Najpopularniejsze narzędzie do tworzenia kopii zapasowych na Joomla zmienia swoją politykę wraz z wydaniem stabilnej wersji oznaczoną numerem 7. Mowa tutaj oczywiście o Akeeba Backup, która przez wiele lat ułatwiała życie budowniczym stron, a przenoszenie strony było czymś prostym. Co się zmieni z wydaniem nowej wersji. Tego dowiesz się z samego artykułu, a zmieni się wiele.

Obecnie Akeeba Backup 7 jest w fazie beta i można pobrać spod tego linku https://www.akeebabackup.com/products/akeeba-backup.html

UNIFIKACJA WERSJI

Począwszy od wersji 7 beta 1 wszystkie produkty związane z kopią zapasową będą numerowne tak samo. Czyli wersja 7 dla Joomla będzie miała taki sam numer jak na WordPress. Dzięki temu zabiegowi ma być mniej pomyłek, a deweloperom znacznie to ułatwi pracę.

PRZEPISANY SILNIK DO BACKUPU

Akeeba przepisała częściowo moduł silnika tworzącego kopie zapasowe. To nie tylko ma poprawić wydajność, ale także zapewnić znacznie lepsze informację o błędach i ostrzeżeniach. Zamiast eliminować podstawową przyczynę problemu, zobaczysz szczegółowy opis, który pomoże Ci znacznie szybciej zlokalizować przyczynę problemu. Tak przynajmniej twierdzą twórcy, a jak będzie okaże się dopiero w praktyce.

Przepisany został też analizator logów (ALICE), który ma być szybszy i zużywać ma mniej zasobów. W przypadku nieudanej kopii zapasowej i korzystania z wersji PRO ALICE ma znacznie bardziej pomagać niż dotychczas w znajdowaniu problemów.

Poprawione zostały procedury, funkcje i triggery MySQL, które są obsługiwane przez silnik tworzenia kopii zapasowych. Ma to teraz działać  niezawodnie, gdy w definicjach są komentarze w wierszu lub w wierszach. Tyczy się to kopii „Tylko główna baza danych witryny”, tj. gdy plik wynikowy kopii to czysty .sql.
Poprawiono błąd, który występował tylko w wersji dla Joomla, a mianowicie podawał on informacje, iż po każdym kroku połączenie z MySQL zostało zamknięte.

BACKUP W CHMURZE PUBLICZNEJ

 • Dodano opcję nowe regiony w Amazon S3  Bahrajn i Sztokholm. Co więcej, pozwala na wykorzystanie klas inteligentnego przechowywania warstw, Glacier i Deep Archive w celu znacznie tańszego przechowywania danych.
  Należy pamiętać, że opcje Glacier i Deep Archive nie obsługują zdalnego przechowywania trzeba to wykonać z polityki przechowywania plików zrobić.
 • Google Storage obsługuje teraz klasy pamięci „nearline” i „coldline” w celu tańszego przechowywania danych rzadko używanych.
 • Nowa integracja dla OneDrive for Business oraz pCloud. pCloud nie obsługuje szyfrowania.
 • Poprawki dla usług Dropbox for Business i Dropbox zwykłego.
 • Usprawniono integrację SugarSync teraz można importować swoje klucze.

INTERFEJS

Akeeba będzie teraz wykorzystywać ciemne tło, ale ze względu na brak w pełni funkcjonalnego ciemnego szablonu dla Joomla jest to w trybie eksperymentalnym.

akeeba7b1 ciemny motyw

 

Większa niezawodność architektury skryptów CLI, która działa zarówno pod Joomla 3, jak i Joomla 4, omijając problemy w Joomla 3 i radykalne zmiany w Joomla 4. O wiele mniej i tak już rzadkich awarii będziesz doświadczać z powodu problemów z Joomla na wszystkich obsługiwanych wersjach Joomla. Przekształciliśmy wszystkie szablony widoku naszego oprogramowania do tworzenia kopii zapasowych na (część) języka szablonów Blade, który pozwala nam ponownie wykorzystywać niektóre elementy interfejsu, a także efektywniej wykrywać i rozwiązywać problemy z interfejsem użytkownika. Podczas tej konwersji zauważyliśmy i naprawiliśmy kilka drobnych problemów z interfejsem.

Poprawiono raportowanie błędów podczas testowania połączenia FTP, FTPS lub SFTP. 

Identyfikatory kopii zapasowej i dziennika będą teraz następować zgodnie z identyfikatorem rekordu kopii zapasowej widocznym w lewej kolumnie strony zarządzania kopiami.

Poprawiona wydajność funkcji przesyłania na stronie "Zarządzaj kopiami zapasowymi" teraz będzie można wysłać ponowienie próby wysłania do zdalnego magazynu.

Udoskonalono obsługę niektórych rzadkich, ale problematycznych przypadków pobierania. W przypadku błędu otrzymasz także dokładny komunikat o błędzie z silnika integracji zdalnej pamięci masowej zamiast poszukiwania go w pliku dziennika.

ZMIANY AKEEBA BACKUP CORE

Jak tłumaczą deweloperzy Akeeba część funkcjonalności profesjonalnych podczas procesu tworzenia oprogramowania trafiało do wersji core. Oczywiście, aby teraz to naprostować wszystkie profesjonalne funkcje trafią tylko do wersji objętej płatną subskrypcją.

 • Przywracanie kopii zapasowej - Nie można przywracać archiwów kopii zapasowych bezpośrednio ze strony Zarządzaj kopiami zapasowymi wersji CORE. Teraz operacja będzie możliwa tylko poprzez Kickstart ręcznie.
 • Kreator transferu witryny. -  W wersji Core nie ma już opcji przeniesienia witryny. Nadal możesz korzystać ze skryptu Kickstart wgrywając go i pliki na serwer i tam ręcznie odtwarzając stronę.
 • Kopia zapasowa wykonywana na froncie automatycznie poprzez CRON. W core jest ta opcja już niedostępna. Pozostaje Ci manualne tworzenie kopii od zaplecza.
 • Remote JSON API - Używana funkcja poprzez Akeeba Remote CLI, Akeeba UNiTE i zewnętrzne serwisy do planowania kopii zapasowej poprzez takie serwisy jak BackupMonkey, mySites.guru oraz Watchful. Jeśli wykorzystujesz te serwisy to w wersji Akeeba Backup Core 7 przestaną one dla Ciebie wykonywać kopie. Jeśli chcesz, aby dalej kopie się wykonywały to musisz przejść na wersję profesjonalną.

PODSUMOWANIE

Z wydaniem wersji 7 wersja core będzie bardzo okrojonym produktem. Który jest dedykowany pojedynczym użytkownikom, którzy nie mają wiele stron pod opieką. Okres przejściowy zanim zostanie wydana wersja 7 ma służyć do zapoznania się ze zmianami i ewentualnemu wdrożeniu innego rozwiązania niż Akeeba. Alternatyw możecie szukać w oficjalnym katalogu pod tym LINKIEM

A jeśli chcesz zostać jeszcze przy wersje 6 to możesz wdrożyć na stronie automatyczny backup. (wersja core) Darmową lekcję jak to uczynić znajdziesz w Szkole Joomla Guru.

Tutaj zostawiam Ci jeszcze link jak zjedziesz do połowy strony to możesz znaleźć porównanie wersji Core do wersji Pro.

Nowa wersja stabilna pojawi się między 7 - 20 stycznia 2020 roku. Obecna wersja Akeeba Backup Core 7 beta 1 może być instalowana na środowiskach produkcyjnych, ponieważ nie zawiera krytycznych błędów. Cena wersji PRO to 50 Euro / Rok nie jest to cena niska trzeba przyznać. Aby osłodzić przejście można do 7 stycznia 2020 roku skorzystać z kodu, który obniży cenę o 30%. Udostępnij ten artykuł lub poczekaj 5 minut aby zobaczyć tajną wiadomość.

Kod ważny do 7 stycznia 2020 zniżka 30% LUCKYSEVEN