Pisze ten artykuł i jestem totalnie zawiedziony oraz rozczarowany! Zacznijmy od początku czym jest K2. K2 to rozszerzenia dla Joomla, które działa od Joomla 1.5 do Joomla 3. Według zapewnień JoomlaWorks, a w zasadzie programisty Fotis Evangelou CCK K2 pojawi się na Joomla 4 i będzie działać lepiej szybciej. Jest tylko jedno ale.. ale może nie tylko jedno a wiele, dlaczego tak się nie stanie. Wyjaśniam poniżej i jednoczenie zapraszam do lektury.

Co było kiedyś

Dawno temu za górami za lasami we wrześniu na dniach Joomla w Bazyli było głośno! A głośno było, ponieważ pokazane było demo K2 w wersji 3.0. Pisałem nawet na łamach Joomla Guru później, iż wersja beta będzie publicznie dostępna https://joomlaguru.pl/joomla/komponenty/199/k2-3-0-juz-pod-koniec-kwietnia-2014 Mamy rok 2022 a w zasadzie końcówka i żadna wersja 3.0 się nie ukazała. Powód, dla którego wersja 3.0 nie ujrzała światła dziennego było wykorzystanie reacta jak dobrze pamiętam. Co to miało wspólnego z Joomla Ci nie napisze, bo było to bardzo dawno. Prawda była taka, że przeniesiono całe wydane na termin późniejszy, a potem temat ucichł. Wersja 3.0 na tamten czas była czymś naprawdę super! Zawierała w sobie wiele udogodnień i innowacji. Fotis obiecywał i nie dotrzymał terminów... 

Czy kiedyś ktoś z was słyszał, że miała być wersja K2 PRO płatna? Jeśli nie to potwierdzam miała taka być! (zapamiętaj to). Swojego czasu był uruchomiony projekt na platformie patreon, aby wspierać K2 i mieć dostęp do owej wersji PRO jako pierwsi. Oczywiście byłem subskrybowałem i płaciłem przez 3 czy 4 miesiące. Jeden wpis pojawił się od Fotis'a. A obiecane było dużo więcej. 

k2 patreon joomlaguru pl

Zapamiętaj to, że była opcja wsparcia płatnego projektu 2018 rok.

k2 pro joomlaguru pl

Wersja K2 PRO + dodatki do tej wersji.

K2 dla Joomla 4

Odpowiedź jest zawsze jedna "Będzie jak będzie" - czyli żadna. Nie ma żadnej deklaracji na ten temat. Przypomnę, że kończy się okres karencji wsparcia dla Joomla 3. Sierpień 2023. Po tym terminie przestanie być wspierana Joomla 3. 

Kilka zapewnień.

K2 will be available for Joomla 4 IN THE COMING MONTHS. If it's not Jan 2022, it may be Feb 2022. But we'll get there. We're sane people and have no intention on switching to WordPress (for fuck's sake) DESPITE the large community temptation that WP has...

Styczeń 2022, Luty 2022 mamy listopad 2022 i nadal niema nawet upublicznionej wersji alfa.

Jeden z wielu wątków na forum K2. https://www.joomlaworks.net/forum/k2-en/63655-k2-and-joomla-4?start=60#180034  Wspominam tutaj, że w innym wątku proponowaliśmy zapłatę za przepisanie K2 do działającej wersji. Rok 2022. Nie zgadniecie jaka była odpowiedź. Fotis nie potrzebuje pieniędzy K2 zawsze będzie darmowe. https://www.joomlaworks.net/forum/k2-en/63655-k2-and-joomla-4?start=70#180039 

Dlaczego K2 nie ma jeszcze dla Joomla 4. Odpowiedź można znaleźć oczywiście na forum. Fotis i JoomlaWorks mają obecnie dwa duże projekty i nie mają czasu na rozwój CCK K2 pod Joomla 4. To nieważne, iż społeczność chciała zapłacić za czas nad rozwojem K2. To nic, że ludzie piszę, iż są w kropce, a mają wiele stron postawionych na K2. Oczywiście Joomla Guru też stoi na K2. 

Jeśli myślisz, że coś wielkiego się dzieje z K2. To wszystko wskazuje na to, że nic specjalnego się nie dzieje na Github. Ostatnie zmiany to 1 lipca 2022 niezwiązane bezpośrednio z K2 na Joomla 4, a poprawki zaakceptowane do poprawek tagów. 

github k2 fotis joomlaguru pl

Ekosystem K2 dodatki pod Joomla 4

Jeśli spojrzymy na ekosystem dodatków do K2 w końcu to pełnoprawny system dodawania treści łącznie z dodatkowymi polami. 

  • SIG PRO galeria dla K2 - w wersji płatnej niema. Natomiast wersja darmowa jest dostępna pod Joomla 4. Jeśli wczytamy się w forum użytkownicy narzekają na support i oczywiście że niema wersji płatnej dla Joomla 4 a jest darmowa. Nie dziwie się można mieć żal.
  • AllVideos - dodatek jest dostępy dla Joomla 4
  • SocialConnect - brak wersji dla Joomla 4
  • FrontPage  Slider - brak wersji dla Joomla 4

Podsumowanie

Jeśli szukasz zastępstwa do SIG PRO możesz wykorzystać SIGE https://kubik-rubik.de/sige-simple-image-gallery-extended 
Jeśli szukasz zastępstwa dla SocialConnect to możesz wykorzystać Akeeba SocialLogin https://www.akeeba.com/products/1218-security-products/1684-social-login.html
Jeśli mowa o FrontPage Slider to generalnie nie polecam żadnych sliderów.

Natomiast uważam, iż nie ma co czekać na K2 dla Joomla 4. Sposób podejścia JoomlaWorks do osób, które opierały swoje strony o to rozwiązanie pozostawia wiele do życzenia.  Kolejne zapewnienia oraz przyszłe modyfikacje i tak wymuszają zmiany w nadpisaniach szablonu. Zanim wyjdzie K2, które będzie dostosowane dla Joomla 4 rozszerzenia firm trzecich wcale nie muszą chcieć kontynuować swoich dodatków dla K2. Okres jest na tyle długi, że deweloperzy mogą pomyśleć, iż to rozszerzenia zostało porzucone lub zwyczajnie nie pojawi się na nową wersje Joomla.

Kolejna rzecz, która przemawia za rezygnację z K2 jest wybiórcza współpraca z PHP 8.0 czy 8.1 
K2 v2.10.3 jako ostatnie oficjalne wydanie jest z lipca 2020 roku.