Plany deweloperskie Joomla! Na rok 2019 są trochę zaskakujące. Wracamy do przeszłości, ponieważ według ostatniego ogłoszenia i planów wychodzi na to, że znowu będziemy świadkami dwóch równoległych wersji. Czeka nas jeszcze tylko jedna wersja z gałęzi 3, a następnie już tylko wersja Joomla! 4.

WSPARCIE JOOMLA!

Według zapewnień deweloperów Joomla wersja oznaczona 3.10 będzie wspierana od wydania, aż 2 lata! Wkradają się tutaj drobne rozbieżności:

 • Obsługa błędów i potencjalnych luk w bezpieczeństwie będzie zapewniona przez okno od 12 do 18 miesięcy,
 • Pozostały czas od 6 do 12 miesięcy będzie dotyczył tylko i wyłącznie łatania luk bezpieczeństwa. 

Dwa lata dla przypomnienia to 24 miesiące, a więc można wnioskować, że 12 miesięcy będzie przeznaczone na błędy a całe 24 na bezpieczeństwo. 
Chyba że w ciągu 18 miesięcy wstąpią krytyczne błędy, wówczas będziemy mogli spodziewać się łaty.

Kolejne wydanie Joomla! Będzie oznaczone numerem 3.10 i będzie to ostatnie wydanie z tej gałęzi. Dlaczego 3.10, a nie 3.9.x kolejne, ponieważ wersje wewnętrzne zostały zmienione i według nowego numerowania każda wersja środkowa oznacza wprowadzenie czegoś nowego. Stąd też nie ma wersji 3.9.3 i tak dalej. 

CO NOWEGO W JOOMLA! 3.10

Joomla! 3.10 przyniesie nie wiele nowości, ponieważ jest to wersja pomostowa między głównymi wersjami 3 a Joomla! 4. Wersja 3.10 zaoferuje użytkownikom, jak i programistom nową funkcjonalność dzięki, której będziesz mógł sprawdzić potencjalne błędy przy aktualizacji do wersji 4.0 

Narzędzie do sprawdzania aktualizacji sprawdzi między innymi:

 • kompatybilna wersje PHP 7 na Twoim serwerze
 • rozszerzenia PHP (mbcrypt, JSON, XML, ZLIB, Database support, MB String overload, MB language)
 • rozszerzenia, które obecnie masz zainstalwane.

Teoretycznie powinieneś być w stanie przeprowadzić aktualizacje bez problemów o ile wszystko będzie zgodne i narzędzie poinformuje Cię, że możesz spokojnie aktualizować Joomla do wersje 4.0. Jest jednak jedno, ale Joomla 3.10 wyjdzie wcześniej niż Joomla 4 więc narzędzie powinno dać Ci obraz obecny Twojej strony. Będziesz mógł monitorować rozszerzenia, które będą kompatybilne z Joomla 4.

Joomla! 3.10 wprowadza również warstwę kompatybilności względem Joomla 4. Chodzi tutaj głównie o przestrzenie nazw i bibliotek.
Klasy, które wciąż istnieją w folderach:

/libraries/cms 
/libraries/joomla 
/libraries/legacy

Zostaną one usunięte w Joomla 4. Wsteczną kompatybilność oznacza w teorii, tyle iż rozszerzenia napisane dla Joomla 3.8 - 3.9 powinny działać na Joomla 4.

KIEDY WYJDZIE JOOMLA 4 BETA

Obecnie status Joomla! 4 To alfa 7, to bety jeszcze brakuje i to całkiem sporo. Prace cały czas trwają, a główne rzeczy do zrobienia są następujące:

Data opublikowania wersji Joomla 4 Beta oscyluję w 2 kwartale 2019 roku.

JOOMLA! 4 ULEPSZENIA

Joomla w wersji 4 zaoferuje kilka ulepszeń z których powinieneś się ucieszyć.

 • Szybsze ładowanie strony
 • Bootstrap 4
 • Usunięcie jQuery z core
 • Przebudowa systemu zarządzania (na wzór WP)
 • Nowy media menadżer 
 • Nowy sposób renderowania szablonów poprzez popularne biblioteki PHP (Twig, Mustache, Blade)
 • Pre ładowanie nagłówków HTTP/2
 • Przebudowa routera adresów URL
 • Przebudowa obsługi sesji 

Z wersją Joomla! 4 prawdopodobnie ukaże się Joomla! Framework w wersji 2 z którego zostaną usuniętę stare klasy oznaczone "deprecated" a jest ich około tysiąca ponieważ zaniedbania sięgają całego czasu używania Framworka w wersji 1. Więcej można doczytać o przestarzałych klasach w tym dokumencie, który jeszcze nie jest w pełni kompletny (https://docs.joomla.org/Potential_backward_compatibility_issues_in_Joomla_4). 

PODSUMOWANIE

Joomla z gałęzi 3.x to stabilna wersja i dużo nakładu sił za pewne nie trzeba będzie przy łataniu ewentualnych błedów czy też luk w bezpieczeństwie. Jednak to wciąż dwa lata utrzymywania równolegle dwóch systemów... Widzieliśmy jak to się skończyło ostatnim razem jednym wielkim zamieszaniem. To miłe, że chcą dbać o użytkowników z ważywszy że stopień nie zaktualizowanych Joomla! jest dość wysoki. A cały proces aktualizacji jak widać nie jest dośc prosty dla zwykłego kowalskiego mimo, że to tylko dwa przyśnięcia przycisku. 

Okres przejściowy nie powinien być dłuższy niż 6 miesięcy. To wystarczająco dużo czasu, aby przystosować rozszerzenia do wersji Joomla! 4 oraz na ewnetualne przeszkolnia osób zarządzającymi stronami. Pod wzdlędem zarządzania niema żadnej rewolucji jest tylko ewolucja co jest miekkim przejściem. 

Mam wrażenie iż deweloperzy Joomla żyją w śwoim świecie nie przychodzi im do głowy, że ludzie nie zwracają aż tak uwagi na numeracje! Więc przez dwa lata będa osoby mogły swobodnie instalować Joomla! 3.10.x bo przecież oficilanie będzie miała wsparcie. Liczę po cichu iż przy instalacji Joomla 3.10.x będzie wielki czerwony komunikat po pojawieniu się Joomla! 4 że jest nowsza wersja czy chesz zainstalować wersje do wersji 4?