaXTC to był trudny okres na tyle, że był zmuszony zredukować personel z oczywistym wpływem na świadczenie wsparcia i dalszych usług. Ostatnie dostosowanie szablonów odbyło się do wersji Joomla 3.8.5, a obecnie mamy 3.9.1

Firma działała nawet przez pewien okres bez zysków! Wszystko z sympatii i sentymentu do oddanej rzeszy sympatyków Joomla i rozszerzeń JoomlaXTC. Jak wiadomo firma, która nie przynosi zysków nie przetrwa zbyt długo na rynku mimo szczerych chęci. Postanowiono stworzyć inną firmę pod inna marką GENBA. Która to była dostępna pod adresem http://www.webgenba.com/ przez krótki okres i teraz widnieje informacja, że powróci wkrótce.

Genba comming soon

GENBA

Web Genba to osobny startup, którego celem jest dodanie wartości do praktycznych i łatwych w użyciu szablonów, rozszerzeń i usług dla Joomla i innych systemów CMS.

Utrzymanie zasobów JoomlaXTC to próba uhonorowania wszystkich użytkowników i subskrypcji oraz zapewnienia wsparcia.

Web Genba mimo, że obecnie ma status "offline" będzie kontynuować swój pierwotny plan udostępniania rozszerzeń i usług dla Joomla. Jednak rozszerzy swoją działaloność również na CMS jak WordPress i Drupal.

JoomlaXTC

Kilka dni temu dodano nowe oświadcznie o ponownym uruchomieniu domeny JoomlaXTC https://www.joomlaxtc.com/  strona w tym momencie jest dostępna, a użytkownicy mający aktywne plany subskrypcyjne powinny mieć dostęp do zasobów.

Jeden z współtwórców JoomlaXTC odchodzi więc zasoby jego autorstwa nie będą dłużej dostepne. Takie znalezi panowie rozwiązanie. 

Podsumowanie

Rynek Joomla zmiania się w tym roku dynamicznie co można było zauważyć przy przejęciach przez Joomlart takich firm jak Joomsocial, DTH, iJoomla, Shape5, Gavick czy JoomlaBamboo. Wydaje się, że rynek na tyle się skurczył iż niema miejsca na mniejszych graczy. Nie udane Joomla Day w Polsce, które w ogole się nie odbyło. To potwierdza cieżkie czasy dla developerów miłujących ponad wszystko Joomla. Joomla przez ostatni kwartał utrzymała swoj 3.0% udział na rynku CMS. Jednak patrzać na dane historyczne 1 Grudzień 2017 a 1 Grudzień 2018 nadal utrzymuje się niewielki trend spadkowy 0,2% W skali procentowej to nie wiele, jednak jak widać na rynku developerskim to odczuwalny spadek. 

Rok 2019 ma przynieść Joomla z numerek 4 czy trend spadkowy się odwróci cieżko powiedzieć, gdy do dyspozycji mamy inne platformy, które zyskuja popularność jak WIX, Squarespace czy Shopify. Nie sposób przyrównać tych usług do narzędzia zarzadzania treścią bo mają inne przeznaczenie oraz inny model rozliczeniowy. Jako wierny fan rozwiązania jakim jest Joomla patrze z dużymi obawami w przyszłość pomimo, że to jest CMS wszystko mający i niczego mu nie brakuje przy budowaniu strony małej czy dużej. To jednak coś umyka osobom odpowiedzialnym za cały projekt Joomla, a być może z samej góry po prostu nie widać co się dzieje na dole i jakie mają potrzeby użytkownicy.